بیماری

بیماری های مردان | آقایان باید نگران چه بیماری هایی باشند؟

از چربی خون تا سرطان

انجام آزمایش غربالگری مناسب در وقت مناسب، یکی از کارهای مهمی است که هر مرد برای حفظ سلامت خود باید انجام دهد. با انجام به موقع این آزمایش ها می توان به آسانی بیماری های مردان را در همان مراحل ابتدایی درمان کرد. به عنوان مثال با تشخیص زودهنگام سرطان کولون می توان سرطان را در نطفه خفه کرد یا با تشخیص به موقع دیابت می توان از بروز بسیاری از عوارض بیماری مانند از دست دادن بینایی و بسیاری از ناتوانایی ها جلوگیری کرد.

بیماری های مردان | آقایان باید نگران چه بیماری هایی باشند؟
 

بسیاری از مردان از مراجعه به پزشک واهمه دارند و تنها زمانی حاضر به رفتن نزد پزشک می شوند که بیماری آنها به وضعیت حاد رسیده باشد یا توسط یکی از افراد خانواده مجبوربه انجام آن شوند. همواره شاهد بیمارانی بوده ایم که سال ها از بیماری سرطان پروستات رنج می برده اند اما بنا به دلایل مختلف حاضر به مراجعه به مرکز درمانی نشده اند. انتخاب نوع آزمایش ها بر اساس سن و عوامل خطر هر فرد متفاوت است.

برخی از بیماری های مردان که از اهمیت بیشتری برخوردارند عبارتند از:

تعدادی از بیماری های مردان

سرطان پروستات

سرطان پروستات پس از سرطان پوست دومین نوع سرطان بین مردان آمریکایی است. هر چند این نوع سرطان عمدتا باید رشد کندی داشته باشد، در عین حال گاهی می تواند رشد سریعی داشته و از نوع پیشرونده باشد. با انجام به موقع تست غربالگری میتوان بیماری را پیش از آنکه علامت دار شود و در همان مراحل ابتدایی درمان کرد.

آزمایش:

آزمایش هایی که در این زمینه انجام می شود شامل معاینه بالینی و آزمایش خون و تعیین سطح PSA ( آنتی ژن مخصوص پروستات) است. میزان بالای PSA می تواند نشانگر سرطان پروستات باشد یا نشانگر بیماری های دیگر پروستات که با دارو قابل درمان است و بالاخره اینکه ممکن است زمینه سرطانی شدن پروستات باشد. به رغم نظرات مختلفی که درباره این آزمایش وجود دارد، هنوز هم اندازه گیری PSA مهم ترین آزمایشی است که درباره تشخیص این بیماری انجام می شود.  براساس دستورالعمل های تعریف شده هر فرد باید در سنین مشخص با پزشک خود درباره انجام این آزمایش مشورت کند. اولین آزمایش بر اساس شرایط هر فرد به این ترتیب می تواند باشد:

 • از سن ۵۰ سالگی در شرایطی که احتمال خطر سرطان پروستات در فرد وجود دارد.
 • از سن ۴۵ سالگی در شرایطی که خطر سرطان پروستات در فرد بالاست.
 • از سن ۴۰ سالگی در شرایطی که فرد یا افرادی از خانواده به این بیماری مبتلا شده اند.

سرطان پوست

خطرناک ترین نوع سرطان پوست«ملانوما» است. این نوع سرطان در سلولهای تخصصی پوست به نام «ملانوسیت» که مسوول ایجاد رنگ پوست هستند، رخ می دهد مردان سالمند ۲ برابر بیشتر از زنان همسال خود به این بیماری دچار می شوند. همچنین این از جمله بیماری های مردان است که احتمال ابتلا به انواع دیگر آن شامل «بازار سل» و «اسکواموس سل» در مردان ۳-۲ برابر بیشتر از زنان است. هر چه فرد بیشتر در معرض نور آفتاب قرار داشته باشد، احتمال ابتلای او به این سرطان بیشتر می شود.

آزمایش:

انجمن سرطان آمریکا و آکادمی پوست آمریکا معاینه منظم توسط خود فرد را توصیه می کنند. فرد باید به صورت منظم هر گونه لکی را که روی پوست ایجاد می شود از نظر رنگ، اندازه و شکل و هر گونه تغییر احتمالی آن بررسی کند. بررسی و معاینه پوست توسط متخصص پوست باید جزو برنامه منظم معاینه افراد باشد. اگر سرطان پوست در همان مراحل اولیه تشخیص داده شود درمان آن راحت و بدون جا گذاشتن ضایعه پوستی خواهد بود.

پایین آمدن سطح هورمون تستوسترون

با پایین آمدن سطح هورمون تستوسترون تغییرات مهمی در بدن فرد ایجاد می شود، مانند ناتوانی جنسی، ضعف، چاقی، از دست رفتن حجم عضله ها، کاهش تمرکزه کاهش تراکم استخوان و اختلالات شخصیتی.

آزمایش:

با آزمایش خون سطح تستوسترون خون اندازه گیری می شود. پیش از آنکه برای درمان به مصرف داروهای هورمونی متوسل شوید، بهتر است با تغییر شیوه زندگی و رژیم غذایی خودتان این مشکل را تا حد زیادی برطرف کنید.

کاهش تراکم استخوان

اوستئوپروز یا همان پوکی استخوان معمولا بین خانم ها شایع است اما باید بدانیم این، از جمله بیماری های مردان نیز می باشد. متخصصان توصیه می کنند افرادی که در گروه افراد پرخطر قرار دارند در ۵۰ سالگی و دیگر افراد در ۶۰ سالگی مورد آزمایش قرار گیرند، افراد گروه پر خطر کسانی هستند که سطح تستوسترون پایینی دارند، سابقه فامیلی دارند، شیوه زندگی نادرستی دارند یا سیگاری هستند.

آزمایش:

سنجش تراکم استخوان DEXAنشان می‌دهد:

 • استخوان های فرد تا چه اندازه سالم است.
 • خطر شکستگی تا چه حد جدی است.

سرطان بیضه

این نوع سرطان شیوع پایینی دارد. سلولهای جنسی اسپرم در بیضه ها تولید می شوند. بیشترین موارد ابتلا در سنین بین ۲۰ تا ۵۴ سالگی اتفاق می افتد. بنا به توصیه انجمن سرطان آمریکا، هر مردی که برای انجام آزمایش های منظم به پزشک مراجعه می کند باید از نظر سلامت بیضه ها مورد معاینه قرار گیرد.

آزمایش:

افرادی که سابقه فامیلی دارند باید از پزشک خود بخواهند علاوه بر معاینه معمول آزمایش های دقیق تر دیگری را هم انجام دهد، بسیاری از پزشکان در این موارد از خود بیمار می خواهند به طور منظم بیضه ها را از نظر وجود توده نرم و سفت، تغییرات در اندازه بیضه یا تغییر شکل بیضه ها معاینه کنند.

فشار خون بالا

فشارخون با افزایش سن بالا می رود. همچنین بالا رفتن فشار خون با وزن و شیوه زندگی فرد هم رابطه مستقیم دارد. فشار خون بالا می تواند بدون اینکه علائم اولیه ای داشته باشد منجر به مشکلاتی مانند «آنوریسم» شود. در این بیماری دیواره رگ مانند یک بادکنک متورم می شود و خطر پارگی و خونریزی غیر قابل کنترل وجود دارد اما می توان با کنترل فشارخون مانع بروز بیماری های قلبی، سکته و نارسایی کلیه شد. در اولین قدم فشار خون خود را اندازه بگیرید و در صورت بالا بودن با پزشک مشورت کنید.

آزمایش:

فشار خون با دو عدد تعریف می شود:

 • عدد اول فشار «سیستول» نامیده می شود که نمایانگر فشار درون شریانی در زمان انقباض ماهیچه قلب است.
 • عدد دوم فشار «دیاستولیک» نامیده می شود که نمایانگر فشار خون در فاصله بین انقباض قلب است.

یک فشار خون طبیعی شامل فشار سیستول ۱۲۰ میلی متر جیوه و فشار دیاستولیک ۸۰ میلی متر جیوه است. فشار خون ۱۳۰/۸۰ میلی متر جیوه و بالاتر، فشار خون بالا محسوب می شود که نشان میدهد فرد در شرف ابتلا به پرفشاری خون است. هر فرد بر اساس اینکه چه عوامل خطری او را تهدید می کنند باید فشار خون خود را به طور منظم کنترل کند.

سرطان های روده بزرگ و مقعد

سرطان کولون و مقعد سومین عامل مرگهای ناشی از سرطان است. این از جمله بیماری های مردان است که شیوع آن بین مردان کمی بیشتر از زنان است. بیشتر سرطان های کولون از یک پولیپ (برجستگی) در لایه داخلی کولون شروع میشود. به دنبال رشد سلولهای سرطانی بخش های دیگر بدن هم درگیر می شوند. بهترین راه برای جلوگیری از سرطان کولون، برداشتن پولیپ است، پیش از آنکه تبدیل به سلولهای سرطانی شود.

آزمایش:

تست غربالگری کولونوسکوپی از سن ۵۰ سالگی انجام می‌شود. پزشک طی آزمایش با دیدن سطوح داخلی روده از وجود نداشتن پولیپ و توده سرطانی اطمینان حاصل می کند. در صورت وجود پولیپ، پزشک می تواند طی همان کولونوسکوپی توده را بردارد. گاهی پزشک تنها قسمت انتهایی روده را بررسی می کند که در این صورت «سیگموئیدسکوپی» انجام میدهد. در صورت نیاز ممکن است بیمار برای بررسی بیشتر تحت آزمایش «سی تی اسکن»، باریم انما و عکسبرداری با اشعه ایکس قرار بگیرد.

در صورت مشاهده پولیپ، پزشک می تواند با «کولونوسکوپی» توده پولیپ را بردارد.

چربی خون

وجود کلسترول بد (LDL) بالا در خون فرد موجب می شود پلاک های چربی دیواره داخلی شریان ها را مسدود یا تنگ کنند. تنگی عروق منجر به بیماری های قلبی می شود. ممکن است بیماری سال ها به بیماری «اترواسکلروزیس» مبتلا باشد ولی هیچ گونه علائمی نداشته باشد. در این بیماری دیواره عروق سخت و تنگ می شود. بیماری خود را با یک حمله قلبی یا سکته مغزی نشان می دهد. با موارد زیر می توان سطح این چربی را در خون کاهش داد و خطر بیماری قلبی را به حداقل رساند:

 • تغییر شیوه زندگی
 • داروی مناسب

آزمایش:

با آزمایش خون می توان سطح کلسترول بد خون(LDL)، کلسترول خوب خون (HDL) و تری گلیسرید خون را تعیین کرد. پزشک با مطالعه نتیجه آزمایش درمان مناسب را برای فرد آغاز می کند، افرادی که در معرض خطر بیماری های قلبی قرار دارند باید از ۲۰ سالگی و افراد دیگر باید از ۳۵ سالگی این آزمایش را انجام دهند.

دیابت نوع ۲

یک سوم افرادی که مبتلا به دیابت هستند از علت بیماری خود آگاهی ندارند، در صورتی که بیماری کنترل نشود، فرد با مشکلاتی از قبیل بیماری های قلبی، سکته مغزی، بیماری کلیوی، نابینایی ناشی از آسیب عروق چشم، آسیب های عصبی و ناتوانی جنسی مواجه خواهد شد. این از جمله بیماری های مردان است که در صورت تشخیص زود هنگام می توان با موارد زیر بیماری را کنترل و از بروز عوارض ناشی از آن جلوگیری کرد:

 • با انتخاب رژیم غذایی مناسب
 • ورزش
 • کاستن وزن
 • دارو

آزمایش:

بیماری طی آزمایش خون با اندازه گیری قند ناشتا و تست تحمل گلوکز تشخیص داده می شود. همه افراد سالم بالای ۴۴ سال باید هر ۳ سال این آزمایش را انجام دهند. اگر عوامل خطری مانند پرفشاری خون و کلسترول بالا فرد را تهدید می کند باید این آزمایش را در سنین کمتر و با فواصل کمتر انجام دهد.

گلوکوما

این گروه از بیماری ها به تدریج به اعصاب درون چشم آسیب وارد می کنند و ممکن است منجر به نابینایی شوند. ممکن است فرد قبل از اینکه متوجه علائم بیماری گلوکوم خود شود دچار کم بینایی غیرقابل برگشت شود. این از جمله بیماری های مردان است که با آزمایش های غربالگری:

 • هر گونه فشار غیرعادی داخل چشم مشخص می شود.
 • قبل از آنکه به اعصاب چشم آسیبی وارد شود، درمان خواهدشد.

آزمایش:

معاینه چشم بر اساس سن و بیماریهای فرد باید به طور منظم انجام شود، به این ترتیب که:

 • افراد زیر ۴۰ سال هر ۴-۲ سال یکبار باید معاینه شوند.
 •  افراد ۴۰ تا ۴۵ ساله هر ۳-۱ سال یکبار باید معاینه شوند.
 • افراد ۵۵ تا ۶۴ ساله هر ۲-۱ سال یکبار باید معاینه شوند.
 • افراد بالای ۶۵ سال هر ۶ تا۱۲ ماه یکبار باید معاینه شوند.
 • افرادی که سابقه فامیلی دارند یا قبلا دچار آسیب های چشمی شده اند.
 • افرادی که از داروهای استروئیدی استفاده می کنند باید در فواصل زمانی کمتر تحت معاینه قرار گیرند.

منبع: هفته نامه سلامت

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن