روان شناسی

افسردگی و راه‌های درمان آن

افسردگی عبارت است از احساس غم، دلسردی، یا ناامیدی به مدت حداقل 2 هفته در اغلب روزها و اغلب ساعات روز، به‌علاوه علائم همراه.

افسردگی و راه‌های درمان آن

 

شرح بیماری:

افسردگی عبارت است از احساس غم، دلسردی، یا ناامیدی به مدت حداقل ۲ هفته در اغلب روزها و اغلب ساعات روز، به‌علاوه علائم همراه.

مقدمه:

همه ما گاهی اوقات احساس خستگی، بدبختی و ناراحتی می‌کنیم، این احساسات معمولاً بیش از یک یا دو هفته دوام نمی‌آورند و چندان با روند زندگی ما تداخل ایجاد نمی‌کند. گاهی اوقات دلیل خاصی برای آن وجود دارد، گاهی هم فقط از غم و اندوه ناشی می‌شود. ما معمولاً خودمان از پس آن‌ها برمی‌آییم و نیازی به کمک گرفتن از دیگران نداریم.

زمانی افراد افسردگی جدی دارند که:

– احساس افسردگی سریع برطرف نشود.
– به‌قدری حالشان بد باشد که زندگی روزمره آن‌ها دچار اختلال گردد.

علائم شایع و حس افسردگی چیست:

حس افسردگی به‌مراتب قوی‌تر و نامطلوب‌تر از دوره‌های کوتاه‌مدت یاس و ناراحتی است که همه ما گاه و بی گاه با آن مواجه می‌شویم. معمولاً بسیار طولانی‌مدت می‌شود و می‌تواند روزها، هفته‌ها و حتی ماه‌ها طول بکشد.

اغلب افراد مبتلابه افسردگی دارای همه علائم ظاهری لیست شده در اینجا نیستند، ولی اکثراً حداقل پنج یا شش مورد رادارند. این علائم عبارت‌اند از:

– احساس ناراحتی در بیشتر اوقات، ولی ممکن است در هنگام غروب کمی بهتر شوند.

– از دست دادن توجه و علاقه به زندگی و عدم توانایی در لذت بردن از هر چیز.

– تصمیم‌گیری مشکل‌تر می‌شود.

– نمی‌توانند به چیزهایی که دوست دارند، بپردازند.

– کاملاً احساس خستگی می‌کنند.

– احساس بی‌قراری و اضطراب دارند.

– کم‌اشتها شده و وزن کم می‌کنند و برخی افراد برعکس، پراشتها شده و چاق می‌شوند.

– ۱ تا ۲ ساعت طول می‌کشد تا بخواب روند و زودتر از وقت معمول بیدار می‌شوند.

– علاقه خود را به رابطه زناشویی از دست می‌دهند.

– اعتمادبه‌نفس آن‌ها کم می‌شود.

– احساس بی‌مصرفی، بی‌کفایتی و ناامیدی می‌کنند.

– از دیگران دوری می‌کنند.

– تندخو و بدخلق می‌شوند.

اگر هیچ درمانی را اتخاذ نکنیم چه خواهد شد؟

جالب اینکه ۴ نفر از هر ۵ نفر افراد افسرده ظرف مدت ۴ تا ۶ ماه بدون هیچ کمکی کامل بهبود می‌یابند. بنابراین چرا باید به درمان افسردگی پرداخت ؟
اگرچه ۴ نفر از هر ۵ نفر باگذشت زمان خوب می‌شوند، ۱ نفر باقی‌مانده تا دو سال بعد هم افسرده می‌ماند.

ما قادر به‌پیش بینی دقیق اینکه نهایتاً چه کسی بهبود می‌یابد و چه کسی بهبود نمی‌یابد نیستیم .حتی اگر همه افراد مبتلا هم به‌تدریج بهبود یابند، تجربه افسردگی می‌تواند به‌قدری ناخوشایند باشد که تلاش برای کوتاه کردن زمان آن ارزشمند است.

به‌علاوه، افرادی که اولین تجربه افسردگی را می‌گذرانند ،۵۰ درصد احتمال ابتلا مجدد به افسردگی را خواهند داشت . همچنین خطر خودکشی هرچند تعداد کمی از افراد افسرده را هم باید اضافه کرد.

چگونه می‌توانیم به کسی که افسرده است کمک کنیم ؟

می‌توانید شنونده خوبی باشید ، این می‌تواند سخت‌تر از آن چیزی باشد که به نظر می‌آید ، ممکن است مجبور به شنیدن یک مطلب، بارها و بارها باشید. پیشنهاد یا نصیحت نکنید حتی اگر پاسخ به نظر برایتان بسیار راحت و شفاف باشد مگر آنکه از شما خواسته شود که نظر را پیشنهاد دهید .

گاهی اوقات ، ممکن است افسردگی به علت یک مشکل مشخص و واضح به وجود آمده باشد، در این صورت ممکن است قادر به کمک به فرد افسرده باشید تا راه‌حلی پیدا کند یا حداقل روشی برای غلبه بر مشکلات بیابید . تنها صرف وقت باکسی که افسرده است نیز می‌تواند مفید باشد.

شما می‌توانید فرد افسرده را تشویق کنید ، به وی کمک کنید حرف بزند ، و کمک کنید به کارهای عادی و روزمره خود بپردازند. کسی که افسرده است باور این موضوع که می‌تواند بهتر شود برایش سخت هست شما می‌توانید به وی اطمینان بدهید که بهتر خواهد شد ولی ممکن است مجبور شوید بارها این مطلب را تکرار کنید .

مطمئن شوید که فرد به مقدار کافی غذا مصرف می‌کند و از الکل دوری می‌کند اگر فرد بدتر شد و شروع به صحبت از عدم علاقه به حیات وزندگی کرد و یا صحبت از آسیب رساندن به خود کرد ، آن را جدی بگیرید و به دکتر اطلاع دهید .

سعی کنید به وی کمک کنید درمان را بپذیرد، وی را از مصرف دارو یا دیدن مشاور یا روان کار نکنید .اگر در مورد نحوه درمان نگران هستیم ، با دکتر بیمار خود صحبت کنید.

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن