بیماری

آبله مرغان

آبله مرغان

آبله مرغان (به انگلیسی: Chickenpox)، از بیماریهای خفیف و بسیار واگیر دار است. این بیماری که در کودکان شایع تر است، توسط ویروس هرپس زوستر ایجاد می شود.

آبله مرغان

نشانه های آبله

نشانه های زیر بیشتر در کودکان، خفیف بوده اما در بزرگسالان، شدید هستند:

* خارش سطحی پس از یک روز
* تب
* درد شکمی یا احساس ناخوشی همگانی که ۱-۲ روز به درازا می کشد.
* بثورات پوستی که کم و بیش در هر جای بدن می تواند پدید آید مانند:

  • روی پوست سر
  • آلت تناسلی
  • داخل دهان، بینی
  • گلو
  • مهبل

تاولها ممکن است در نواحی بسیار گسترده ای از پوست گسترده شده باشند اما در دست و پا کمتر ظاهر می شوند. تاول ها در ۲۴ ساعت می ترکند و در محل آنها دلمه پایه ریزی می شود. هر ۴ – ۳ روز مجموعه هایی از تاولهای جدید به وجود می آیند. بثورات ابتدا روی تنه، سپس سر و صورت و با شیوع کمتری روی دست و پا ظاهر می شوند، بثورات ابتدا پاپولند و سپس به وزیکول و پوستول و در نهایت به پوسته تبدیل می شوند.

پاپول ها و وزیکول ها در زمینه ای اریتماتوز قرار دارند. از خصوصیات بثورات آبله مرغان، ظهور سریع آنها و نیز وجود همزمان پاپول، وزیکول و پوسته در یک زمان می باشد. خارش بطور تقریبی در همه بیماران وجود دارد. وزیکول می تواند در تمامی قسمت های مخاطی وجود داشته باشد.
*در بزرگسالان یک سری نشانه همانند آنفلوآنزا نیز وجود دارد.

دلیل بیماری

دلیل بیماری عفونت با ویروس هرپس زوستر است. بیشترین شیوع آن در سن ۵ تا ۱۰ سالگی است. این ویروس از راه قطره های ریز در هوا یا تماس با ضایعات پوستی، از فرد بیمار انتقال می یابد. بیماری فوق العاده مسری است و انتقال آن بیشتر از راه قطرات تنفسی و هوا صورت می گیرد. ویروس در وزیکولها هم وجود دارد و بنابراین بیماری از ۲۴ ساعت قبل از پیدایش بثورات تا وقتی که ضایعات دلمه بندد، مسری خواهد بود (بین ۷ تا ۸ روز).

بیماری بیشتر اوقات در زمستان و بهار دیده می شود. تا وقتی که تمام وزیکولها تبدیل به دلمه نشوند کودک نباید به مدرسه برود. مبتلایان به آبله مرغان که بستری می شوند باید در اتاقی ایزوله شوند تا از انتقال هوایی ویروس جلوگیری شود. دوره نهفتگی بیماری، ۷-۲۱ روز است. اگر مادر یک نوزاد پیشتر یا در حین بارداری آبله مرغان گرفته باشد، کودک وی تا چندین ماه در برابر آبله مرغان ایمنی دارد اما این ایمنی در ۴-۱۲ ماه پس از زایش کاهش پیدا می کند.

عوامل افزایش دهنده خطر

بکار گیری داروهای سرکوب کننده دستگاه ایمنی بدن و همچنین بیمارانی که از ضعف سیستم ایمنی رنج می برند، از عوامل افزایش دهنده خطر هستند.

پیشگیری

در ابتدای سالهای ۱۹۷۰ در کشور ژاپن واکسنی به نام Varivax تولید شد که به طور مرتب از سال ۱۹۸۶ در ژاپن و از سال ۱۹۹۵ در آمریکا استفاده می شود که نتایج آن، مثبت بوده است. پس از استفاده انبوه این واکسن در این دو کشور شیوع بیماری آبله مرغان، چه در افراد واکسینه و چه در افرادی که واکسن را دریافت نکرده اند، به طور چشمگیری کاهش یافت.

پیامدهای مورد انتظار

بهبود خود به خودی: کودکان در ۷-۱۰ روز بهبود می یابند اما در بزرگسالان، این مدت بیشتر است و احتمال بروز عوارض در آنها بیشتر است. پس از بهبودی، فرد برای تمام زندگی در برابر آبله مرغان ایمنی دارد. گاهی پس از طی شدن سیر بیماری آبله مرغان، ویروس در بدن به حالت خفته باقی می ماند (بطور مثال در ریشه اعصاب نزدیک نخاع).

  • این ویروس خفته ممکن است سال ها بعد دوباره بیدار شده و بیماری زونا را ایجاد کند.

عوارض احتمالی

• عفونت باکتریایی ثانویه برروی تاول های آبله مرغان: شایعترین عارضه آبله مرغان، عفونت های ثانویه جلدی است.
• عفونت ویروسی چشم
• به ندرت آنسفالیت (التهاب یا عفونت مغز)
• احتمال بروز زونا سال ها پس از دوران بزرگسالی
• به ندرت باقی ماندن جای تاول و ممکن است تاول عفونی شود
• میوکاردیت (التهاب عضله قلب)
• آرتریت (التهاب مفصل) بطور گذرا
• سینه پهلو (پنومونی)
• نشانگان رای (به انگلیسی: Reye syndrome) در صورت مصرف آسپیرین وجود دارد.

عوارض آبله

پریکاردیت، هپاتیت، گلومرولونفریت، اور کیت، زخم معده و عوارض نورولوژیک (عصبی) از عوارض دیگر بیماری هستند. سربلیت یا همان التهاب مخچه به واسطه واکنش های ایمونولوژیک، یکی از عوارض نادر آبله مرغان است که بیمار دچار آتاکسی (اختلال در راه رفتن) می شود.

آبله مرغان می تواند از مادر باردار به جنین سرایت کند و سبب وزن کم در هنگام تولد، آتروفی (زوال) کورتکس مغز، حملات تشنجی، عقب افتادگی ذهنی، آب مروارید و میکروسفالی شود. ابتلای مادر در ۱۶ هفته اول بارداری به آبله مرغان با توجه به احتمال انتقال به جنین وعوارض آن نیازمند به درمان با VZlg (ایمونوگلوبولین ضد VZV) دارد. متأسفانه در حال حاضر، این دارو در ایران دردسترس نیست.

درمان آبله

در اکثر موارد نیاز به درمان ضد و بررسی نیست و فقط درمان حمایتی انجام می شود که شامل تجویز آنتی هیستامین برای کاهش خارش یا تجویز استامینوفن برای کنترل تب می شود. بر اساس آخرین ویرایش کتاب طب کودکان نلسون، دو گروه سنی زیر یکسال و بالای ۱۳ سال، افرادی که به هر دلیل در حال استفاده از استروئید (برای مثال پردنیزولون) و همچنین افرادی که در حال مصرف آسپرین می باشند، نیاز به درمان ضد ویروس (آسیکلوویر) دارند.

آبله

آبله، یک نوع بیماری واگیر است که عامل آن یکی از دو ویروس آبله درشت یا آبله ریز است.

این بیماری ریشه کن شده و واپسین نمونه طبیعی آن که آبله ریز بوده و در ۲۶ اکتبر ۱۹۷۷ دیده شده است. این بیماری تنها بیماری بشر است که به طورکامل با آبله کوبی (واکسن زدن) از طبیعت ریشه کن شده است. آبله در رگهای ریز پوست، دهان و گلو جایگیری می کند.

گمان می رود که آبله ۱۰۰۰۰ سال پیش از میلاد در میان مردم پدید آمده باشد. شاید نخستین نشانه پدیدایی آبله جوشهای چرکی یافت شده در بدن مومیایی شده رامسس پنجم، فرعون مصر، باشد.
تا قبل از اینکه محمد بن زکریای رازی کتاب الجدرى و الحصبه را بنویسد آبله با سرخک یکی گرفته می شد رازی در این کتاب که کهن ترین و مهم ترین کتابی است که پیرامون آبله و سرخک نوشته شده است، این دو بیماری را دو بیماری جداگانه دانسته به بیان تفاوت های آن دو پرداخت.
گمان می رود که پیرامون ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون مرگ در سده بیستم از آبله برخاسته باشد.

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن