پوست، مو و زیبایی

جراحی پلاستیک سینه

جراحی پلاستیک سینه

اغلب زنان از سایز سینه‌هایشان راضی نیستند. خیلی‌ها که دارای سینه بزرگ هستند در حسرت سینه‌های کوچک‌اند و آنهایی که سینه‌های کوچک دارند دلشان می‌خواهد که سینه‌های بزرگ داشته باشند.

سینه‌های خیلی کوچک

بزرگ‌تر کردن سینه رایج‌تر از کوچک کردن آن است. زنان می‌خواهند که سینه‌هایی سفت داشته باشند به چند دلیل:

اندازه سینه‌ها پس از حاملگی

لاغر شدن

بالاتر رفتن سن

گاهی هم بین دو سینه چپ و راست اختلاف اندازه به وجود می‌آید.

البته بعضی‌ها هم بعد از عمل سینه احتیاج به بازسازی پیدا می‌کنند.

پروتز سینه

درگذشته مایع مستقیم در سینه تزریق می‌شد، که نتایج وحشتناکی به دنبال داشت. امروزه پروتزهایی (مایع نمکی مثل Saline) وجود دارد که در زیر سینه‌ها و یا قسمتهای موردنیاز ماهیچه‌های سینه گذاشته می‌شود.

درگذشته نه‌چندان دور، ژل سیلیکون (Silicone Gel ) مصرف می‌شد. اما پس از گزارشات پزشکی در مورد سلامتی و چسبندگی آنها اکنون کیسه‌های قابل اتساع محتوی سالین Saline inflatable inplants ترجیح داده می‌شود. و سومین نوع آن ژلی است که در قسمت داخلی قرار دارد و یک‌لایه حاوی سالین دور آن را احاطه کرده است.

بزرگ کردن سینه‌ها

بزرگ کردن سینه‌ها معمولا در مطب ها، مراکز جراحی و بیمارستان‌ها به‌صورت سرپایی انجام می‌شود. این کار می‌تواند هم بابی حسی موضعی و هم به طریق بیهوشی عمومی انجام شود.

در این عمل سعی بر این است که محل برش تا حد امکان مخفی باشد، مثل بالای چین سینه (دلخواه‌ترین ) نوک پستان و زیر سینه. برش زیر بغل هیچگونه آثاری در سینه به‌جا نمی‌گذارد، اما چون برش از خود سینه دور است، احتمال خطر بیشتر است. پس‌ازآنجام کار، سینه باید طبیعی به نظر برسد و اغلب جای عمل زیاد محسوس نیست.

این عمل معمولا یک تا دو ساعت طول می‌کشد. اکثر بیماران می‌توانند طی چند روزبه سرکارشان بازگردند.

این عمل خطری به دنبال ندارد اما مثل همه جراحی‌های دیگر احتمال بروز مشکلاتی وجود دارد، شما باید در این مورد با پزشک متخصص صحبت کنید. تاکنون گزارشاتی از اثر این عمل بر باروری، حاملگی و توانایی شیردهی وجود ندارد.

عوارض احتمالی پروتز سینه

  • مشکل سفت شدن محل برش برای کاشت پروتز، در حدود ۳۰% از زنان دیده‌شده است. (این سفتی بعد از عمل یا مدتی پس‌ازآن ظاهر می‌شود).
  • خطرات دیگر نادر است اما در عده‌ای حس نوک پستان از بین می‌رود (۵ تا ۱۰ درصد).
  • خطر عفونت و یا به‌جای ماندن آثار زخم نیز وجود دارد.
  • اما رابطه‌ای بین سرطان و کاشت پروتز مشاهده نشده است.
  • کاشت پروتز سینه اشکالاتی در ماموگرافی و خواندن آن به وجود می‌آورد. (در صورت اقدام به این عمل ماموگرافی‌های مخصوص و آزمایشات دیگری مثل اولتراسوند موردنیاز خواهد بود).

سینه‌های خیلی بزرگ

زنانی با سینه‌های خیلی بزرگ خواهان سینه کوچک‌اند. مشکلات این افراد تنها به خاطر زیبایی نیست بلکه مشکلات جدی تری وجود دارد، سنگینی آویزان شدن آنها که باعث ناراحتی جسمی می‌شود. در موارد زیر کوچک کردن سینه‌ها توصیه می‌شود:
• عفونت کیستیک سینه
• احساس درد از بزرگی سینه‌ها که با کرست قابل رفع نیست
• کمر درد، گردن درد یا درد شانه ها
• سردرد ناشی از بزرگ بودن سینه‌ها
• درد سینه
• بی حسی در سینه‌ها
• مشکل در هنگام خواب
• وضعیت نامناسب بدن به علت سینه‌های بزرگ
• بی حسی بازو یا انگشتان ناشی از بزرگ بودن سینه‌ها
• لک شدن محل بند کرست
• خطوط شبیه جای زخم در روی سینه‌ها

هشدار:

این عمل را انجام ندهید اگر:

  • شما سرطان پستان دارید.
  • دیابت غیر قابل کنترل دارید.
  • سلولیت دارید.
  • پوست سینه سفت شده یا پوستی خشک و شکننده دارید.

کوچک کردن سینه‌ها احتیاج به بیهوشی و بستری شدن در بیمارستان دارد. جراح بافت های اضافی سینه را بر می دارد.
نوک سینه را بالاتر قرار می دهد و دوباره پوست را به آن می دوزد. راههای متفاوتی برای انجام این عمل وجود دارد. انتخاب آن به عهده خود مریض است. ولی روش معمول آن این است که محل جدید نوک پستان را تعیین می‌کنند و قسمت های زیادی را بر می دارند. به این ترتیب نوک پستان به محل جدید انتقال پیدا می کند. برش معمولا در اطراف نوک سینه است. در قسمت های زیرین معمولا به شکل T معکوس است.

مراقبت های بعد از عمل پروتز سینه

پس از عمل، دور سینه را با تعداد زیادی گاز استریل پانسمان می‌کنند و ازسینه بندهای طبی استفاده می‌شود. داروهای مسکن برای یک تا دو روز لازم است. بعضی از پزشکان این عمل را به‌صورت سرپایی انجام می دهند و بعضی یک تا دو روز بستری شدن در بیمارستان را لازم می دانند. پس از ۲ هفته بخیه ها را می کشند. تا مدتی نباید ورزش کنید، فقط باید حرکاتی که دکتر به شما اجازه می دهد را دو روز بعد از عمل انجام دهید.

معمولا پس از هشت هفته جراح پلاستیک برنامه ای برای بازگشت به فعالیت های روزمره به شما می دهد. برای رسیدن به نتیجه مطلوب و بهبودی کامل، از بلند کردن وسایل سنگین برای مدت سه تا چهار هفته خودداری کنید. پس از یک هفته کرست های نرم جایگزین پانسمان می‌شود. پوشیدن این کرست ها به مدت چند هفته ضروری است. به طور معمول پس از چند روز، ورم و قرمزی اطراف بخیه ها کمتر می‌شود.

زخم دائمی پروتز سینه

معمولا در اطراف نوک پستان و زیر آن و بین نوک سینه و محل برش دوم ممکن است جای عمل باقی بماند. این رد زخم دائمی است و اغلب تا یک سال بعد از عمل باقی می ماند تا به مرور، کم رنگ شود و تمام سعی جراحان بر این است که حتی الامکان جای زخم ها نمایان نباشد و به چشم نیاید.

گاهی بعد از عمل، حس پوست سینه و نوک پستان به طور موقت از بین می‌رود اما به مرور زمان بهتر می‌شود. علاوه بر خطر بیهوشی و عمل جراحی ممکن است جای زخم سالها باقی بماند، نوک سینه‌ها هم تراز نباشد و یا اشکالاتی در شیر دادن بچه به وجود بیاید.

اگر شخص احساس کند که شکل سینه‌هایش کاملا مطلوب نیست و یا آنچه که او خیال می کرده نشده است، دچار ناراحتی های روحی می‌شود. اما جالب است که شخص پس از عمل بسیار خوشحال است چون ظاهر زیباتر به نظر می رسد و دردها و مشکلات پوست سینه نیز از بین رفته است.

منبع: کتاب سلامتی زنان اثر کارول.الف. ترکینگتن

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن