دارو

 آسپیرین روزانه؛ خطرناک یا سودمند؟

خطرات و سودمندی های مصرف روزانه آسپیرین در سالمندان

 آسپیرین روزانه؛ خطرناک یا سودمند؟

شاید شما هم درباره تاثیر مصرف روزانه مقدار کم آسپیرین برای پیشگیری از مشکلات قلبی شنیده باشید. از آنجایی که آسپیرین دارویی است که احتمالا  گاه به گاه بدون ایجاد عارضه جدی مصرف می شود و تهیه آن نیاز به نسخه پزشک ندارد، ممکن است خودتان تصمیم بگیرید مصرف روزانه با دوز کم را امتحان کنید، اما این کار درست نیست.

برخلاف مصرف مکمل های ویتامینی، مصرف روزانه آسپیرین کاری نیست که خودتان درباره آن تصمیم بگیرید. آسپیرین درمانی معمولا برای افرادی تجویز می شود که دچار تصلب یا گرفتگی شریان های مغز یا قلب هستند یا عوامل خطرساز این بیماری ها را دارند.

 درباره این موضوع که چه کسانی باید روزانه آسپیرین مصرف کنند و میزان مصرف و نوع آسپیرین مصرفی، بحث داغی در جریان است و تحقیقات بالینی در حال انجام است تا پاسخ این پرسش ها یافت شود. تا زمانی که پاسخ این پرسش ها دقیقا معلوم شود، پیش از شروع به مصرف این دارو روزانه باید با پزشکتان مشورت کنید.

 چرا آسپیرین تجویز می شود؟

 خون به طور طبیعی گرایش به لخته شدن دارد. این امکان لخته شدن کمک می‌کند خونریزی از یک بریدگی یا زخم گوارشی متوقف شود. از طرف دیگر، اگر خون به راحتی لخته شود، ممکن است شریان را مسدود کند و باعث حمله قلبی و نیز شایع‌ترین نوع سکته مغزی (ناشی از انسداد عروقی) شود. آسپیرین تمایل خون به لخته شدن را کاهش می‌دهد، در نتیجه می‌تواند خطر حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش دهد.
از طرف دیگر گرایش به خونریزی را زیاد می‌کند.  آسپیرین ممکن است به تنهایی یا در همراهی با سایر داروهای ضد لخته شدن که با نسخه تجویز می‌شوند، مانند کلوپیدوگرل (پلاویکس) تجویز شود. آسپیرین درمانی فقط برای افرادی که سابقه حمله قلبی یا سکته قلبی دارند یا دچار بیماری قلبی هستند، تجویز نمی‌شود.

 آسپیرین ممکن است به عنوان درمانی پیشگیرانه برای افرادی که شاهدی از دچار بودنشان به بیماری قلبی-عروقی وجود ندارد، اما دارای یک یا چند عامل خطرساز برای مشکلات قلبی-عروقی هستند، تجویز شود:

 • کلسترول بالا
 • سابقه فشارخون بالا
 •  دیابت
 • سابقه خانوادگی بیماری قلبی
 • کشیدن سیگار
 • چاقی
 • بی حرکتی جسمی

 البته دوباره باید تاکید کرد مصرف روزانه آسپیرین اگر قبلا دچار حمله قلبی یا سکته مغزی نشده باشید، موضوعی مورد بحث است و برخی پژوهشگران حتی در تاثیربخشی مصرف آسپیرین روزانه برای افراد دارای عوامل خطرساز برای بیماری قلبی تردید دارند اما چگونه می توان تعیین کرد درمان با آسپیرین برای شما مناسب است یا نه؟
بسیاری از عوامل باید در نظر گرفته شود، از جمله:

 • سن
 • حساسیت
 • بیماری شدید کلیوی یا کبدی
 • مصرف داروهای دیگر

خطرات آسپیرین

 از آنجایی که آسپیرین توانایی خون را برای لخته شدن کاهش می دهد، خطر خونریزی را هم افزایش خواهد داد.
شایع ترین شکل خونریزی وخیم به این علت خونریزی گوارشی است.
در موارد بسیار نادری ممکن است خونریزی درون مغز رخ دهد که ممکن است به ناتوانی و مرگ بینجامد.
به همین علت است که اگر این دارو را روزانه مصرف می کنید باید با پزشکتان در این باره مشورت کنید.
دچار بودن به برخی بیماری‌ها مانند فشارخون بالای کنترل نشده یا زخم‌های گوارشی می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد.

میزان مصرف آسپیرین

 اگر پزشکتان برای شما آسپیرین تجویز کند، ممکن است دوز آن کم باشد(۸۱ میلی گرم در روز) یا با دوز معمول ۳۲۵ میلی گرم در روز اما در این مورد هم هنوز اتفاق نظری وجود ندارد.البته بررسی بزرگی در حال انجام است تا معلوم کند آسپیرین ۸۱ میلی گرم در کاهش خطرات مشکلات قلبی- عروقی مانند حمله قلبی ایمن تر یا موثرتر است یا ۳۲۵ میلی گرم؟ همچنین هنوز قطعا مشخص نشده مصرف قرص آسپیرین با پوشش حفاظتی (که اصطلاحا پوشش روده ای نامیده می شود)  برای کاهش خطر خونریزی معده ناشی از این دارو موثر است یا نه؟ برخی داده ها نشان می دهند این پوشش ممکن است توانایی بدن را برای جذب آسپیرین مختل کند.

به طور کلی روال شایع تجویز روزانه دوز کم بدون پوشش است.
مصرف آسپیرین با غذا هم ممکن است از مشکلات معده ناشی از آن پیشگیری کند.

منبع: هفته نامه سلامت

برچسب ها

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن