بیماری

آسم چیست؟ هرآنچه در مورد آسم لازم است که بدانید! از علائم تا درمان!

آسم چیست؟

آسم یک بیماری طولانی مدت با علائمی همچون سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس است.

آسم چیست؟ هرآنچه در مورد آسم لازم است که بدانید! از علائم تا درمان!

شدت این علائم از فردی به فرد دیگر متغیر است ولی در اغلب موارد علائم آن قابل کنترل هستند. یک سری موارد هستند که در شدت بروز علائم آن نقش دارند:

  • گرد و غبار در منزل
  • پشم حیوانات
  • گرده ی گل
  • دود حاصل از سیگار
  • ورزش کردن
  • عفونت های ویروسی

همچنین بروز علائم این بیماری می تواند به دلیل تنفس مواد شیمیایی در محیط کار باشد؛ اگر علائم شما در روزهای کاری بیشتر و در روزهای تعطیل کمتر است، با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

حمله آسم

گاهی اوقات علائم این بیماری به طور ناگهانی خیلی شدید می شوند که در این صورت به آن حمله ی آسم گفته می شود؛ این حمله ها گاهی اوقات تهدید کننده ی حیات فرد هستند و ممکن است حتی فرد را به دلیل این حمله ها در بیمارستان بستری کنند. آسم می تواند در هر دوره ای از زندگی (کودکی تا سالمندی) بروز پیدا کند. طبق مطالعاتی در بریتانیا در حال حاضر حدود ۵٫۴ میلیون نفر در حال گرفتن درمان برای بیماری خود هستند. در واقع می توان گفت که از هر ۱۲ بزرگسال، ۱ نفر و از هر ۱۱ کودک، ۱ نفر به این بیماری مبتلا هستند. همچنین این بیماری در افراد بزرگسال، در خانم ها شایع تر است.

درمان آسم

ما در درمان آسم ۲ هدف اصلی را دنبال می کنیم:

۱) بهبود بخشیدن علائم

۲) جلوگیری کردن از حمله ها و علائم در آینده

فردی که دچار این بیماری است باید توسط پزشک، داروساز و یا پرستار آموزش ببیند که چگونه از اسپری های تنفس خود استفاده کند، چه چیزهایی آسمش را بدتر می کند، چه جوری متوجه شود که علائمش در حال بدتر شدن است و در آن هنگام برای بهبودش چه گام هایی باید بردارد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن