پوست، مو و زیبایی

تیرگی پوست ؛ چرا برخی قسمت‌های پوستمان تیره می‌شود؟

اصطحکاک عامل تیرگی پوست است.

چرا برخی قسمت‎های پوستمان تیره می‌شود؟

اصطحکاک عامل تیرگی پوست است.

تیرگی‌های پوستی که معمولا در قسمت هایی مانند آرنج، زانو، کشاله ران، زیر بغل یا قوزک پا ایجاد میشوند، جزو ناخوشایند ترین حالت های پوست و مو هستند. تخمین زده می شود بیش از ۸۰ درصد از کل مردم جهان، درجاتی از این تیرگی ها را تجربه کرده باشند و به همین دلیل هم ارائه راه های درمان های مختلف طبیعی برای رفع آن‌ها، بازار داغی را به خود اختصاص داده است.

مهم‌ترین دلیل ایجاد تیرگی‌ های پوستی در قسمت‌های خاصی از بدن مانند آرنج و زانوها چیست؟

ضخیم شدن پوست در این قسمت ها، مهم ترین عامل تیره شده آنها محسوب می شود.

 چرا فقط پوست این قسمت‌های خاص ضخیم می‌شوند؟

اصطکاک پوستی، عامل بسیار تاثیرگذاری در ضخیم شدن پوست است.
به عبارت ساده تر، پوست قسمت های خاصی از بدن خیلی در معرض اصطکاک قرار دارند مانند:

  • آرنج
  • زانوها
  • کشاله ران
  • قوزک و زیر بغل

زمانی که شما مدام آرنج خود را روی میز می گذارید، باعث ضخیم شدن پوست آرنج خود می شوید. زمانی که مدام دو زانو یا چهارزانو می نشینید، زمینه ضخیم شدن پوست زانوها و قوزک پا را ایجاد می کنید. همچنین در اثر پوشیدن لباس های تنگ و ساییده شدن مداوم آنها به کشاله ران یا زیر بغل (در اثر راه رفتن یا تکان دادن دست در طول روز)، زمینه ضخیم و تیره شدن پوست این قسمت های بدن فراهم خواهد شد.

به جز اصطکاک عوامل دیگری هم در ایجاد تیرگی‌ های پوست دخالت دارند؟

بله، می توان چاقی یا اضافه وزن را هم عامل ایجاد تیرگی در قسمت های خاصی از پوست دانست.
اما برخلاف باور عمومی، عوامل داخلی مانند مشکلات کبدی، تاثیری در ایجاد چنین تیرگی هایی ندارند.
چاقی می تواند به خودی خود با ضخیم شدن پوست و بروز تیرگی های پوستی در قسمت های نامبرده، همراه باشد.

 به همین دلیل هم اگر فرد چاقی با این تیرگی ها مواجه شود، اولین توصیه ما به او کم کردن وزن است. کاهش وزن تا حد قابل قبولی به کم شدن این تیرگی ها کمک می کند. یک مورد دیگر هم که البته چندان رایج نیست، رابطه تیره و ضخیم شدن پوست در برخی افراد مبتلا به دیابت است. البته نوع ضخیم شدن پوست بیماران دیابتی، حالتی زگیلی یا مخملی دارد و با این تیرگی های رایج کاملا متفاوت است. صرفنظر از چاقی و دیابت، تمام موارد معمولی تیرگی ناشی از اصطکاک و ضخیم شدن پوست هستند.

درمان این تیرگی‌ ها چگونه است؟

لیزر درمانی و کرم های معمولی ضدلک که برای درمان لک های صورت کاربرد دارند، تاثیر چندانی در برطرف کردن تیرگی های پوستی ناشی از ضخیم شدن پوست نخواهند داشت.
به همین دلیل هم توصیه می‌شود از کرم‌هایی که باعث کاهش ضخامت پوست می‌شوند برای درمان این تیرگی‌ها استفاده کنید.
معمولا محصولاتی که حاوی اوره با سالیسیلیک هستند می تواند با برداشتن پوست های مرده باعث کاهش ضخامت پوست و کمتر شدن تیرگی آن شوند.

 توصیه دیگر، چرب نگه داشتن پوست قسمت های تیره شده است.
این کار هم به کاهش ضخامت و تیرگی پوست کمک می کند.
می توانید شب ها هنگام خواب، پوست این بخش های بدن را لایه برداری و سپس چرب کنید.
نکته مهم و قابل توصیه دیگر هم کم کردن هر چه بیشتر اصطکاک پوست با عوامل خارجی است؛ یعنی آرنج خود را کمتر روی میز بگذارید؛ تا حد ممکن دو زانو یا چهار زانو ننشیند و در نهایت هم تا جایی که می توانید لباس های تنگ یا با الیاف مصنوعی نپوشید.

آیا درمان‌های طبیعی این تیرگی‌ ها که این روزها هم بسیار تبلیغ می‌شوند، مورد قبول است؟

هیچ درمان طبیعی ای که مورد تایید یک مرکز علمی باشد در این باره وجود ندارد و هیچ کدام از روش هایی که تبلیغ میشوند، نمی توانند کارآمدی چندانی در رفع تیرگی های پوست داشته باشند یا حداقل نمی توانند برای همه افراد نتیجه مطلوبی داشته باشند این درمان های طبیعی، گاهی تجربی و با آثار محدود یا کوتاه مدت هستند که ممکن است برای برخی افراد با پوست های حساس، حتی نامناسب هم باشند.

به طور کلی، درمان های طبیعی، تنها در صورتی که به تایید مرجع علمی رسیده یا از طریق یک منبع علمی – پژوهشی قابل اعتماد منتشر شده باشند، پذیرفته می‌شوند و در غیر این صورت، عمل کردن به آن‌ها توصیه نمیشود.

منبع: هفته نامه سلامت

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا