دارو

تربینافین | اطلاعات عمومی و توصیه های ضروری آن

تربینافین (TERBINAFINE)

موارد مصرف

 تربینافین در درمان عفونت های قارچی ناخن و پوست که به دلیل شدت بیماری یا محل عفونت، درمان خوراکی ضروری باشد، مصرف می گردد. این دارو به صورت موضعی نیز مصرف می شود.

مکانیسم اثر

 به نظر می رسد تربینافین از طریق مهار ساخت استرول های قارچی اثر خود را اعمال می کند. این دارو علیه درماتوفیت‌ها و برخی از مخمرها اثر کشنده دارد.

فارماکوکینتیک

 تربینافین به خوبی از راه گوارش جذب می شود. فراهمی زیستی این دارو به دلیل متابولیسم عبور اول از کبد حدود ۴۰ می باشد. حداکثر غلظت سرمی دارو ۲ ساعت بعد از یک مقدار خوراکی به دست می آید.
این دارو به خوبی در پوست، ناخن و مو انتشار می یابد.
دارو در کبد متابولیزه و عمدتا از طریق کلیه دفع می گردد.
نیمه عمر دارو ۳۶-۱۱ ساعت گزارش شده است.
بخشی از دارو از طریق پوست، ناخن وبافت چربی دفع می شود.

هشدارها

١- مصرف این دارو در صورت نارسایی کلیه باید با احتیاط فراوان صورت گیرد.

 ۲- در صورت بروز علائم مسمومیت کبدی یا بروز ضایعات پوستی و کهیر، درد مفاصل و عضلات، واکنش های شدید پوستی مانند سندرم استیونس-جانسون و نکرولیز سمی اپیدرم قطع مصرف دارو ضروری است.

 ۳- از تماس دارو با چشم خودداری شود

تداخل های دارویی

 داروهای مهار کننده آنزیم CYP450 (مانند سایمتیدین) متابولیسم این دارو را کاهش و داروهای القاکننده این آنزیم (مانند ریفامپین) متابولیسم تربینافین را افزایش میدهند.

نکات قابل توصیه

 بیمار یا اطرافیان وی را از نظر بروز علائم مسمومیت کبدی، (تهوع مداوم، استفراغ، بی حالی یا زردی) باید آگاه ساخت مراجعه به پزشک در این موارد ضروری است.

 مقدار مصرف

بزرگسالان: این دارو به مقدار ۲۵۰mg/day برای ۶-۲ هفته در عفونت های قارچی پوست و از ۶ هفته تا ۳ ماه در درمان عفونت های قارچی ناخن (برای ناخن شست پا دوره طولانی تری ممکن است لازم باشد) مصرف می شود.

 کودکان: مقادیر توصیه شده برای کودکان با سن بیش از یک سال ۳-۶mg/kg یکبار در روز برای دو هفته می باشد.

موضعی: کرم موضعی این دارو به میزان ۲-۱ بار در روز به مدت ۲-۱ هفته مصرف می شود.

 اشکال دارویی

(Scored Tablet: 250mg (as HCI

Topical Cream: 1%

(Topical Spray: 1% (as HCI

Solution: 1%

برچسب ها

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن