سلامت

برآمدگی درون واژن نشانه‌ی چیست؟ علایم و توصیه‌هایی برای تسکین علایم

برآمدگی درون واژن

افزایش سن، زایمان و نازک شدن بافت‌ها در اثر یائسگی، موجب ضعیف شدن رباط‌ها و عضلات نگهدارنده اندام‌های درون لگن می‌شوند. با پایین آمدن این اندام‌ها پدیده‌ای به نام پرولاپس یا افتادگی اندام‌ها رخ می‌دهد. این فرایند تدریجی و کند گرچه چندان خطرناک نیست اما ممکن است وضعیت ناخوشایندی به وجود آورد و در روند فعالیت‌های عادی زندگی و نیز تماس جنسی افراد ایجاد اختلال کند.
در طی این روند به تدریج واژن بیرون می‌آید و برحسب محل و میزان افتادگی مثانه، راست روده و رحم نیز می‌توانند در پشت آن بیرون بیایند.

علایم به شما چه می‌گویند

در بیشتر موارد برآمدگی در دیواره جلویی واژن رخ می‌دهد و حسی به مانند وجود یک تخم مرغ در دهانه واژن به وجود می‌آید. این برآمدگی و یا بیرون زدگی می‌تواند به بزرگی یک مشت و یا حتی یک گریپ فروت باشد. در برخی موارد پرولاپس موجب می‌شود فرد نتواند در خلال سرفه، عطسه و یا خنده ادرار خود را کنترل کند. و اگر افتادگی راست روده اتفاق افتد ممکن است در دفع مدفوع نیز مشکل به وجود آید.

چه هنگامی به پزشک خود مراجعه کنید

  • احساس سنگینی و یا فشار غیر عادی درون واژن دارید.
  • احساس می‌کنید چیزی از دهانه واژن به بیرون آمده است.

تسکین علایم برآمدگی درون واژن

درمان‌های متعددی برای رفع این مشکل وجود دارند که پزشک می‌تواند در انتخاب یکی از آنها به شما کمک کند.

با فیبر غذایی آشتی کنید.

گرچه با مصرف فیبرهای غذایی مشکل برطرف نمی‌شود، اما مدفوع نرمتر و حرکت آن در روده‌ها آسانتر می‌شود. دکتر راجر اسمیت استاد بیماری‌های زنان و زایمان توصیه می‌کند از سبزی‌ها و میوه‌ها بیشتر استفاده کنید.

مثانه را خالی نگه دارید.

اگر مثانه را خالی نگه دارید کمتر موجب پرولاپس می‌شود. لذا به طور مرتب ادرار کنید و حتی سعی کنید هرگز احساس نیاز فوری به دفع ادرار به وجود نیاید.

مدتی صبر کنید.

اگر پرولاپس خفیفی وجود دارد به نحوی که ایجاد مشکل جدی نکند، صبر داشته باشید و با پزشک خود مشورت کنید.

بنیادها را ترمیم کنید.

ممکن است پزشک توصیه به جراحی کند. در طی جراحی دیواره جلویی و عقبی واژن را ترمیم می‌کنند. حتی در موارد شدیدتر ممکن است از راه واژن، رحم را خارج سازند.

از پساری استفاده کنید.

اگر جراحی انتخاب شما نباشد، می‌توانید از پساری استفاده کنید.
پساری وسیله‌ای است پلاستیکی که درون واژان قرار گرفته و در مقابل فشار امعاء و احشاء ایجاد مقاومت می‌کند.
این وسیله باید هر چند ماه یکبار عوض شود.
گرچه این وسیله ممکن است زخم‌های کوچک و یا بدبو ایجاد کند، اما در مجموع بی‌خطر است.

منبع: کتاب راهنمای کامل علایم و درمان بیماری‌ها برای خانواده

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا