تغذیه

آب میوه ها و سبزی‌ها ; بررسی خواص میوه ها سبزیحات

آب میوه

آب میوه ها و سبزی‌ها و بررسی خواص آنها

آب آناناس

آب میوه آناناس در رفع نارسایی های هضمی مؤثر واقع می شود و در دوران رشد، هم چنین در دوره نقاهت، اثر سازنده و تامین کننده ی قوای بدن ظاهر می کند و دارای خاصیت مدر و رفع مسمومیت است. اشتها آور است. برای تقویت معده، تقویت کلیه ها و همچنین تقویت استخوان‌ها مفید است. به هضم پروتئین ها کمک می کند. ضد زخم معده، ضد سرطان و ضد ناراحتی های کبد است. به منظور تقویت قوای جنسی و هم چنین کبد و از بین بردن خارش پوستی و تصلب شرائین و تسکین گلو درد مفید و اثرگذار است.

آب انار

آب میوه انار اثر مفرح دارد. مصرف رقیق شده آن با آب، در بیماری های مجاری اداری، بیماری‌های مختلف ناشی از التهاب دستگاه های بدن و در بیماران مبتلاء به عدم کفایت ترشح صفرا توصیه شده است.

مصرف آب انار شیرین برای افراد مبتلاء به قند خون و سرماخوردگی مفید است. موجب نعوظ و تقویت نیروی جنسی و همچنین زیاد نمودن اسپرم است. اشتها را زیاد می کند و مدر می باشد. موجب رفع خستگی و نشاط و شادابی می شود. به خانم هایی که دچار خونریزی غیرعادی رحم هستند توصیه می شود. افرادی که دچار اسهال خونی و استفراغ هستند یاد آوری می شود که مصرف آب انار را فراموش نکنند.

با خون ادراری مقابله و موجب رقیق شدن خون می شود. در مداوا و جلوگیری از سیفلیس، لاغری، مسمومیت، استسقاء، خونریزی مقعد، جوش دهان، گوش درد، تب صفراوی، اثرات منفی ناشی از مصرف دخانیات و مستی، تصفیه خون، تپش قلب، تلخی دهان، احتقان کبد، انعقاد خون، آسم، التهاب معده، خارش پوست و مقعد مؤثر است. نوشیدن آب انار سیاه برای درمان سیاه سرفه مفید و نافع می باشد.

آب انگور

آب میوه انگور دارای اثر نیرو دهنده و ضد سم قوی است. در برافروختگی ها، روماتیسم، نقرس، سنگ کلیه، زیادی اوره خون، اختلالات ناشی از بالا بودن فشار خون، ورم روده و احتقان کبدی، اثرات درمانی ظاهر می کند. حاوی اندکی انسولین طبیعی (گیاهی) است و می توانید از آن در مقابله با قند خون استفاده کنید. برای جبران کم خونی مفید است. جهت تصفیه خون مؤثر می باشد. آب انگور قرمز جهت مقابله با خونریزی غیر طبیعی رحم مفید خواهد بود. خلط آور، مدر و شادی آور می باشد. در مداوا و جلوگیری از چین و چروک صورت، مسمومیت، سیفلیس، سل، میگرن، آرتریت روماتویید، انسداد مجاری طحال، یبوست، فشار خون، سموم بدن، تظاهرات پوستی، استفراغ زنان حامله، خونریزی داخلی، آبریزش چشم و سر گیجه مؤثر است. موجب تقویت کبد و تقویت قلب میشود و می تواند ترشحات بدن را قلیایی نماید.

آب پرتقال

آب میوه پرتقال اثر مقوی و نشاط آور دارد و چون با مصرف آن در غلظت خون کاهش حاصل می کند می توان آن را محافظ خوبی برای عروق خونی به حساب آورد.
آب پرتقال ویتامین های B و C(محافظ عروقی خون) و بتاکاروتن دارد. فشار خون را کاهش و تپش قلب را از بین می برد. موجب تقویت روده ها و تقویت معده می گردد. اعصاب را تقویت و خستگی را از بین می برد. برای درمان ورم روده، عفونت کلیه و دفع انگل روده آشامیدنی خوبی است. آرام بخش و مقوی است. برای افراد مبتلا به دیابت خوب است. جلوی احتلام شبانه را می گیرد و همچنین موجب زیاد شدن اسپرم می‌شود.

اشخاصی که مبتلا به کلسترول خون، تصلب شرایین و چاقی هستند می توانند جهت مداوای خویش از آب پرتقال استفاده کنند. آب پرتقال سردرد را معالجه و از سکته مغزی پیشگیری می کند. مصرف آب پرتقال در مداوا و جلوگیری از بیماری‌های سیاتیک، ترشحات سفید رحم، سرطان لوزالمعده، سرطان سینه، زخم روده و اثنی عشر، سنگ کیسه صفرا، نقرس، اسید اوریک بالا، صرع و زخم معده می تواند مفید و اثر بخش واقع گردد. به افراد لاغر توصیه میشود که هر صبح آب پرتقال میل کنند. اگر دچار کبودی و سیاهی زیر چشم هستید توصیه میشود ناشتا هر روز یک لیوان آب پرتقال میل کنید. نوشیدن آب پرتقال از بواسیر، سکته مغزی، فساد دندان، آب مروارید پیشگیری می کند و موجب اسیدی شدن ادرار می گردد. اشخاصی که مقدار تعریق بدنشان زیاد است از آب پرتقال استفاده کنند.

آب توت فرنگی

مصرف آن در مبتلایان به تصلب شرایین و سنگ کلیه اثرات درمانی ظاهر می کند. آب میوه توت فرنگی دارای اثر ضد میکروبی، به خصوص باسیل تیفوئید(مولد حصبه) است. موجب تصفیه خون می شود. به افرادی که مبتلا به کم خونی و دچار کلسترول خون هستند، توصیه میشود که از آب توت فرنگی استفاده کنند.

در رشد قد و نیروبخشی به اندام ها مفید است. تب بر و مدر می باشد و موجب ازدیاد شیر مادر می شود. موجب تقویت اعصاب و رفع خستگی می شود. مصرف آب توت فرنگی در مداوا و جلوگیری از گلو درد چرکی، اسید اوریک بالا، تنگی نفس، سل، سرفه، تصلب شرایین، سرطان و ناراحتی های کیسه صفرا می تواند مفید و مؤثر واقع شود. نوشیدن آب توت فرنگی ۳۰ دقیقه قبل از غذا موجب تحریک اشتها می شود. آب توت فرنگی کلیه ها را تقویت و موجب تقویت لثه ها و شفافیت و زیبایی پوست می شود.

آب خربزه

آب خربزه حاوی ویتامین های C و D می باشد. آب خربزه مدر، ملین و عرق آور می باشد. به مادران شیرده توصیه می شود که به منظور افزایش شیر از آب خربزه استفاده کنند. مصرف آب خربزه می تواند در رفع خستگی و درمان و پیشگیری سنگ کلیه، نقرس، سکته قلبی، سنگ مثانه، سوزش ادرار، یرقان، کم خونی، کک مک، سوء هاضمه (در صورتی که ناشتا نباشد)، سرطان، زردی رخسار و دفع سودا مؤثر واقع شود. آب خربزه کلیه ها را تقویت، نیروی جنسی را افزایش و موجب تحریک اشتها می شود.

آب زردآلو

آب میوه زرد آلو در رفع خستگی های جسمانی و روحی، کم خونی و هم چنین در دوره نقاهت مؤثر واقع می گردد. آب زرد آلو انرژی دهنده و نشاط آور است. خوردن یک قاشق غذاخوری روغن زیتون به همراه آب زرد آلو الزامی است. به منظور تقویت اعصاب و رفع خستگی روزی یک لیوان آب زرد آلو میل نمایید. آب زرد آلو ضد استفراغ، خلط آور و صفرابر می باشد.

جهت تقویت معده، مصرف آب زرد آلو مفید می باشد و در تقویت نطفه نیز بی تأثیر نیست. به افرادی که مبتلا به فشار خون و اوره بالا می باشند توصیه می شود که مصرف آب زرد آلو را فراموش نکنند. آب زردآلو خون را تصفیه می کند. آب زردآلو در مداوا و پیشگیری از سکته مغزی، ترشحات صفراوی، یرقان، اسهال، آروغ ترش، سرطان پوست، ورم پا، سرطان ریه، بواسیر، یبوست، لاغری و سرطان لوزالعمده می تواند مفید و مؤثر واقع شود.

آب زرشک

برای درمان ورم پروستات آب زرشک میل نمایید. جهت رفع ناراحتی‌های رحم آب زرشک را با آب جوشانده‌ی ریشه زرشک مخلوط نموده و سپس استفاده نمایید. به اشخاصی که دچار فشار خون و تصلب شرایین هستند توصیه میشود که آب زرشک میل نمایند. آب زرشک در تقویت قلب، تقویت معده و تقویت طحال نافع می‌باشد. آب زرشک تب‌بر و صفرابر می باشد. برای درمان چربی خون، قند خون و اختلالات گردش خون آب زرشک مفید است. آب زرشک موجب تصفیه خون و دفع سنگ کیسه صفرا میشود. در مداوا و پیشگیری از ورم طحال، استفراغ، ورم روده، روماتیسم، احتقان کبد، یرقان، اسید اوریک بالا، خارش پوستی، گلو درد چرکی، سنگ کلیه، انواع بواسیر، خشکی معده، سیاتیک و تنگی نفس می تواند مفید و مؤثر واقع گردد. آب زرشک تسکین دهنده ی عطش است.

آب سیب

آب میوه سیب مدر و دفع کننده ی مواد سمی بدن است. برای مبتلایان به روماتیسم و نقرس مفید واقع می شود. ضمنا ضد عفونی کننده‌ی روده و تصفیه کننده ی خون است و در بیماری‌های مختلف به عنوان یک نوشابه مفرح و مفید به بیماران داده می‌شود. آب سیب رسیده دارای اثر ملین است و می تواند مورد استفاده مبتلایان به یبوست قرار گیرد. آب سیب را می توانید به آب میوه های دیگر جهت خوش طعم نمودن آن‌ها اضافه نمود. به منظور مداوای چسبندگی پلاکت های خون اثرات خوبی دارد. برای نرم و لطیف شدن پوست روزی یک لیوان آب سیب میل کنید.

مصرف یک لیوان آب سیب در روز از سرماخوردگی پیشگیری می کند. آب سیب حاوی ویتامین ب وث می باشد و همچنین دارای آنتی بیوتیک طبیعی است و بنابراین در مداوای بیماری های عفونی مصرف آب سیب مفید است. آب سیب در تقویت قلب، لثه ها، کبد، کلیه، مثانه و نیروی جنسی مؤثر است. به اشخاصی که دچار تلخی دهان و بدبویی دهان هستند توصیه می شود که قبل از خواب و با ناشتا یک لیوان آب سیب میل نمایند. آب سیب آرام بخش، شادی آور، مدر، سنگ آور، خواب آور و خلط آور می باشد. آب سیب موجب تصفیه ی خون و کاهش فشار خون، چربی و قند خون می شود.

مصرف آب میوه سیب میتواند در مداوا و پیشگیری از آرتروز، پوکی استخوان، اسید اوریک بالا، ناراحتی عمومی بدن، گواتر، سموم بدن، تبخال، زخم های واریسی، درد مفاصل و روماتیسم، بواسیر، ناراحتی کیسه صفرا، بی خوابی، سوء هاضمه، ورم کلیه، سرطان، اورمی، مسمومیت، چاقی و لاغری، زخم روده و اثنی عشر، یبوست، اگزما و نقرس می تواند مؤثر و مفید واقع گردد.

آب شاه توت

آب میوه شاه توت به حالت رقیق شده اثر ملین دارد. غرغره آن در رفع آنژین، آفت و درمان التهاب مخاط دهان مؤثر واقع می شود. آب شاه توت را همیشه باید به حالت تازه مصرف کرد. در مداوا و پیشگیری از ورم حلق و گلو، ورم دهان، سنگ کیسه صفرا، ورم روده، واریس، یرقان، استسقاء، کمردرد و اسهال خونی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. همچنین آب شاه توت موجب شستشوی کبد و دفع صفرا و افزایش ادرار می شود.

آب طالبی

آب میوه طالبی حاوی ویتامین ث می باشد و مصرف آن در مادران شیرده موجب افزایش شیر می شود. برای جبران کم خونی دارویی مفید است و خاصیت مدر و ملین دارد. از تصلب شرایین، چسبندگی پلاکت های خون، سکته قلبی پیشگیری می کند. به افراد مبتلا به کلسترول، فشار خون، بواسیر، روماتیسم، اسید اوریک بالا، واریس و نقرس توصیه می شود و در تقویت قلب و عروق خاصیت درمانی ظاهر می کند.

آب گریپ فروت

آب میوه گریپ فروت اشتها آور، تصفیه کننده ی خون، رفع کننده قوی رسوبات صفراوی و مقوی کبد است. اثر کم کنندگی غلظت خون را دارد و مانند آب پرتقال محافظ خوبی برای عروق خونی است. به همین علت در موارد سختی و شکنندگی عروق مویی می توان از آن استفاده درمانی به عمل آورد. مصرف آب گریپ فروت به طور ناشتا فشار خون را کاهش میدهد و با چاقی و امراض عفونی مقابله میکند و موجب تقویت قلب، کبد و معده می گردد.

آب لیموترش

آب لیموترش ضد روماتیسم و نقرس، ضد اسکوربرت، تصفیه کننده ی خون و نیرو دهنده ی سلسله اعصاب سمپاتیک می باشد. مدر است. آب لیموترش را می توان به حالت خالص و یا مخلوط با آب میوه های دیگر مصرف کرد. جهت جلوگیری از آروغ آب لیموترش میل کنید. مصرف آب تازه لیموترش از زخم معده و هم چنین زخم اثنی عشر جلوگیری می کند. برای تقویت کبد آب لیمو ترش تهیه شده همراه با پوست خشک رنده شده ی آن، میل نمایید. آب لیموترش خون را رقیق می کند. برای رفع سیاهی چشم روزی ۲ لیوان شربت عسل و آب لیموترش میل کنید. در صورت مبتلا به قند خون، چربی خون و فشار خون بالا مصرف مداوم آب لیموترش را از خاطر نبرید.

آب لیموترش موجب تقویت قلب و معده میشود. مصرف آب لیموترش در مداوا و پیشگیری از سنگ کیسه صفرا، ناراحتی کیسه صفرا، چسبندگی پلاکت های خون، خستگی، نفخ، ورم لوزه، تپش قلب، ورم روده، جوش صورت، غلبه‌ی سودا، سیاتیک، تب‌های عفونی، کک مک، خارش و سکته می تواند موثر و مفید واقع گردد. آب لیموترش موجب نرمی پوست و افزایش آب بزاق می شود. آب لیموترش ملین خواب آور، اشتها آور و زیاد کننده ی اسپرم است.

آب لیموشیرین

آب لیموشیرین عرق آور می باشد. برای کم کاری کلیه و لاغری روزانه ۶ لیوان آب لیموشیرین میل کنید. مصرف آب لیموشیرین به منظور درمان حصبه مفید است. جهت تقویت عمومی بدن و مقابله با بیماری‌های عفونی مفید و مؤثر است. مصرف آب لیموشیرین در مداوا و پیشگیری از آب مروارید، آنژین، آبله مرغان، اوره بالا، کمر درد، اسید اوریک بالا، سرطان، زخم معده، نقرس، سرماخوردگی، ذات الریه و تنگی نفس می تواند مؤثر و نافع واقع شود. برای رفع سیاهی زیر چشم آب لیموشیرین را ناشتا میل فرمایید. آب لیموشیرین در تقویت قلب و دفع سنگ کیسه صفرا مؤثر می باشد.

موز

موز دارای دارای چند نوع ویتامین و حاوی آنتی بیوتیک طبیعی می باشد. به افراد لاغر توصیه می شود که به طور مداوم موز مخلوط با شیر بادام میل نمایند. مصرف موز با شیرهای گیاهی در مداوا و پیشگیری از کلسترول بالا، زخم اثنی عشر، جرب و خارش، کم خونی، اسید اوریک بالا، اورمی، صرع، ورم معده، یرقان، آنفلوانزا و نقرس می تواند مورد استفاده قرار گیرد. آب موز با شیرهای گیاهی اعصاب را تقویت و خستگی را از بین می برد. آب میوه موز با شیرهای گیاهی کم خوابی را درمان می کند.

آب نارنگی

آب میوه نارنگی چون در ترکیبات آن برم وجود دارد خواص مسکن ظاهر می کند و حاوی انواع ویتامین ها و املاح معدنی می باشد. آب نارنگی مقوی بوده و اشتها آور می باشد. قوای عصبی را تقویت می کند. سموم بدن را دفع می کند و نیروبخش و نشاط آور می باشد و بر فعالیت می افزاید. استفاده از آن برای مبتلایان به دیابت بی مزه خطرناک است.

آب هندوانه

آآب میوه هندوانه اثر خلط آور، شیر افزا، ضد صفرا، تصفیه کننده ی خون، شادی آور، دفع اسید اوریک بالا، کاهش فشار خون و مدر دارد و در مدارای خارش پوست، آبریزش چشم، سوء هاضمه، کم خونی، سنگ مثانه، سنگ کلیه، ورم طحال، ورم پروستات، مرض قند، تب های عفونی، یرقان، سنگ کیسه صفرا، چسبندگی پلاکت های خون، یبوست، لاغری و نقرس می تواند مؤثر باشد.

آب اسفناج

آب اسفناج به علت دارا بودن املاح معدنی فراوان، کلروفیل و آهن در تامین عناصر معدنی و ضروری بدن و همچنین سازندگی خون کمک مؤثر می نماید. آب اسفناج مدر، ملین و دافع صفرا میباشد. مصرف آب اسفناج در رقیق کردن خون اثر مثبت دارد. افرادی که مبتلا به فشار خون و کم خونی می باشند توصیه میشود از آب اسفناج استفاده کنند. آب اسفناج در مداوا و جلوگیری از ورم روده، عفونت روده، سکته مغزی گرفتگی صدا، زخم های واریسی، سوزش ادرار، ورم زبان کوچک، آنژین، بواسیر، ناراحتی های مجاری اداری، گواتر، گلودرد، ورم طحال، سرطان مری و ریه، اورمی، کمردرد، حصبه، لک صورت، دمل و کورک، خارش پوستی، انواع ناراحتی های پوستی، یرقان، سل، عطش، دیابت، لاغری و کم خونی تا حدودی نافع است.

آب جعفری

آب جعفری قاعده آور، تب بر و مدر می باشد. نوشیدن آب جعفری در تقویت نیروی جنسی، تقویت کلیه ها و تقویت کبد مفید می باشد. به مادران شیرده توصیه می‌شود که جهت زیاد شدن شیر شان مصرف آب جعفری را فراموش نکنند. مصرف آب جعفری برای افراد مبتلا به فشار خون، کم خونی، اختلالات گردش خون و اوره مفید و موثر می باشد. مصرف آب جعفری در مداوا و جلوگیری از بیماری هایی نظیر انسداد مجاری شیر، انگل، غدد زیر پوستی، آب مروارید، آسم، چسبندگی پلاکت‌های خون، گواتر، ورم طحال، بدبویی دهان، اسهال، روماتیسم، زخم های واریسی، آنژین و ناراحتی های کلیه می تواند مؤثر و نافع باشد. نوشیدن آب جعفری در رشد قد مؤثر است.

آب شلغم

آب شلغم اثرات مفید شفابخش در رفع ناراحتی های برونش ها، مجاری صفراوی و در بیماری های ناشی از کمبود عناصر معدنی بدن ظاهر می کند. به منظور مقابله با چاقی روزی یک لیوان آب شلغم استفاده نمایید. جهت مداوا تظاهرات پوستی، به خصوص صورت آب شلغم مفید است. آب شلغم جهت تقویت حافظه، تقویت کلیه ها و همچنین نیروی جنسی مفید است. مصرف مداوم آب شلغم به علت دارا بودن املاح معدنی از سفید شدن مو جلوگیری می کند.

به افرادی که مبتلا به کم خونی و چسبندگی .پلاکت های خونی هستند توصیه میشود که از آب شلغم استفاده نمایند. آب شلغم مدر و خلط آور است. مصرف آب شلغم در مداوا و پیشگیری از بیماری های پوستی، آسم، گواتر، تشنج، موخوره، جذام، سل، سرمازدگی، آبسه، سرطان پستان، گلو درد چرکی، ورم معده و ناراحتی های تنفسی می تواند مؤثر و مفید واقع گردد. بیمارانی که مبتلا به فشار خون و قند خون بالا هستند توصیه می شود که روزانه حداقل ۳ استکان آب شلغم میل نمایند.

منبع: کتاب راز سلامتی(مبانی علمی تغذیه در طب سنتی و اسلامی)

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن