بیماری

آندومتریوز

آندومتریوز

آنتدومتریوز چیست؟

قرار گرفتن بافتی که از نظر شکل و عملکرد، شبیه بافت رحم است در مکانی خارج از رحم (معمولا داخل حفره شکم) آندومتریوز نامیده می‌شود.

آندومتریوز یکی از مسایل مهم پزشکی است. مشکل این جاست که این بافت نا به جا طوری رفتار می کند که گویی داخل رحم است.

تفاوت آندرومتریوز و آندومتر نرمال

 • اندومتریوز مانند آندومتر نرمال همیشه نسبت به هورمونها پاسخ نمی دهد.
 • اغلب، آندومتر نرمال در وضعیت پیش از قاعدگی و بافت آندومتریوز در وضعیت پیش از تخمک گذاری است.

بنابراین ممکن است خونریزی این بافت نا به جا در زمانهایی غیر از قاعدگی اتفاق افتد. علت این مسأله به درستی شناخته شده نیست، اما دانشمندان فرضیه های متفاوتی از علل بافت شناسی تا ژنتیک مطرح کرده اند.

برخی از متخصصین معتقدند که زمان قاعدگی، بافت رحم از راه لوله های رحم به سمت حفره شکم حرکت کرده و در آنجا جایگزین شده و رشد می کند. برخی هم معتقد هستند که این گسترش بافتی تا حدودی در تمام خانمها رخ می دهد اما مشکل سیستم ایمنی یا مشکلات هورمونی به بافت اجازه رشد می دهند و در نتیجه این زنان دچار آندومتریوز می شوند.

ژنتیک:

متخصصین بر این باورند که آندومتریوز اساس ژنتیکی دارد. برخی خانواده ها استعداد بیشتری برای ابتلا به آن دارند.

عوامل سیستمیک:

هنوز عده ای فکر می کنند که بافت آندومتر از طریق لوله رحمی به سمت عقب حرکت نمی کند بلکه توسط سیستم لنفاوی یا خونی از رحم به سایر قسمتهای بدن منتقل می شود. موارد کمی وجود دارد که با این فرضیه قابل توجیه باشند.

اثر آن بر سایر ارگانها:

عده ای از دانشمندان می گویند که ممکن است بقایای بافتی دوران جنینی یک زن، در آینده به آندومتریوز تبدیل شود. و یا این که برخی بافت ها تحت شرایط خاص، توانایی تبدیل شدن به بافت های تولید مثلی را (از مشخصات دوره جنینی) پیدا کنند.

چگونگی تشخیص آندومتریوز

بعضی از زنانی که به آندومتریوز مبتلا هستند هیچگونه علامتی ندارند. اما در اکثر مواقع علایم آندومتریوز چندین سال پیش از شروع قاعدگی ایجاد می شود و با رشد بافت، علایم هم به تدریج شدیدتر می شوند، تا زمانی که به علت یائسگی این بافت دوباره تحلیل می رود و علایم فروکش می نماید. بیشتر خانم هایی که به آندومتریوز دچار هستند، درد دارند بخصوص:

 • کرامپهای شدید در شکم یا کمر
 • قبل و در حین قاعدگی
 • همچنین درد در زمان مقاربت یا بعد از آن

سایر علایم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی
 •  اجابت مزاج همراه با درد در زمان قاعدگی
 •  اسهال، یبوست و سایر ناراحتی های گوارشی در زمان قاعدگی
  گاهی تحریک ایجاد شده توسط آندومتریوز باعث ایجاد عفونت یا آبسه می شود و فرد مبتلا در زمانهای غیر قاعدگی هم درد دارد.

ممکن است به علت وجود تکه هایی از بافت رحم روی دیواره های روده بزرگ یا روده کوچک، دردهای روده ای نیز به وجود بیاید. اما شدت درد لزوما ارتباطی با شدت بیماری ندارد. بعضی افراد با وجود آندومتریوز شدید، هیچگونه دردی ندارند. در حالی که عده ای با رشد چند بافت کوچک، دردهای غیر قابل تحملی دارند.

عوارض آندومتریوز

آندومتریوز شدید و به دنبال آن جوشگاههای وسیع، یکی از سه علت اصلی نازائی در زنان است. (نازایی در ۳۰ الی ۴۰ درصد از زنانی که مبتلا به آندومتریوز هستند، دیده می شود). با وجود این که عده ای از خانمهای نازا آندومتریوز خفیف یا کشف نشده دارند، هنوز مشخص نشده است که به چه علت در آنان نازائی ایجاد می شود. در حالی که میزان حاملگی در زنان مبتلا به آندومتریوز کمتر از دیگران است، بیشتر کسانی که آندومتریوز دارند مشکلی از نظر باروری ندارند.

آندومتریوز با درجات مختلفی ایجاد می شود. بیشتر زنانی که آندومتریوز دارند می توانند حامله بشوند. در واقع حاملگی بیماری را بهبود می بخشد.

سرطان آندومتر

سرطان آندومتر (سرطان پوشش داخلی رحم) خیلی به ندرت در افرادی که آندومتریوز دارند دیده می شود (تنها ۱%). اگر سرطان ایجاد شود، معمولا در بخشهای پیشرفته تر آندومتریوز در زنان مسن تر می باشد، که در اینگونه موارد نتیجه درمان دراز مدت، خوب است. با وجود این آندومتریوز به سرطان آندومتر تبدیل نمی شود زیرا یک بیماری خوش خیم است.

 • سایر عوارض به محل رشد بافت بستگی دارد و شامل موارد زیر است:
 • پاره شدن بافت رشد کرده. (که می تواند آندومتریوز را به مکانهای جدید منتشر نماید).
 •  چسبندگی، خونریزی یا انسداد روده. (اگر رشد بافت نا به جا داخل یا نزدیک روده باشد).
 •  تداخل با کار مثانه (اگر رشد بافت داخل و یا روی مثانه باشد)
 • موارد شدیدتر علاوه بر مثانه، کبد، کلیه و حالبها را نیز دچار اشکال می کند.

تست های مورد نیاز پزشک

علایمی وجود دارد که قویا مطرح کننده آندومتریوز است، با وجود این تنها راه قطعی برای تشخیص، لاپاراسکوپی است.

 • در ابتدا متخصص سابقه پزشکی شما را بررسی می کند و معاینه بالینی کاملی از شما به عمل می آورد. (شامل معاینه لگن).
 • سپس،لاپاراسکوپی انجام می دهد که یک روش جراحی است. (تحت بیهوشی عمومی یک لوله فیلمبرداری از طریق برش کوچکی در روی شکم وارد آن می شود).
 • لاپاراسکوپ در داخل شکم حرکت می کند. (در حالی که شکم قبل از آن باگاز دی اکسید کربن متسع شده تا اجزای داخل آن به راحتی مشاهده شوند).
 • جراح می تواند وضعیت اعضای شکم را بررسی و ضایعات آندومتری را مشاهده نماید. (این کار تا حد امکان، وسعت و اندازه بافتهای نا به جا را مشخص می کند و به شما و پزشکتان کمک می کند تا تصمیمات آگاهانه ای در مورد درمان بگیرید).

تشخیص قطعی این بیماری بسیار مهم است زیرا در مواردی سرطان تخمدان نیز علایم آندومتریوز را نشان می دهد.

جراحی: بله یا خیر؟

در حالی که روش های درمان آندومتریوز در سالهای اخیر تغییر یافته است، پزشکان اعتقاد دارند که اگر علایم خفیف وجود داشته باشد، فقط تسکین درد لازم است. اگر شما دچار اندومتریوز خفیف هستید و تصمیم دارید که حامله شوید بسته به سن و میزان درد، شاید بهترین کار این باشد که یک تا شش ماه مقاربت بدون جلوگیری را امتحان کنید. اگر در طی این مدت حامله نشدید، بعد به فکر درمان های بیشتر بیافتید.

اگر فقط گاهی احساس درد یا ناراحتی در ناحیه زیر شکم خود دارید:

 • داروهای ملایم ضدالتهاب و ضد درد که بدون نسخه تهیه می شود، کمک کننده هستند.
 • احتمالا موارد پیچیده تر – نیاز به داروهای قویتر دارند که با نسخه تهیه می شوند.

این درمانها پیشنهاد می شوند:

 سرکوب هورمونی:

اگر قصد حاملگی ندارید، ممکن است پزشک شما درمان سرکوب هورمونی را پیشنهاد کند که تخمک گذاری را تا زمانی که امکان دارد متوقف نماید و می تواند در مدت درمان باعث فروکش کردن آندومتریوز شود (برای چند ماه تا چند سال).

درمان سرکوب کردن هورمونی شامل:

 • استروژن و پروژسترون با هم
 • پروژسترون به تنهایی
 • دانازول (یکی از مشتقات تستوسترون) یا هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) می باشد.

با وجود این، مانند سایر درمانهای هورمونی، عوارض جانبی در بعضی از زنان مشکل آفرین می شود و امکان حاملگی نیز در طول درمان وجود ندارد. سرکوب هورمونی درمانی موقتی است که باعث پسرفت و یا توقف در رشد آندومتریوز می شود. درمان با این روش فقط در دوره کوتاهی (۳ تا ۶ ماه) انجام می شود و پس از آن، آندومتریوز دوباره شروع به رشد می کند.

 لاپاراسکوپی:

بر حسب شدت آندومتریوز می توانید با انجام این عمل جراحی بافت نا به جا را بدون آسیب رساندن به بافتهای سالم اطراف آن خارج کنید. این روش تحت بیهوشی عمومی در بیمارستان انجام می شود و جایگزین جراحی کامل شکم است. در حال حاضر لاپاراسکوپی به سرعت جایگزین جراحی های شکم می شود.

 هیسترکتومی (برداشتن رحم):

هیسترکتومی و برداشتن تمام بافتهای نا به جا و تخمدانها (اوفورکتومی) در موارد آندومتریوز طولانی مدت و مشکل آفرین، برای جلوگیری از تحریکات هورمونی بیشتر، لازم است.

 حاملگی:

 • حاملگی اغلب به طور موقت علایم را بهبود می بخشد.
 • هر چه آندومتریوز طولانی تر باشد، احتمال نازایی بیشتر است

بنابراین ممکن است پزشک به شما توصیه کند که حاملگی را به تأخیر نیاندازید.

یائسگی:

 • در یائسگی، آندومتریوز خفیف تا متوسط، خود به خود پسرفت می کند.
 • حتی پس از جراحی کامل یا یائسگی، درمان جایگزین استروژن می تواند باعث فعال شدن مجدد موارد شدید آندومتریوز شود.

به همین علت، بعضی از متخصصین معتقد هستند که به مدت ۳ الی ۶ ماه پس از هیسترکتومی و خارج کردن تخمدانها به علت آندومتریوز، نباید هورمونهای جایگزینی مصرف شود. سایرین می گویند که شروع درمان (جایگزینی استروژن) حتى قبل از خروج از اتاق عمل، مانعی ندارد.

هشدار:

میزان حاملگی نا به جا و سقط در زنان مبتلا به آندومتریوز بیشتر است. در مطالعاتی مشخص شده است که این زنان حاملگی و زایمان های سخت تری دارند.

منبع: کتاب سلامتی زنان

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن