روان شناسی

اخلاق ما چقدر به گروه خونی ما ربط دارد؟

اخلاق ما چقدر به گروه خونی ما ربط دارد؟

اگر خلق‌وخوی خوبی ندارید شاید گروه خونی مناسبی ندارید

برخی مطالعات پزشکی و روانشناسی نشان داده برخی خصوصیات‌های فیزیکی یا روحی و روانی در افرادی که گروه های خونی مشترک دارند یکسان است و با افراد سایر گروه‌های خونی متفاوت است. این گرایش به اخلاق و رفتارشناسی از روی گروه های خونی به‌ خصوص در ژاپن و به‌طور کل شرق آسیا خیلی رواج دارد. به‌گونه‌ای که در بسیاری از ازدواج‌ها، عروس خانم‌ها یا دامادها حتما در مورد گروه خونی همسر خود تحقیق و سپس اقدام به تصمیم‌گیری می‌کنند. به‌هرحال مطالبی که می‌خوانید از منابع ژاپنی و اروپایی گردآوری‌ شده‌اند.

ژاپنی‌ها و روانشناسی از روی گروه های خونی

اولین بار که ژاپنی‌ها به این مسئله گرایش پیدا کردند در سال ۱۹۱۶ بود که کیاساتاهارا، پزشک ساکن جزیره اوگاندا، پس از چند سال تحقیق در مورد این مسئله، کتابی منتشر کرد به نام «خون‌های مختلف، اخلاق‌های مختلف » در این کتاب این پزشک نه‌چندان سرشناس مدعی شده بود افرادی که گروه‌های خونی یکسان دارند، اخلاق و روحیات یکسانی دارند.

این کتاب بسیار موردتوجه قرار گرفت و حتی به‌صورت دست‌نویس در میان مردم پخش شد. چند سال بعد مراکز علمی ژاپن مستند بودن ادعای این کتاب را زیر سوال بردند و آرام‌آرام از مرکز توجه دور شد. اما علاقه ژاپنی‌ها به روانشناسی آدم‌ها بر اساس گروه های خونی آنها باقی ماند و هرچند وقت یک‌بار کتابی یا گزارشی یا مقاله‌ای در این مورد در ژاپن سروصدای زیادی به پا می‌کرد. اما مهم‌ترین اتفاق در این حوزه وقتی افتاد که در سال ۲۰۰۷، یک مجموعه کمیک استریپ در ژاپن توسط انتشارات معروف «بن گایشا» با عنوان «راهنمای شناسایی افرادی که گروه خونی B دارند» به چاپ رسید. این کتاب ناگهان تبدیل به یک پدیده در جامعه ژاپن شد و از زمان انتشار آن تا آغاز ماه میلادی جاری ۵/۴ میلیون سری از این مجموعه به فروش رسیده است و همیشه جزو پرفروش‌ترین‌های ژاپن در ۲ سال اخیر بوده است. این کتاب:

 • داستان چند فرد با گروه خونی را بیان می‌کند.
 • شخصیت آن‌ها را روانشناسی می‌کند .
 • درواقع آنها را از افراد دیگری که گروه‌های خونی دیگری دارند جدا می‌کند.

هر گروهی چه شغلی انتخاب می‌کنند؟

اما ببینیم ژاپنی‌ها در مورد این‌که افراد با گروه‌های خونی مختلف چه شخصیتی دارند، چگونه فکر می‌کنند؟

در برنامه نمایش زنده تلویزیونی بسیار محبوب «کوکو مارومارو» دو متخصص روانشناس حاضر شدند و به سوالات حاضران در استودیو پاسخ دادند. درنهایت این افراد به این جمع‌بندی در مورد افراد با گروه‌های خونی مختلف رسیدند:

گروه خونیA:

خجالتی، گاه پرحرف؛ اما معمولا همیشه نگران و مضطرب.

گروه خونی B:

خوش‌بین، مثبت اندیش، کاری را که دوست داشته باشند انجام می‌دهند، آن‌هم به شیوه خودشان.

گروه خونی AB :

باهوش، گاهی اوقات نابغه؛ اما گاه دارای شخصیت و رفتار دوگانه و متناقض

گروه خونی O:

بسیار اجتماعی، با روابط عمومی خوب، مهربان؛ اما بی‌طاقت در شکست.

بر اساس آنچه در این برنامه تلویزیونی اعلام شد، ژاپنی‌هایی که گروه خونی A دارند احتمال بیشتری دارد ثروتمند شوند، درعین‌حال اکثر قهرمانان رشته کشتی ژاپن (سومو) هم همین گروه خونی رادارند.
اما در نقطه مقابل افرادی که گروه خونی O دارند، بیشتر کارهای مدیریتی را بر عهده می‌گیرند.

شغل‌ها و گروه‌های خونی

مطالعات گروه تحقیقی دانشگاه یامارا در توکیو نشان داده شاید بتوان تا حدی این ارتباط گروه خون انسان‌ها باشخصیت آنها و حتی شغلی را که انتخاب می‌کنند پیدا کرد. بر اساس تحقیق دانشجویان این دانشگاه از ۲۳ نخست‌وزیر ژاپن پس از پایان جنگ جهانی دوم تاکنون، ۱۷ نفر (بیش از نصف) دارای گروه خونی O بودند. این در حالی است که در جمعیت کلی ژاپن حدود ۷/۳ درصد افراد گروه خونی O دارند. جالب است که پروفسور ترومیتسوماکایاوا، استاد مطالعات مذهبی و جامعه‌شناسی در غرب توکیو (که کتابی در مورد ارتباط گروه‌های خونی و شخصیت نوشته است) می‌گوید:

«افرادی که گروه خونی O دارند به دنبال تجربه چیزهای جدید هستند، برای مثال ناردهیکوهاگاشیکانی، اولین امپراتور ژاپن پس از جنگ جهانی دوم، تاتسویا کاتایاما، اولین نخست‌وزیر انتخاب‌شده از حزب سوسیالیست و نائوتوکان، اولین نخست‌وزیر از حزب دموکراتیک ژاپن بود.»

سؤالات رایج در مورد گروه‌های خونی

کدام گروه خونی از همه کمتر شایع است؟

گروه خونی AB، چراکه فقط ۴ درصد جمعیت عمومی این گروه خونی رادارند.

بهترین گروه خونی کدام است؟

واقعا هیچ گروه خونی نیست که مزیت مشخصی بر سایر گروه ها داشته باشد. اما گروه خونی منفی را می توان در شرایط اورژانس به سایر گروه ها تزریق کرد.

آیا ممکن است گروه خونی افراد عوض شود؟

این امر ممکن است؛ اما خیلی شایع نیست.

یک مورد ثابت شده پزشکی در دختر جوان استرالیایی بود که گروه خونی O منفی داشت؛ اما بعد از گرفتن پیوند کبد، گروه خونی او O مثبت شد.

بیشترین گروه خونی مورد نیاز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی چیست؟

گروه خونی O منفی

چند گروه خونی داریم؟

گروه‌های خونی بر اساس آنتی‌ژن‌های روی سلول‌های خونی شکل می‌گیرند بیشتر از ۱۰ نوع آنتی‌ژن وجود دارد، اما ۲ نوع آنتی‌ژن مهم وجود دارد که بر اساس آن گروه‌های خونی اصلی O, AB, B,A (از هرکدام گروه منفی و مثبت) شکل می‌گیرند.

دانستن گروه خونی مهم است؟

اگر گروه خونی خودتان را بدانید، ممکن است این موضوع در شرایط اورژانس جان شمارا نجات دهد.

چقدر احتمال دارد به خون یا فرآورده‌های خونی احتیاج پیدا کنیم؟

بر اساس برخی مطالعات انجام‌شده هر انسان به‌احتمال ۵۰ تا ۶۰ درصد در کل زندگی خود به خون یا یکی از فرآورده‌های خونی نیاز دارد.

چه کسانی ممکن است به خون یا فرآورده‌های خونی نیاز پیدا کنند؟

 • افرادی که دچار تصادف، سوانح یا جراحت می‌شوند.
 • افرادی که تحت عمل‌های جراحی بزرگ قرار می‌گیرند.
 • افرادی که دچار بیماری‌های خونی هستند.
 • افرادی که تحت عمل پیوند اعضا قرار می‌گیرند و…

سیر تا پیاز گروه‌های خونی مختلف

گروه خونی A

ریشه: اولین گروه خونی که با جهش ژنی از گروه A مشتق شد، گروه A بود. (می‌گویند به همین دلیل خصوصیات افراد A و O بیشتر شبیه هم است).

افراد معروف: ریچارد نیکسون، آدولف هیتلر، اوجی سیپسون، جرج دبلیو بوش، آیومیها مازاکی

وضعیت سلامت: تحقیقات نشان داده شیوع سرطان در گروه خونی A شایع‌تر است. برخی تحقیقات هم نشان داده بیماری های زیر در این گروه شایع تر است:

 • فشارخون
 • دیابت
 • برخی انواع کم‌خونی
 • برخی انواع بیماری‌های مادرزادی قلب

رژیم غذایی معمول: تعداد افراد گیاه‌خواری که گروه خونی A دارند از سایر گروه‌های خونی دیگر بیشتر است. مطالعات در ژاپن نشان داده متوسط مصرف گوشت و لبنیات در افراد با گروه خونی A از سایر گروه‌ها کمتر است. در ضمن به نسبت کالری کمتری می‌خورند و برای همین میزان چاقی در آنها کمتر است.

گروه خونی B

ریشه: گروه خونی B با جهش ژن پس از شکل‌گیری گروه‌های O و A به وجود آمد. میزان تفاوت‌های آنها با گروه‌های خونی A و O بیشتر از شباهت با آن‌هاست.

افراد معروف: جک نیکلسون، لوچیانو پاواروتی، میافارو، پل مک کارتی، لئوناردو دی کاپریو، هاروکی موراکامی

وضعیت سلامت: برخی پزشکان مدعی شده‌اند تجربه آنها نشان داده افرادی که گروه خونی B دارند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های مسری و عفونی هستند؛ اما تحقیقات پزشکی این مسئله را تایید نکرده است. برخی مطالعات محدود نشان داده در برخی مناطق شرق آسیا بیماری‌هایی مثل آبله، ایدز و آنفلوانزای شدید در افراد با این گروه خونی شیوع بیشتری دارد. همچنین میزان عفونت‌های دستگاه ادراری در آنها بیشتر گزارش‌شده است.

رژیم غذایی معمول:
این گروه هم خیلی علاقه‌ای به گوشت قرمز ندارند؛ اما به گوشت سفید و گوشت مرغ علاقه دارند.
آنها لبنیات را هم بسیار می‌پسندند.
دیده‌شده به تمام میوه‌ها و اکثر سبزی‌ها هم گرایش دارند.
میزان حساسیت‌های غذایی هم در آنها نسبت به سایر گروه‌های خونی کمتر است.

گروه خونی O

ریشه: این گروه خونی را قدیمی‌ترین گروه خونی بشر می‌دانند. می‌گویند به همین دلیل خلق‌وخوی افرادی که این گروه خونی رادارند بیشتر از همه انسان‌ها غریزی است.

افراد معرف: پرنس چارلز، آل کاپون، ناپلئون، ملکه الیزابت و پرنسس هارو که از خاندان سلطنتی ژاپن

وضعیت سلامت: تحقیقاتی در روسیه نشان داد افراد با گروه خونی (O)، دارای قوی‌ترین سیستم ایمنی و تدافعی بدن هستند؛ اما صحت این ادعا از سوی مراکز علمی غرب موردتردید قرار گرفت. پزشکان ژاپنی اعلام کرده‌اند افرادی که این گروه خونی رادارند، در معده‌شان ترشح بیشتر اسید معده و میزان کمتری باکتری‌های بیماری‌زا دارند. همچنین به نظر میرسد طول عمر افراد با گروه خونی O از سایر گروه‌های خونی بیشتر است؛ اما میزان حساسیت‌های غذایی (به‌خصوص به پروتئین‌های گندم و برخی مواد لبنی) در آنها بیشتر از سایر افراد است.

رژیم غذایی معمول: به نظر می‌رسد این افراد بیشتر از سایر افراد به خوردن گوشت قرمز تمایل دارند، لبنیات هم جزو علایق غذایی این گروه است.

گروه خونی AB

ریشه: این گروه، جدیدترین گروه خونی انسان است. درحالی‌که سایر گروه‌های خونی چندین هزار سال قدمت دارند، گروه خونی AB فقط ۲ هزار سال قدمت دارد.

افراد معروف: جان اف کندی، مرلین مونرو، توماس ادیسون، جکی چان، باراک اوباما، کوراغاکی میاوی

وضعیت سلامت: می‌گویند افرادی که این گروه خونی رادارند به ورزش هایی مثل یوگا، حرکت‌های کششی و حل کردن بازی‌های ذهنی علاقه دارند. همچنین برخی پزشکان مدعی شده‌اند افرادی که این گروه خونی رادارند در معرض ابتلا به بیماری‌های شایع افراد گروه‌های خونی A و B قرار دارند.

رژیم غذایی معمول: این گروه خونی، کمترین شیوع را در جامعه دارد. می‌گویند به دلیل این‌که این گروه جدیدترین گروه خونی در جهان است، برای همین عادات غذایی آن‌ها به عادات غذایی معمول امروز جامعه نزدیک‌تر است. تمام مواد غذایی از گروه‌های مختلف را مصرف می‌کنند؛ اما ژاپنی‌ها معتقدند افرادی که این گروه خونی رادارند به ماهی، لبنیات و گندم علاقه بیشتری دارند.

منبع: مجله زندگی ایده آل

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن