دارو

 آنتی فانگال (ANTIFUNGAL) چیست؟

 آنتی فانگال (ANTIFUNGAL)

Amphotericin B

Caspofungin

Clotrimazole

Fluconazole

Flucytosine

Griseofulvin

Itraconazole

 Ketoconazole

 Miconazole

Nystatin

Sertaconazole

Terbinafine

Voriconazole

عفونت‌های قارچی اغلب با کاهش مقاومت میزبان همراه است که در صورت عدم اصلاح این مقاومت، دارو درمانی با شکست مواجه خواهد شد. همچنین درمان عفونت درماتوفیتی تا زمانی که منبع حیوانی برداشته نشده یا کنترل نگردد. ممکن است موفقیت آمیز نباشد.

 آمفوتریسین از مجرای گوارش جذب نمی شود و تنها آنتی بیوتیک از گروه پلی‌ان است که از راه تزریقی قابل مصرف می باشد. این دارو در درمان عفونت های قارچی سیستمیک شدید مصرف می شود و علیه بسیاری از قارچها و مخمرها مؤثر می باشد.

 نیستاتین از راه خوراکی جذب بسیار کمی دارد و از راه تزریقی نیز بسیار سمی می باشد. این دارو روی بسیاری از مخمرها و قارچ ها مؤثر است، ولی اصولا علیه عفونت های کاندیداآلبیکانس در پوست و مخاط به کار می رود. این دارو همچنین در درمان کاندیدیازیس روده نیز مصرف می شود.

 میکونازول برای درمان موضعی مصرف می شود. کتوکونازول در مقایسه با سایر داروهای ضدقارچ ایمیدازولی، از جذب خوراکی بهتری برخوردار است. ولی سمیت کبدی با مصرف دارو گزارش شده است.

فلوکونازول و ایتراکونازول در درمان موضعی و سیستمیک عفونتهای کاندیدیایی و کریپتوکوکی مصرف می شوند.

 فلوسیتوزین یک داروی ضدقارچ سنتتیک است که روی مخمرها مؤثر می باشد و در درمان عفونتهای سیستمیک کاندیدیازیس و کریپتوکوکوزیس مصرف می شود. ضعف مغز استخوان با این دارو مشاهده شده است. در حین درمان با این دارو، ممکن است مقاومت ایجاد شود.

 گریزئوفولوین، به دلیل تجمع در کراتین، داروی انتخابی برای عفونت های درماتوفیتی است. از مجرای گوارش به خوبی جذب می شود، ولی در مصرف موضعی غیر فعال است. این دارو در عفونت های پوست مؤثرتر از عفونت های ناخن است و درمان با آن باید برای چندین هفته تا چندین ماه ادامه یابد. عوارض جانبی این دارو نادر می باشد.

 تربینافین یک داروی ضدقارچ خوراکی است که در درمان عفونت های درماتوفیتی پوست مصرف می شود.

سفارش از داروپین

برچسب ها

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن