بیماری

ترشحات واژن | علل، تشخیص، علایم و راه های درمان آن

ترشحات واژن

ترشحات واژن طبیعی است، مقدار کمی ترشح تنها برای حفظ رطوبت و آرامش فرد است، حتی در برخی موارد ترشحات زیاد، که توسط مخاط گردن رحم تولید می‌شود، ممکن است طبیعی و بدون ضرر باشد. اما مواردی که این ترشحات غیرطبیعی به نظر می‌رسند و یا موانعی که با خارشی همراهند موضوع چیست؟ در این مواقع ممکن است عفونتی در کار باشد که نیازمند توجه بیشتر است.

چه هنگامی به پزشک خود مراجعه کنید؟

  • ترشح همراه با خارش شدید باشد.
  • ترشحات پنیری شکل زرد یا سبز باشند.
  • ترشحات بوی ماهی با بوی کپک بدهند.

علایم به شما چه می‌گویند؟

یکی از شایع‌ترین عفونت‌های واژن، عفونت‌های کاندیدیایی است.
این عفونت که مونیلیا نامیده می‌شود یک عفونت قارچی است.
ترشحات شاخص این عفونت قوامی به مانند پنیر دلمه‌ای دارند و همراه با خارش شدید می‌باشند.
در پاره‌ای از موارد این عفونت ناشی از مصرف زیاد آنتی بیوتیک برای درمان دیگر عفونت‌ها است.

عفونت‌های باکتری‌هایی که بیماری‌های مقاربتی از آن جمله می‌باشند، توسط میکروب‌هایی نظیر گاردنرلا، کلامیدیا و یا گونوره‌آ به وجود می‌آیند و معمولا همراه با ترشحات زرد رنگی است که اغلب بوی ماهی می‌دهد و همراه با ترشحات خارش و احساس سوزش نیز وجود دارد.
ترشحات آبکی، کف دار، زرد مایل به سبز می‌تواند علامت تریکومونیازیس باشد بین شریکان جنسی جابجا می‌شود.
گرچه در ۳۵ سال پیش این عفونت شایع‌ترین عفونت مهبلی بوده است، اما امروزه بندرت رخ می‌دهد.

تسکین علایم

آیا لازم است که به مانند یک کارآگاه با ترشحات خود برخورد کنیم؟
بیشتر پزشکان در جواب خشکی مخاط واژن می‌گویند نه! این ترشحات ممکن است گمراه کننده باشند و حتی ممکن است ترکیبی از دو نوع عفونت وجود داشته باشد که درمان‌های جداگانه‌ای طلب می‌کنند. ممکن است پزشک از ترشحات نمونه تهیه کرده و آن را در زیر میکروسکوپ بررسی کند. اما در این جا چند راهکار برای جلوگیری از عود مجدد مشکل ذکر خواهد شد.

از دوش واژن بپرهیزید.

دوش واژن یک روش خطرناک در برخورد با ترشحات واژن است دوش موجب رانده شدن عفونت به سوی رحم شده و یا باکتری‌های واژن را تغییر می‌دهد، و در نهایت منجر به بیماری التهابی لگن (PID) می‌شود.

از مصرف پودر اجتناب کنید.

برخی از افراد با پودر ترشحات خود را خشک می‌کنند. ذرات پودر به تدریج وارد رحم شده و به لوله‌ها و تخمدان‌ها می‌رسند و در آنجا می‌توانند موجب سرطان تخمدان شوند.

استفاده از کاندوم

تعیین دقیق علت بسیاری از عفونت‌های باکتریایی واژن دشوار است، اما به طور حتم داشتن چندین شریک جنسی می‌تواند یکی از اصلی‌ترین علل باشد. استفاده از کاندوم می‌تواند مانعی برای انتقال بسیاری از عفونت‌ها باشد. با این حال باید تا رهایی از عفونت، از تماس جنسی اجتناب کنید.

بیشتر بخوانید: خود مراقبتی در مقابل بیماری‌های مقاربتی

منبع: کتاب راهنمای کامل علایم و درمان بیماری‌ها برای خانواده

برچسب ها

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن