قبل از بارداری

تاثیر استرس بر باروری و تخمک گذاری

اگر شما استرس داشته باشید دیرتر حامله می شوید و یا شاید اصلا باردار نشوید بنابراین اگر شما ۱۴ روز متوالی رابطه جنسی داشته باشید و تنها به لقاح فکر کنید، ممکن است فرصت تخمک گذاری را از دست بدهید.

تاثیر استرس بر باروری و تخمک گذاری

اگر شما استرس داشته باشید دیرتر حامله می شوید و یا شاید اصلا باردار نشوید بنابراین اگر شما ۱۴ روز متوالی رابطه جنسی داشته باشید و تنها به لقاح فکر کنید، ممکن است فرصت تخمک گذاری را از دست بدهید.

مطالعات زیادی انجام شده است و رابطه بین استرس، نگرانی، افسردگی و ناباروری را بررسی کرده است.در ابتدا در هنگام استرس، هیچ گونه نزدیکی جنسی ندارید. احتمالا خیلی سیگار می کشید و مشروبات الکلی مصرف می کنید که هر دو ماده تاثیر منفی بر باروری دارند.

در برخی خانم ها، استرس مزمن بر تخمک گذاری تاثیر می گذارد به طوری که سیگنال هایی به قسمتی از مغز که ترشح هورمون ها را کنترل می کند، می فرستد. خانم هایی که خیلی استرس دارند به طور منظم تخمک گذاری ندارند بنابراین باردار شدن برای آن ها دشوار می شود. برخی مطالعات نشان می دهد استرس بر مقدار تستوسترون و اسپرم تولیدی توسط مرد تاثیر می گذارد.مطالعات دیگر نشان می دهد استرس بر جنبه های مختلف باروری مانند تخمک گذاری و لقاح در رحم تاثیر می گذارد. یک مطالعه نشان می دهد خانم هایی که استرس زیادی دارند موفقیت کمتری در لقاح مصنوعی دارند. مطالعه ای دیگر نشان می دهد خانم هایی که بعد از انجام لقاح مصنوعی در معرض فعالیت های شاد هستند احتمال باروری بیشتری دارند.

من شغلی بسیار استرسی دارم آیا در بارداری با مشکل مواجه می شوم؟

بیشتر مطالعات در خصوص استرس و باروری بر روی افرادی که مشکل داشته اند انجام شده است بنابراین جوابی قطعی برای این سوال وجود ندارد. اما همه افراد استرس را تجربه می کنند و روزهای سخت کاری نمی تواند بر بارداری شما تاثیر بگذارد. بخصوص اگر می توانید آخر روز تمام استرس های طول روز را فراموش کنید، غذا به مقدار مناسب بخورید و به مقدار کافی بخوابید. بدن به استرس در طول زمان عادت می کند اما استرس ناگهانی مانند از دست دادن یکی از عزیزان، از دست دادن کار یا تغییر محل زندگی بر پریودی شما تاثیر می گذارد.مطمئن باشید که استرس تاثیری مشخصی بر روی باروری دارد. در واقع، وقتی کسی برای باردار شدن مشکل دارد مردم به او می گویند: فقط آرامش داشته باش، خودش اتفاق می افتد. پس می توان گفت آرامش هسته اصلی در بارداری است

استرس و تخمک گذاری

استرس می تواند بر عملکرد هیپوتالاموس  غده ای در مغز که اشتها و احساسات را کنترل می کند  و همچنین هورمونهایی را که باعث تولید تخم در تخمدان می شوند تاثیر گذار است. اگر شما استرس داشته باشید دیرتر حامله می شوید و یا شاید اصلا باردار نشوید. بنابراین اگر شما ۱۴ روز متوالی رابطه جنسی داشته باشید و تنها به لقاح فکر کنید، ممکن است فرصت تخمک گذاری را از دست بدهید.

بین استرس مداوم و استرس لحظه ای فرق قائل شوید

بدن ما معمولا به تنش های روزانه عادت می کند، بنابراین شما به صورت عادی در هر دوره پریود خود تخمک گذاری خواهید داشت. یک استرس ناگهانی مانند یک مرگ درخانواده، یک حادثه، طلاق و غیره می تواند چرخه شما را به هم بزند و در روند تخمک گذاری اختلال ایجاد کند.

تاثیر استرس بر باروری و تخمک گذاری

این مطلب از زنی به زن دیگر متفاوت است

در بعضی از زنان حتی یک سفر به خارج از شهرتخمک گذاری را به تاخیر می اندازد. و زنانی هم هستند که حتی یک حادثه بزرگ هم تاثیری بر روند تخمک گذاری آنها ندارد.

استرس تنها یک واکنش منفی نیست 

استرس مثبت نیز می تواند در چرخه شما اختلال بوجود آورده و تخمک گذاری به تاخیر افتاده و یا اصلا تخمک گذاری انجام نشود. نو عروس ها معمولا از چرخه های عجیب و غیر قابل پیش بینی خبر می دهند، به این دلیل که به شدت در هیجان و خوشحالی مراسم عروسی خود هستند. این مهم نیست که استرس مثبت باشد یا منفی، مهم این است که هردو بر روی تخمک گذاری تاثیر گذار هستند.

اگر شما برای بارداری اقدام می کنید و تحت فشار استرس هستید

ممکن است ترشحات شما به شما هشدار دهند که یک چیز اشتباهی وجود دارد.  به جای اینکه شاهد افزایش ترشحات و رطوبت که نشان دهنده تخمک گذاری است باشید، احساس خشکی می کنید. یعنی بدن شما در برای تخمک گذاری در تلاش است ولی استرس آن را به تاخیر می اندازد.

اما خبر خوب اینکه 

تاخیر در تخمک گذاری به معنی طولانی شدن چرخه پریود شما است. به طور معمول ۱۲ تا ۱۶ روز پس از تخمک گذاری، شروع قاعدگی بعدی شما خواهد بود و این مهم است زیرا این طولانی شدن احتمال سقط جنین را کاهش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن