دارو

ارلیستات (ORLISTAT) | اطلاعات عمومی و توصیه‌های ضروری آن

ارلیستات (ORLISTAT)

 اطلاعات عمومی

ارلیستات جزء داروهای ضد چاقی است که طی فرایندی از جذب چربی ها جلوگیری می کند. در معده و روده آنزیمی به نام لیپاز وجود دارد که کار این آنزیم تجزیه چربی های موجود در مواد غذایی خورده شده و تبدیل آنها به شکلی است که بتواند از طریق روده ها جذب شود.

ارلیستات این آنزیم را غیر فعال کرده، در نتیجه چربی ها جذب نمی شوند و از راه مدفوع دفع می گردند، بدن برای جبران کالری، از چربی های موجود در بافت ها استفاده و آنها را می سوزاند که نتیجه این عمل کاهش ذخایر چربی در بدن و نهایتا کاهش وزن است.

اثرات این دارو در افراد مختلف فرق می کند. ارلیستات باعث دفع چربی ها از راه مدفوع شده و در نتیجه مدفوع را چرب و موجب نفخ شکم می شود. در بعضی از افراد تحمل مدفوعی چرب و نفخ مداوم شکم ناراحت کننده است که با کاهش چربی مصرفی در غذاهای روزانه می توان این مشکل را برطرف نمود. وقتی چربی ها جذب نشوند ویتامین های محلول در چربی ( ویتامین آ، د، کا و ای) نیز جذب نمی شوند و می تواند بسیار خطرناک باشد.

عموما همراه این دارو مکمل های ویتامینی تجویز می شود که مصرف آن با حداقل ۲ ساعت فاصله از مصرف ارلیستات انجام می شود، بهترین زمان مصرف مکمل های ویتامینی موقع خواب است.

طبقه بندی

گروه دارویی: ضدچاقی

خطرات ناشی از مصرف زیاد: کم

میزان وابستگی:کم

نسخه پزشک لازم است.

نام تجاری: زنیکال

اطلاعات دارویی

دارویی که برای شما تجویز شده است برای درمان بیماری تان مناسب است، از تغییر دوز آن بدون دستور پزشک خودداری کنید.

شکل دارویی: کپسول

تعداد دفعات و زمان مصرف: ۳ بار در روز درست قبل، همراه با یک ساعت بعد از هر وعده غذا؛ در صورتی که غذای شما حاوی چربی نیست، مصرف این دارو لزومی ندارد.

مقدار مصرف در بزرگسالان: ۱۲۰ – ۳۶۰ میلی گرم در روز

 شروع اثر: ۳۰دقیقه، دفع چربی ها از مدفوع، ۴۸-۲۴ ساعت از شروع مصرف دارو آغاز می شود.

مدت اثر: ارلیستات از روده ها جذب نمی شود و وارد خون نمیگردد. روده ها بطور فعال این دارو را از بدن تخلیه می کنند. اگر مصرف دارو را قطع کنید بعد از ۳-۲ روز مدفوع شکل طبیعی خود را می یابد.

 رژیم غذایی توصیه شده: توصیه می شود غذایی را مصرف نمایید که حجیم و کم کالری باشد و بطور متوسط ۳۰٪ آن را چربی تشکیل دهد. میوه و سبزیجات را در برنامه غذایی خود افزایش دهید، میزان پروتئین، چربی و قند مصرفی را در ۴ وعده غذایی تقسیم نمایید.

ذخیره سازی: در ظروف دربسته در جای خشک و خنک به دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

 فراموش کردن یک وعده مصرف دارو: مشکل خاصی ایجاد نمی کند ولی یادتان باشد که وعده بعدی را فراموش نکنید.

 قطع مصرف دارو: بدون هیچ مشکلی می توانید دارو را قطع نمایید.

 مصرف طولانی مدت: اگر بعد از ۱۲ هفته مصرف مداوم اُرلیستات ، ۵ درصد از وزن بدن کاهش نیافت ادامه مصرف آن را قطع کنید. هنگام مصرف مداوم این دارو حتما به کاهش وزن تان توجه نمایید. در صوری که مصرف دارو را قطع نمایید انتظار آن را داشته باشید که وزن تان افزایش یابد. در مصرف طولانی مدت دارو، مکمل های ویتامینی را از برنامه غذایی حذف نکنید.

 توصیه های ضروری

در طی مصرف این دارو میزان چربی بدن کم می شود و قند خون نیز کاهش می یابد بنابراین در بیمارانی که مرض قند دارند باید دوز قرص های ضد قند یا انسولین شان را کاهش دهند.

پس از ۲ سال مصرف این دارو بهتر است در مورد ادامه مصرف آن با پزشک مشورت نمایید. نحوه دفع دارو کاملا از راه مدفوع دفع می گردد.

اقدامات احتیاطی خاص

آیا مطمئن هستید پزشک تان می داند که:

  • مرض قند دارید.
  • دچار اختلال سوء جذب مزمن شده اید.
  • سال ها است مشکل کبدی یا صفراوی دارید.
  • داروهای ضد چربی خون می خورید.
  • سایر داروها را هم زمان مصرف می کنید.

دوران حاملگی: ایمنی مصرف آن در این دوران تأیید نشده است.

دوران شیردهی: بهتر است در این دوران مصرف نشود.

نوزادان و کودکان: تجویز نمی شود.

بالای ۶۰ سالگی: مشکل خاصی ندارد.

رانندگی و مشاغل پرخطر: مشکل خاصی ندارد

الکل: مشکل خاصی ندارد.

عوارض جانبی

بیشترین عوارض جانبی دارو به میزان چربی مصرفی در غذا بستگی دارد. هرچه بیشتر چربی بیشتر بخورید مجبورید داروی بیشتری مصرف نمایید که نفخ بیشتر و مدفوع چرب تر حاصل آن است.

تداخل دارویی (مصرف همزمان با سایر داروها)

داروهای کاهش دهنده چربی خون (مانند پراواستاتین)، ارلیستات غلظت این داروها را در خون افزایش می دهد و موجب مسمومیت دارویی می شود.

برچسب ها

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن