دارو

آمیل نیتریت amylnitrite (محلول استنشاقی آمیل نیتریت)

محلول استنشاقی آمیل نیتریت

آمیل نیتریت

آمیل نیتریت 

آمیل نیتریت (amylnitrite)

موارد مصرف: آمیل نیتریت برای درمان حملات حاد آنژین صدری به کار می رود، ولی به دلیل وجود داروهایی با سمیت کمتر، مانند نیترات‌ها، کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب عموما در درمان مسمومیت با سیانید مصرف می شود. این دارو همچنین به عنوان داروی کمک تشخیصی در بررسی عملکرد ذخیره‌ای قلب استفاده می شود.

مکانیسم اثر: به نظر می رسد که اثر ضد آنژین آمیل نیتریت در نتیجه کاهش فشار شریانی سیستمیک و ریوی و کاهش برونده قلبی به دنبال مصرف آن، ناشی از گشادشدن عروق محیطی باشد. به عنوان پادزهر مسمومیت با سیانید، آمیل نیتریت موجب تشکیل مت‌هموگلوبینمی می گردد. این ماده با سیانید ترکیب شده و تبدیل به ترکیب غیرسمی سیانو مت‌هموگلوبین می شود.

فارماکوکینتیک: اثر این دارو طی ۳۰ ثانیه شروع شده و ۵-۳ دقیقه ادامه خواهد داشت. متابولیسم آن کبدی است و تقریبا ۳۳% آن از راه کلیه‌ها دفع می گردد.

هشدارها

  1.  در بیماران سالخورده، احتمال بروز کمی فشار خون در حالت ایستاده بیشتر است.
  2.  این دارو در کم خونی شدید، خونریزی مغزی و ضربات وارده به سر، پرکاری تیروئید و انفارکتوس اخیر میوکارد باید با احتیاط فراوان مصرف گردد.

عوارض جانبی:

سرگیجه یا منگی هنگام برخاستن از حالت خوابیده یا نشسته

  • برافروختگی صورت و گردن
  • سردرد خفیف
  • تهوع یا استفراغ
  • نبض سریع و بی قراری

تداخل های دارویی:

مصرف همزمان این دارو با داروهای پایین آورنده فشار خون و یا سایر داروهای گشاد کننده عروق، اثر آمیل نیتریت را تشدید می کند. اثرات هیستامین و نوراپی نفرین و استیل کولین در مصرف همزمان با آمیل نیتریت کاهش می یابد. داروهای مقلد سمپاتیک اثر این دارو را کاهش می دهند .

نکات قابل توصیه

  1.  بیمار باید آمپول را در میان دستمال بشکاند.
  2. ۶-۱ بار آن را استنشاق کند.
  3. سپس در حالت نشسته و خوابیده قرار گیرد.

نکته : این دارو قابل اشتعال است.

مقدار مصرف: به عنوان ضد آنژین، مقدار ml 3/0 (یک آمپول) استنشاق می شود و می توان آن را هر ۵-۳ دقیقه تکرار کرد. به عنوان پادزهر مسمومیت با سیانید در صورت لزوم هر ۵ دقیقه به مدت ۶۰-۳۰ ثانیه تا زمان به هوش آمدن استنشاق می شود، سپس فاصله مقادیر مصرف طولانی شده و تا ۲۴ ساعت مصرف دارو ادامه می یابد.

اشکال دارویی

Inhalation (Solution)

 

اطلاعات بیشتر در خصوص آمیل نیتریت amylnitrite (محلول استنشاقی آمیل نیتریت)

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن