بارداریحین بارداری

تغییرات پوستی در دوران بارداری

تغییرات پوستی در دوران بارداری

تمام تغییرات پوستی در دوران بارداری از اهمیت یکسانی برخوردار نیستند. برخی از ضایعات شایع می باشند و تقریباْ در تمام زنان باردار مشاهده میشود و یا برخی ضایعات که اختصاص به دوران بارداری دارد و بعد از زایمان از بین میروند. حاملگی می تواند بعضی بیماریهای پوستی که فرد قبلاْ به آن مبتلا بوده را تشدید یا تخفیف دهد. حال به تک تک این تغییرات اشاره ای می کنیم.

بارداری دوران خاطره انگیزی است که اغلب خانم ها احساس خوبی نسبت به آن دارند و در صورتی که با برنامه ریزی قبلی باردار شده باشند، حتما قبل از باردار شدن اطلاعات کافی در مورد تغییراتی که باید منتظرش باشند و آنچه که در این دوران طبیعی یا غیرطبیعی تلقی می شود کسب می کنند. یکی از مواردی که معمولا خانم ها درباره آن کنجکاوند، تغییرات پوستی در این دوران و قابل برگشت یا غیرقابل برگشت بودن آنها پس از اتمام بارداری است.

تیرگی پوست

افزایش رنگدانه پوست به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش تولید ملانین از سلول های ملانین ساز، منجر به تیره شدن پوست می شود که در ۹۰ درصد خانم های باردار، به خصوص آنهایی که موی تیره و پوست سفید دارند، در فاصله هفته های اول تا نیمه بارداری دیده می شود. قسمت هایی از بدن که به طور طبیعی تیره هستند، مخصوصا نوک سینه ها و هاله اطراف آنها، نواحی تناسلی و خط میانی دیواره شکم، تیرگی بیشتری پیدا می کنند. همچنین گاهی تغییرات مشابهی زیر بغل و کشاله ران ها ایجاد می شود. در طول بارداری خال های تیره بزرگ تر یا تیره تر می شوند و خال هایی که قبلا مورد توجه قرار نگرفته بودند، مشخص خواهند شد.

ماسک بارداری (ملاسما)

ماسک بارداری نیز به صورت تیرگی پوست در ۷۰ درصد خانم های باردار در نیمه دوم بارداری ظاهر می شود و لب بالا، گونه ها، پیشانی، روی پل بینی و چانه را گرفتار می کند و در تماس با آفتاب تشدید می شود. بنابراین چهره تان را هنگام خروج از منزل با کلاه و عینک بپوشانید و در صورت امکان از دستکش های نخی کمک بگیرید. به تمام صورت و گردن کرم ضدآفتاب SPF 15 یا ضریب حفاظتی کمتر از ۳۰ بزنید. بهتر است در زمان هایی که شدت نور خورشید بیشتر است (از ساعت ۱۱ صبح تا ۲ بعدازظهر) در صورت امکان در خانه بمانید. این تغییر رنگ ها و ماسک بارداری بعد از زایمان ممکن است از بین برود یا به درجاتی پایدار باقی بماند.

مو 

بیشتر خانم های باردار به پرمویی دچار می شوند که معمولا در صورت، مشخص تر از سایر نواحی است. البته احتمال گرفتاری بازو، ساق و پشت پا نیز وجود دارد. علت این پرمویی افزایش در نسبت موهای در حال رشد بدن تحت تاثیر عوامل هورمونی است و در عرض ۶ ماه پس از زایمان غالبا از بین می رود. موهای سر نیز در این زمان پرپشت تر از حالت طبیعی می شوند و از ریزش طبیعی مو به طور قابل ملاحظه ای کاسته می شود. به همین دلیل اغلب خانم های باردار از موهای خود اظهار رضایت می کنند اما با برگشت وضعیت هورمون ها به حالت طبیعی پس از زایمان، حدود ۳ تا ۵ ماه ریزش موی نسبتا شدیدی رخ می دهد. داشتن زایمان سخت و طولانی و خونریزی شدید در تشدید این حالت موثر است، اما برخلاف عقیده عموم، شیردادن به نوزاد تاثیری در روند آن ندارد و معمولا رشد طبیعی موها در عرض ۶ ماه تا ۱ سال به حالت پیش از بارداری برمی گردد.

ناخن ها 

خانم های باردار از شکنندگی، ایجاد شیارهای عرضی و خطوط طولی تیره در ناخن ها شکایت می کنند. حتی امکان دارد صفحه ناخن از بستر آن جدا شود. این تغییرات نیز به وضعیت هورمونی بدن نسبت داده می شود، ولی ارتباط این تغییرات با بارداری نامشخص است، بنابراین برای بررسی باید مورد معاینه قرار بگیرند.

غدد چربی 

میزان ترشح غدد چربی پوست در بارداری افزایش می یابد و پس از زایمان به حالت طبیعی برمی گردد. این چربی ممکن است به ایجادآکنه منجر شود. بهترین روش برای پرهیز از آکنه یا درمان آن پاکیزگی پوست با یک پاک کننده ملایم ۳-۲ بار در روز است. پوست صورت را زیاد با آب و مواد شوینده نشویید زیرا پوستتان خشک می شود که این خشکی، تغییرات پوستی را بیشتر می کند.

همچنین در ۳ ماهه دوم و سوم غدد چربی هاله نوک پستان بزرگ می شود و برجستگی های کوچک قهوه ای رنگی ظاهر می شوند.

لثه ها 

۸۰ درصد خانم های باردار دچار قرمزی و تورم در لثه ها می شوند که اگر بهداشت دهان خوب نباشد، می تواند به دردناک و زخمی شدن آنها منجر شود. ضایعات عروقی کوچکی نیز ممکن است در لثه ایجاد شوند که به دنبال تماس (مواد غذایی، مسواک و…) دچار خونریزی می شوند. این تغییرات بعد از زایمان از بین می روند اما توجه به بهداشت دهان ضروری است.

خطوط کشش 

این خطوط در ۹۰ درصد خانم های باردار در ماه های ششم و هفتم بارداری ابتدا در دیواره شکم و بعدا روی سینه ها و سایر نواحی بدن نمایان می شوند. علت پیدایش این خطوط را به مجموعه ای از تغییرات هورمونی، کشش بیش از اندازه پوست و پارگی برخی الیاف بافت نگهدارنده آن نسبت می دهند. طول این خطوط چند سانتی متر و پهنای آنها از ۱ تا ۱۰ میلی متر متغیر است و به رنگ صورتی تا ارغوانی، گاهی همراه با خارش مختصر ظاهر می شوند.

خارش 

خارش پوست در بسیاری از خانم های باردار دیده می شود. عامل آن تغییر در کبد و مجاری صفراوی است که سبب رسوب املاح صفراوی به زیر پوست و خارش شدید می شود. خارش در سراسر بدن و به ویژه در شکم و پستان هاست. اگر این خارش با تهوع، خستگی و استفراغ و بی اشتهایی همراه شود باید بی درنگ به پزشک مراجعه کنید. در موارد بروز خارش در بارداری، بهتر است از خوردن خوراکی هایی که تند هستند و ادویه دارند، پرهیز کنید و در معرض گرمای زیاد نیز قرار نگیرید و از کرم های مرطوب کننده و لوسیون های ضدخارش کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن