دارو

امپول آمیکاسین ۵۰۰

مشاوره دارویی اختصاصی شمیم سلامتی درباره امپول آمیکاسین ۵۰۰

AMIKACIN امپول آمیکاسین ۵۰۰

امپول آمیکاسین

موارد مصرف:

این دارو در درمان عفونت های جدی ناشی از باکتری های گرم منفی و سایر ارگانیسم های مقاوم به جنتامایسین و توبرامایسین مصرف می شود برتری این دارو نسبت به جنتامایسین در مقاومت این آنتی بیوتیک در برابر اغلب آنزیم های باکتریایی تخریب کننده آمینوگلیکوزیدها است.

موارد منع مصرف:

در صورت ابتلای بیمار به میاستنی گراو این دارو نباید مصرف شود.

هشدارها

  • فاصله بین دفعات مقدار مصرف دارو در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه باید افزایش یابد.
  • مصرف این دارو در بیماران سالخورده مبتلا به پارکینسون و نوزادان باید با احتیاط فراوان صورت گیرد.
  • از مصرف طولانی مدت این دارو باید خودداری شود.

عوارض جانبی:

آسیب بخش حلزونی گوش،  مسمومیت برگشت پذیر کلیه، به ندرت کاهش منیزیم خون به ویژه در مصرف طولانی مدت و کولیت پسودوممبران از عوارض احتمالی این دارو هستند.

تداخل های دارویی:

در صورت مصرف همزمان آمینوگلیکوزیدها با سفالوسپورین ها (به ویژه سفالوتین)، آمفوتریسین، سیکلوسپورین و داروهای سیتوتوکسیک، خطر بروز مسمومیت کلیوی (و احتمالا مسمومیت گوشی) افزایش می یابد.

مصرف همزمان آمینوگلیکوزیدها با نئوستیگمین و پیریدوستیگمین، اثر این داروهای کولینرژیک را کاهش میدهد.

مصرف همزمان آمینوگلیکوزیدها با داروهای مسدد عصب-عضله ممکن است موجب ضعف بیشتر عضلات اسکلتی، ضعف تنفس و حتی آپنه شود.

خطر بروز مسمومیت گوشی در صورت مصرف آمینوگلیکوزیدها با داروهای مدر گروه لوپ ممکن است افزایش یابد. از مصرف همزمان دو یا چند آمینوگلیکوزید با یکدیگر و مصرف همزمان این داروها با کاپرئومایسین باید خودداری کرد، زیرا خطر بروز مسمومیت گوشی و کلیوی و انسداد عصب-عضله ممکن است افزایش یابد. در مورد تداخل آمینوگلیکوزیدها با داروهای مدر بالقوه سمی برای گوش به تک نگار کلی این داروها مراجعه شود.

نکات قابل توصیه

  • از آنجا که دفع آمینوگلیکوزیدها عمدتا کلیوی است و غلظت این داروها در ادرار زیاد خواهد بود. بیمار باید به اندازه کافی آب یا مایعات مصرف کند تا غلظت زیاد دارو موجب آسیب به مجاری ادراری نشود.
  • از آنجا که احتمال تشکیل کمپلکس بین آمیکاسین و سایر داروها وجود دارد، مخلوط کردن این دارو باسایر داروها در یک محلول توصیه نمی شود

مقدار مصرف

 بزرگسالان:

مقدار ۵mg/kg هر۸ ساعت یا /۵mg/kg۷ هر ۱۲ ساعت به مدت ۱۰-۷ روز از راه عضلانی یا انفوزیون با تزریق آهسته وریدی، تزریق میشود. در عفونت های باکتریایی ساده مجاری ادراری، ۲۵۰mg هر ۱۲ ساعت از راه عضلانی یا انفوزیون وریدی مصرف می شود. حداکثر مقدار مصرف این دارو در عفونت های شدید ۱/۵g/day تا ۱۰ روز )حداکثر مقدار تجمعی۱۵g) می باشد

کودکان:

در نوزادان نارس، ابتدا ۱۰mg/kgو سپس ۷/۵mg/kg هر ۲۴-۱۸ ساعت به مدت ۱۰-۷ روز و در نوزادان، ابتدا ۱۰mg/kgو سپس ۷/۵mg/kg هر ۱۲ ساعت به مدت ۱۰-۷ روز تزریق عضلانی یا انفوزیون آهسته وریدی، می گردد.

اشکال دارویی

Injection: 100mg/2ml, 500mg/2ml

مشاوره دارویی عمومی شمیم سلامتی :

در صورت بارداری، شیردهی، دیابت، نقص کلیوی یا کبدی قبل از مصرف دارو به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.اگر هم زمان داروهای دیگری مصرف می کنید برای جلوگیری از تداخلات احتمالی به پزشک یا داروساز اطلاع دهید. پزشک از عوارض احتمالی داروی شما آگاه است بنابراین دوره درمان دارو را مطابق تجویز پزشک تکمیل و از قطع خودسرانه دارو پرهیز کنید.

اطلاعات بیشتر در خصوص امپول آمیکاسین ۵۰۰

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن