سلامت

تاثیر آلودگی هوا بر پوست

تاثیر آلودگی هوا بر پوست

تاثیر آلودگی هوابر پوست

تاثیر آلودگی هوابر پوست

شاید شنیده باشید که آلودگی، نقش قابل‌توجهی در بروز مشکلات پوستی دارد. برحسب اینکه آلودگی حاد است یا مزمن، یعنی به‌صورت موقت بر بدن تاثیر گذار است یا دائمی، می‌تواند عوارضی به‌جا بگذارد که از این قبیل می‌توان به انواع سرطان‌های دستگاه تنفسی و قلب و عروق و البته پوست اشاره کرد.

ترکیب های مضرر برای پوست

در هوای آلوده، ترکیب‌هایی نظیر اکسید نیتروژن، کربن، سولفور و… وجود دارد که در مواجهه با پوست باعث بروز راش‌های پوستی، التهاب و خارش، اگزما و کهیر می‌شود.

مراقبت مردمان جنوب شرق آسیا از پوست خود

حالا این پرسش مطرح است که چرا مردم کشورهای جنوب شرق آسیا، با وجود اینکه در معرض آلودگی هوا هستند، پوست‌های شفاف و سالم دارند؟

دلیل این موضوع، گذشته از ژنتیک این مردم، تغذیه سالم و مراقبت از پوستشان است. در نگاهی به عادت‌های خوب مردم این منطقه، متوجه می‌شوید نه‌تنها تلاش می‌کنند از میزان آلودگی محیط‌ زیست تا جای ممکن بکاهند؛ بلکه سعی دارند به کمک ورزش و تغذیه صحیح انواع مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان مثل سبزی‌ها و میوه‌های تازه قرمز و نارنجی، ماهی آب پز و بخارپز و روغن‌ زیتون و … پوستشان را سالم نگه‌دارند.

مراقبت از پوست توسط ما چگونه انجام میشود

ما هم اگر می‌خواهیم پوستمان سالم و شفاف باشد، باید دست‌به‌دست هم دهیم تا از بروز بسیاری از آلودگی‌ها پیشگیری کنیم. مثلاً جلوگیری از آتش‌سوزی در جنگل‌ها و آلودگی ناشی از سوزاندن زباله‌ها یا مازاد محصولات کشاورزی یا حتی آلودگی ناشی از سیگار و کارخانه‌ها و اتومبیل‌ها ساده و قابل انجام است.

چقدر خوب است:

-اگر در جنگل آتشی روشن کرده‌ایم، بعد از اتمام تفریح آن را خاموش‌کنیم.
-تا جای ممکن از وسایل نقلیه عمومی یا حتی دوچرخه استفاده کنیم.
-دخانیات را برای حفظ سلامت خود و خانواده‌مان ترک کنیم.

باید از مسئولان نیز بخواهیم با برنامه‌ریزی صحیح از احداث کارخانه‌ها در محیط‌های مسکونی اجتناب کنند. زیرا آلوده شدن آب چاه‌ها، مخصوصا به آرسنیک، می‌تواند باعث بروز سرطان‌های پوستی به دنبال مصرف این نوع آب‌ها شود.

اما اگر ناچار در فضای آلوده سر می‌کنیم، باید:

– سعی کنیم کمتر از خانه خارج شویم
-اگر مجبوریم، حتماً از ماسک استفاده کنیم
-به‌محض رسیدن به خانه پوستمان را کاملا بشویم و پاک‌کنیم.


۹ نیاز پوست در تابستان

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن