تغذیه

تاثیر تغذیه بر پوست

تاثیر تغذیه بر پوست

تاثیر تغذیه بر پوست

تاثیر تغذیه بر پوست

بسیاری از افراد معتقدند ژنتیک حرف اول را در زیبایی پوست می‌زند. اما امروزه اثر متقابل ژنتیک بر تغذیه و تغذیه بر ژنتیک نیز مطرح است و تحقیقات این موضوع را به اثبات رسانده است. یعنی به نظر می‌رسد حتی اگر فردی ازنظر ژنتیکی پوست مناسبی نداشته باشد، با تغذیه می‌تواند اوضاع آن را بهبود دهد.

پوست هم مانند سایر اعضای بدن برای سالم و شاداب بودن به مواد مغذی نیاز دارد. از آنجا که سلول‌های پوستی عمر کوتاهی دارند و مرتب از بین می‌روند و سلول‌های جدید جایگزین آنها می‌شود، لازم است تمام مواد مغذی همیشه در دسترس باشد.

تغذیه متعادل و متناسب، در درجه اول برای داشتن پوست سالم و شاداب ضروری است. اما مصرف برخی مواد نقش پررنگ‌تری در سلامت پوست دارد که از آن جمله می‌توان به اسیدهای چرب ضروری که در روغن‌زیتون و روغن کانولا موجود است، آنتی ‌اکسیدان‌ها، به‌خصوص ویتامین C و E و مواد معدنی مثل روی و سلنیوم اشاره کرد.

بهترین منبع این ریزمغذی‌ها، میوه و سبزی‌های تازه، گوشت، حبوبات و مغزهاست. غیرازاین مواد غذایی، روش پخت نیز در سلامت پوست تاثیر گذار است زیرا بر اساس روش پخت است که به برخی ریزمغذی‌ها دسترسی پیدا می‌کنیم.

سرخ کردن مواد غذایی در روغن جامد و اشباع و پخت طولانی غذا، به‌ اصطلاح جا افتادن آن و مصرف مواد غذایی سرشار از اسیدهای چرب ترانس و اشباع مثل فست فودها فقط باعث می‌شود ریزمغذی‌ها از بین بروند و ارزش تغذیه‌ای غذا پایین بیاید یا رادیکال‌های آزاد در بدن تجمع پیدا کنند که بر سلامت پوست اثر منفی دارند. مصرف زیاد میوه و سبزی‌ها و روش پخت آرام مواد غذایی که کره‌ای‌ها از آن تبعیت می‌کنند، شاید ازجمله دلایل اصلی زیبایی و سلامت پوست آن‌هاست.

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن