دارو

اتامبوتول چیست؟ اطلاعات عمومی و توصیه های ضروری آن

اتامبوتول (ETHAMBUTOL)

موارد مصرف

اتامبوتول همراه با سایر داروهای ضد سل در درمان این بیماری به منظور کاهش احتمال بروز مقاومت به سایر داروها مصرف می شود. در صورتی که خطر بروز مقاومت دارویی کم باشد، می توان این دارو را از رژیم درمانی حذف کرد.

 مکانیسم اثر

 اتامبوتول یک آنتی بیوتیک باکتریواستاتیک است که به نظر می رسد در ساخت RNA تداخل نماید.

فارماکوکینتیک

این دارو از راه خوراکی به سرعت جذب و در اکثر بافت ها و مایعات بدن انتشار می یابد. حداکثر غلظت سرمی اتامبوتول ۴-۲ ساعت پس از مصرف خوراکی حاصل می شود. نیمه عمر این دارو ۴-۳ ساعت است که در صورت عیب کار کلیه ممکن است تا به ساعت افزایش یابد. دفع این دارو عمدتا کلیوی است اما مقادیری از دارو نیز از راه مدفوع دفع می گردد.

 موارد منع مصرف

 این دارو در کودکان کم سن و در بیماران مبتلا به التهاب عصب بینایی و دید ضعیف نباید مصرف شود.

 هشدارها

 ۱- در صورت ابتلای بیمار به عیب کار کلیه، باید مقدار مصرف دارو کاهش داده شود.

 ۲- باید به بیمار تذکر داد که در صورت بروز هرگونه تغییر در بینایی بلافاصله به پزشک مراجعه نماید.

 ٣- مصرف اتامبوتول در سالمندان و کودکان با سن کمتر از ۵ سال باید با احتیاط و با در نظر گرفتن علائم مسمومیت با دارو (اختلالات بینایی) صورت گیرد.

 عوارض جانبی

عوارض جانبی اتامبوتول عمدتا مربوط به اختلالات بینایی به صورت کاهش دقت بینایی، کوررنگی و محدود شدن میدان دید می باشد که با علایم نوریت اپتیک، کوررنگی قرمز سبز بروز می نماید. کهیر، خارش، ضایعات پوستی و کاهش پلاکت خون از دیگر عوارض جانبی این دارو است.

نکات قابل توصیه

 ۱- در صورت بروز تحریک گوارشی، می توان دارو را با غذا مصرف کرد.

 ۲- در صورت بروز تاری دید یا کاهش بینایی باید احتیاط کرد و بلافاصله به پزشک مراجعه نمود.

 مقدار مصرف

 بزرگسالان و کودکان: مقدار مصرف این دارو در بزرگسالان و کودکان با سن بیشتر از ۶ سال در درمان بدون نظارت در مرحله اول mg/kg/day25-15 می‌باشد. در درمان تحت نظارت به مقدار ۳۰mg/day سه بار در هفته یا ۴۵mg/kg دوبار در هفته مصرف می‌شود.

اشکال دارویی

Coated Double Scored Tablet: 400mg Film

برچسب ها

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن