پوست، مو و زیبایی

درمان جوش صورت در کوتاه ترین زمان با روش های طبیعی و خانگی

در این مقاله به بررسی علل رویش جوش صورت و درمان انواع آن می پردازیم ،‌هم چنین بیان می کنیم رویش جوش صورت ممکن است نشانه ای پنهان از بیماری های دیگر باشد

جوش صورت (آکنه) چیست و چرا جوش می زنیم؟

آکنه هنگامی ایجاد می شود که منافذ پوست با سلول های مرده و چربی ها مسدود می شوند. نتیجه آن جوش های سرسفید و سرسیاه است. باکتری هایی به نام Propionibacterium acnes نیز در التهاب جوش ها نقش دارند، که منجر به ایجاد برجستگی های قرمز می شوند که به آنها آکنه می گویند. آکنه بیشتر در بین نوجوانان متداول است، اگرچه جوش صورت سنین مختلف را هم درگیر می کند.

جوش صورت

بررسی انواع جوش های صورت

علائم و نشانه های آکنه بسته به شدت وضعیت شما متفاوت است:

 • جوش های سر سفید
 • جوش های سر سیاه
 • برجستگی های کوچک و قرمز (پاپول)
 • جوش ها (پاسچول ها) که نوک آشنها دارای پاپول هایی است که دارای ناهنجاری هستند
 • توده های بزرگ، جامد و دردناک در زیر سطح پوست (گره یا ندول)
 • توده های پر درد و چرکی زیر سطح پوست (ضایعات کیستیک)

علت جوش چرکی روی صورت

جوش های چرکی، برجستگی های کوچکی روی پوست هستند که حاوی مایعات یا چرک هستند. جوش چرکی صورت معمولاً به صورت برجستگی های سفید رنگ روی پوست قرمز رنگ ظاهر می شوند. این برجستگی ها بسیار شبیه به جوش ها هستند، اما می توانند بسیار بزرگ شوند. ممکن است این جوش ها در هر قسمت از بدن ایجاد شوند، اما آنها معمولاً در قسمت پشت، سینه و صورت تشکیل می شوند.

پاسچول ها یا جوش چرکی صورت ممکن است به طور معمول ناشی از عدم تعادل هورمونی یا تغییرات هورمونی در بدن ایجاد شوند.
این یک بیماری پوستی بسیار شایع است، خصوصاً در بین نوجوانان و بزرگسالان.

بیشتر بخوانید: جوش چرکی سر ؛ علل بروز و درمان جوش های چرکی پوست سر

جوش صورت

علت رویش جوش سرسیاه روی بینی

جوش های سر سیاه لکه های غیر ملتهب هستند. آنها معمولاً صاف، قرمز یا متورم نیستند و ضرری ندارند. در واقع، حتی ممکن است شما متوجه شوید که جوش سر سیاه ندارید، مگر اینکه واقعاً پوست خود را در آینه بررسی کنید.
جوش های سرسیاه معمولا روی بینی، چانه، اطراف لب و گوش مشاهده می شوند.
بعضی از جوش های سر سیاه می توانند کاملاً بزرگ و آشکار شوند، در حالی که برخی دیگر بسیار ریز هستند و به سختی می توانید آنها را با چشم غیر مسلح ببینید.

جوش صورت

کبد چرب و جوش صورت

کبد شما یکی از ارگان های اصلی در سالم نگه داشتن پوست شما است. در حقیقت، اگر شما می خواهید پوستی شفاف و سالم داشته باشید، باید با بهبود سلامت کبد خود شروع کنید. بسیاری از بیماری های پوستی مانند آکنه، اگزما و پسوریازیس می تواند با عملکرد ضعیف کبد مرتبط باشد.
یک کبد خسته و پر کار، می تواند منجر به خشکی، خارش پوست، آکنه و چهره کسل کننده شود.

هر چیزی که می خورید، می نوشید و مصرف می کنید توسط کبد شما فرآوری می شود، بنابراین مهم است که آن را تا حد ممکن سالم نگه دارید. کبد چرب روی جوش صورت شما تاثیر می گذارد بنابراین با رعایت رژیم غذایی مناسب که فاقد مواد چربی (چربی های بد) مانند غذاهای سرخ شده، شکلات، مارگارین یا سایر مواد غذایی ناسالم دیگر می باشد، سعی کنید از پوستتان محافظت کنید.

جوش صورت

جوش های عصبی روی صورت

استرس مستقیماً باعث ایجاد آکنه نمی شود بلکه می تواند آن را تشدید کند و اگر شما از قبل مستعد به آکنه بودید، استرس می تواند آکنه شما را بدتر کند.
هنوز دانشمندان دقیقا نمی دانند که استرس چطور آکنه را بدتر می کند. آنها می دانند سلول هایی که سبوم تولید می کنند دارای گیرنده هایی برای هورمونهای استرس هستند. سبوم ماده روغنی است که با سلول های مرده پوست و باکتری ها برای انسداد فولیکول های مو مخلوط می شود و منجر به ایجاد جوش یا کیست آکنه می شود.
برخی بیماری های پوستی در اثر عوامل روانی و استرس زا باعث تشدید آکنه می شوند.
بیماری برص یا پیسی، بیماری آلوپسی آره آتا، بیماری صدف یا پمفیگوس، لیکن پلان و برخی دیگر از بیماری های پوستی نیز با بروز اختلالات روان پزشک و اختلالات اضطرابی شعله ور می شوند.

علت جوش زدن در نواحی مختلف صورت چیست؟

غدد سباسه یا غدد چربی پوست که یک ماده روغنی به نام سبوم (چربی) تولید می کنند و باعث نرمی و لطافت شده و از پوست محافظت می کنند، اما تولید بیش از حد سبوم می تواند باعث ایجاد آکنه شود.
تولید روغن اضافی می تواند به این معنی باشد که شیوع آکنه در آن مناطق بیشتر از سایر قسمت های صورت رخ می دهد.
محققان در یک مطالعه روی ۹۱۴ نفر که مبتلا به آکنه بودند تحقیق کردند و ارتباطی بین تولید سبوم و میزان آکنه در ناحیه T (که پیشانی و بینی را در بر می گیرد.) یافتند.
در این مطالعه افراد جوانتر در اطراف ناحیه U (گونه ها و چانه ها را دربر می گیرد) آکنه بیشتری داشتند.

برخی از مناطق صورت به دلایل مختلفی ممکن است مستعد به آکنه شوند.

جوش صورت

جوش روی پیشانی

باید سیستم گوارشی خود را دریابید. احتمالا شما غذاهای پرکالری، چرب و شیرین زیاد میل کرده اید که دستگاه گوارش برای هضم آن دچار زحمت شده است. برای رفع مشکل آکنه باید با رژیم غذایی مناسب که سرشار از میوه ها و سبزیجات است به دستگاه گوارشی خود کمک کنید تا بهبود یابد و سعی کنید روزانه ورزش کنید.

جوش صورت

جوش روی چانه

جوش های روی چانه نشان می دهد که معده تان نیاز به کمک دارد. با استفاده از غذاهای پرفیبر و دمنوش های گیاهی به معده تان کمک کنید تا بهتر عمل کند. همچنین عدم تعادل هورمونی را نشان می دهد.
استرس یکی دیگر از دلایل آکنه روی چانه است.
شما باید با رژیم غذایی مناسب و یوگا استرس خود را کنترل کنید.

جوش صورت

فاصله بین ابروها

جوش بین ابرو ها می تواند به معنای عدم تحمل لاکتوز، مصرف الکل، خوراکی خوردن در اواخر شب، و آلرژی به غذا باشد. گاهی اوقات، حتی وکس کردن و کندن موهای بین ابرو ها می تواند منجر به آکنه در این منطقه شود. دقت کنید که از محصولات درست استفاده کنید.

جوش صورت

روی گونه ها

جوش های روی گونه ها می توانند در اثر تغییرات هورمونی بروز کنند. جوش زدن در این نقطه از صورت اغلب در زمان تخمک گذاری خانم ها بیشتر می شود.

جوش صورت

جوش کنار بینی

آکنه تقریباً در هر نقطه از بدن ظاهر می شود به ویژه بینی که بسیار مستعد است. فرد می تواند با یافتن علت و نوع آکنه موجود از ایجاد جوش های بعدی روی بینی خود جلوگیری کند.
آکنه بینی می تواند توسط آکنه ولگاریس یا روزاسه ایجاد شود.
یک روال مناسب برای مراقبت از پوست می تواند از بروز آکنه جلوگیری کند.
علت دقیق آن بستگی به نوع آکنه روی بینی دارد که عبارتند از:

مشکلات گوارشی: اغلب باعث بروز آکنه بر روی نوک بینی می‌شود.
نوسانات هورمونی: باعث بروز آکنه در کناره‌های بینی می‌شود.
ازبین بردن مو یا دمیدن در بینی (فین کردن): در این شرایط آکنه در داخل بینی ظاهر می‌شود.

برای موارد شدیدتر از التهاب آکنه‌ی ولگاریس، فرد بهتر است که به یک متخصص پوست مراجعه کند.

آیا بین خودارضایی و جوش صورت رابطه ای هست؟

افسانه ها و تصورات غلط زیادی در مورد خودارضایی وجود دارد، از جمله اینکه چگونه این عمل روی پوست شما تأثیر می گذارد. برخی افراد بر این باورند که خودارضایی می تواند منجر به شیوع جوش شود، اما این خیلی دور از واقعیت است.
خود ارضایی به هیچ وجه باعث ایجاد آکنه نمی شود ولی تأثیر آن بر روی سطح هورمون ها فقط به صورت سطحی با ایجاد آکنه در ارتباط است.

جوش صورت

بررسی جوش های هورمونی

آندروژن ها هورمون هایی هستند که در دوران بلوغ در پسران و دختران زیاد می شوند و باعث بزرگ شدن غدد چربی و ایجاد سبوم بیشتر می شوند. تغییرات هورمونی مربوط به بارداری و استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی نیز می تواند بر تولید سبوم تأثیر بگذارد
و مقادیر کمی آندروژن در خون زنان گردش می کند و می تواند آکنه را بدتر کند.

جوش صورت

بررسی رابطه کیست تخمدان و جوش

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شایعترین بیماری غدد درون ریز تولید مثل در بین زنانی است که از سن باروری برخوردار هستند.
حدود ۱۰ درصد از جوانان و نوجوانان با PCOS زندگی می کنند.
بدن شما برای تولید مقادیر مناسب استروژن، پروژسترون و تستوسترون به سیگنال های غده هیپوفیز نیاز دارد. PCOS این سیگنال ها را مختل می کند.
بدون وجود علائم صحیح از غده هیپوفیز، سطح استروژن و پروژسترون کاهش می یابد و سطح تستوسترون شما افزایش می یابد.

این مشکل می تواند از تخمک گذاری جلوگیری کند و منجر به علائمی مانند موارد زیر شوند:

 • قاعدگی نامنظم است
 • آکنه
 • رشد مو روی صورت، قفسه سینه یا پشت (مردمویی یا هیرسوتیسم)
 • افزایش وزن یا مشکل در کاهش وزن
 • تیره شدن رنگ پوست در پشت گردن یا مناطق دیگر (آکانتوزیس نیگریکانس)

درمان های خانگی جوش صورت به صورت طبیعی

بسیاری از داروهای خانگی می توانند به بهبود جوش صورت و آکنه کمک کنند. داروهای خانگی برای آکنه شامل: کرم ها و ژل های گیاهی ملایم، روغن های گیاهی، مکمل های طبیعی و برخی از تغییرات ساده در شیوه زندگی است.
هنگامی که منافذ مسدود یا به باکتری آلوده می شوند، آکنه ها رشد می کنند. افراد می توانند از داروهای خاص خانگی برای تعادل در سطح چربی پوست، کاهش التهاب، از بین بردن باکتری ها و جلوگیری از بروز آکنه استفاده کنند.

جوش صورت

روغن درخت چای

روغن درخت چای یک ضد باکتری و ضد التهاب طبیعی است، به این معنی که ممکن است باعث از بین رفتن  باکتری (P. acnes) شود. خواص ضد التهابی روغن درخت چای، تورم و قرمزی جوش ها را نیز کاهش می دهد.
در یک مطالعه مروری که محققان در سال ۲۰۱۵ به بررسی شواهد موجود در مورد روغن درخت چای و آکنه پرداختند و آنها دریافتند که فرآورده های روغنی درخت چای می توانند جای آکنه را در افرادی که آکنه خفیف تا متوسط دارند کاهش دهد.
این مطالعه نشان داد که روغن درخت چای و همچنین ۵ درصد بنزوئیل پراکسید موجود در آن به عنوان یک داروی رایج آکنه بدون نسخه (OTC) است.

نحوه استفاده از روغن درخت چای:

افراد می توانند عصاره درخت چای را در کرم ها، ژل ها یا روغنهای گیاهی رقیق کنند و سپس روی آکنه های خود بمالند.

رزماری

عصاره رزماری حاوی مواد شیمیایی و ترکیباتی است که خاصیت آنتی اکسیدانی، ضد باکتریایی و ضد التهابی دارند.
مطالعات کمی در مورد تأثیر عصاره رزماری بر آکنه بررسی شده است، اما یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ بر روی مدل های موش و سلول های انسانی نشان داد که عصاره رزماری می تواند التهاب باکتری های ایجاد کننده آکنه را کاهش دهد.

جوش صورت

روغن نارگیل و جوش صورت

مانند سایر داروهای طبیعی، روغن نارگیل حاوی ترکیبات ضد التهابی و ضد باکتریایی است.
این خصوصیات بدان معنی است که روغن نارگیل ممکن است باکتری های ایجاد کننده آکنه را از بین ببرد و قرمزی و تورم جوش ها را کاهش دهد. همچنین روغن نارگیل ممکن است باعث تسریع بهبودی در زخم های آکنه باز شود.

نحوه استفاده از روغن نارگیل:

روغن نارگیل خالص و فرابکر را مستقیماً با محلول آکنه آغشته کنید و سپس آن را روی آکنه ها بمالید.

چای سبز

چای سبز حاوی غلظت بالایی از آنتی اکسیدان های پلی فنول به نام کاتچین ها است. اکثر مبتلایان به آکنه در منافذ خود بیش از حد سبوم یا روغن طبیعی بدن دارند و آنتی اکسیدان کافی ندارند.
آنتی اکسیدان ها به بدن کمک می کنند تا مواد شیمیایی و مواد زایدی را که می تواند به سلول های سالم آسیب برساند، تجزیه کند.
همچنین چای سبز حاوی ترکیباتی است که می تواند به آنها کمک کند:

 • تولید سبوم پوست را کاهش می دهد.
 •  باکتری (P. acnes) را کاهش می دهد.
 • التهاب را کاهش می دهد.

نحوه استفاده از چای سبز:

چای سبز ممکن است هنگام نوشیدن یا استفاده از عصاره آن روی پوستتان به شما کمک کند، اگرچه محققان می گویند شواهد موجود محدود است. با این حال، یک مطالعه نشان داد که پس از ۸ هفته استفاده از عصاره چای سبز حاوی پلی فنول، ۷۹ الی ۸۹ درصد جوش های سر سفید و سر سیاه را کاهش داده است.

جوش صورت

مصرف سیر برای درمان جوش صورت:

بسیاری از پزشکان طب سنتی از سیر برای درمان عفونت ها و تقویت توانایی بدن در مبارزه با میکروب ها و عفونت ها استفاده می کنند.
سیر حاوی ترکیبات ارگانوسولفور است که دارای اثرات ضد باکتری و ضد التهابی طبیعی هستند.
ترکیبات ارگانوسولفور همچنین می توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن در مبارزه با عفونت ها کمک کند.

نحوه استفاده از سیر

افراد می توانند برای مقابله با التهاب و عفونت های ناشی از آکنه،  سیر بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنند.
بعضی از افراد سیر را به غذا اضافه می کنند و یا آن را به یک نوشیدنی گرم تبدیل می کنند.

اگرچه بسیاری از منابع آنلاین توصیه می کنند که مردم مستقیماً سیر را روی جوش ها بمالند، اما این ممکن است باعث سوزش بیشتر پوست شود. سیر می تواند پوست را بسوزاند، بنابراین همیشه از آن با دقت استفاده کنید.

ماسک های طبیعی برای درمان جوش صورت

ماسک عسل و دارچین درمانی موثر برای جوش صورت :

این ماسک آسان را به کسانی که آکنه دارند توصیه می کنیم. عسل خاصیت ضد میکروبی دارد و به از بین بردن باکتری های ایجاد کننده آکنه کمک می کند و دارچین هم خواص ضد التهابی دارد.

مواد مورد نیاز:
۲ قاشق غذاخوری عسل
۱ قاشق چای خوری دارچین

جوش صورت

طریقه استفاده:

ابتدا صورت خود را با پاک کننده مورد علاقه خود بشویید و به آرامی خشک کنید.
سپس عسل و دارچین را با هم مخلوط کرده تا به شکل خمیر شود.
مخلوط را در نواحی آسیب دیده بمالید.
اجازه دهید ماسک به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه بماند.
در آخر، صورتتان را با آب گرم بشویید.
برای تاثیر بیشتر پیشنهاد می کنیم هنگامی که ماسک روی صورتتان است از بخور استفاده کنید تا مواد جذب پوستتان شود.

ماسک آلوئه ورا و بادام

برای از بین بردن آکنه توصیه می کنیم این ماسک تسکین دهنده و براق کننده را استفاده کنید. ماست و آلوئه ورا هر دو ضد باکتری هستند و دارای خاصیت تسکین دهنده پوست هستند. روغن نارگیل حاوی اسید لوریک است که خاصیت ضد باکتری دارد.
بادام هم حاوی اسید لینولئیک است که برای جلوگیری از آکنه، جوش سرسیاه و سرسفید و همچنین خشکی پوست مفید است.
همه این مواد با هم برای مقابله با آکنه کمک می کنند.

مواد مورد نیاز:
ماست ۱/۴ لیوان
آلوئه ورا ۳ قاشق غذا خوری
روغن نارگیل ۱ قاشق غذاخوری
بادام ۱ قاشق غذا خوری

جوش صورت

طریقه استفاده:

تمام مواد را در یک کاسه با هم مخلوط کنید.
روی صورت خود بمالید و اجازه دهید ۱۵-۲۰ دقیقه بمانید.
سپس با یک حوله گرم صورتتان پاک کنید.

ماسک توت فرنگی و لیموترش برای از بین بردن جوش صورت

از توت فرنگی و آب لیموترش برای مسدود کردن منافذ پوست استفاده می کنند.
توت فرنگی یکی از بهترین میوه ها برای التهاب پوست است. آنها سرشار از آنتی اکسیدان ها و ویتامین C هستند که به بهبودی پوست و کاهش التهاب کمک می کند.
همچنین ویتامین C موجود در توت فرنگی به تولید کلاژن برای درخشان شدن پوست کمک می کند.
اسید سیتریک موجود در آب لیموترش باعث از بین رفتن پوست مرده شده و کاهش باکتری ها و روغن اضافی می شود.

مواد مورد نیاز:
۲ عدد توت فرنگی بزرگ
۱ قاشق غذاخوری آب لیموترش

جوش صورت

طریقه استفاده:

ابتدا مواد را با هم مخلوط کنید.
سپس، مخلوط را روی صورت و گردن خود بمالید.
اجازه دهید ۱۵ دقیقه بماند و در آخر با آب ولرم بشویید.

ماسک توت فرنگی و ماست برای درمان جوش صورت:

دستور العمل برای پوست بدون آکنه تنها شامل دو ماده است: توت فرنگی و ماست.
اسید لاکتیک موجود در ماست به سفت شدن منافذ پوست کمک می کند. علاوه بر این، دارای خاصیت تسکین دهنده و آبرسانی نیز می باشد.
توت فرنگی همچنین حاوی اسید سالیسیلیک زیادی می باشد که به عنوان یک ماده مؤثر در پاک کننده های صورت به کار می رود.

مواد مورد نیاز:
۲ عدد توت فرنگی پوره شده
۲ قاشق چایخوری ماست ساده

جوش صورت

طریقه استفاده:

توت فرنگی ها را به خوبی در یک کاسه بکوبید.
سپس، در ماست مخلوط کنید.
پس از آن، روی تمام صورت خود بمالید.
اجازه دهید مخلوط به مدت ۲۰ دقیقه بماند.
در آخر با آب ولرم بشویید.

آیا باید جوش صورت را بترکانیم؟

 

جوش صورت

شما می دانید که فشار دادن جوش کار خوبی نیست و بیشتر افراد این کار را انجام می دهند. اجازه دهید جوش صورت به طور طبیعی بهبود یابد و سعی کنید از فشردن آن خودداری کنید.
هنگامی که یک جوش را فشار می دهید، ممکن است بتوانید مقداری چرک را تخلیه کنید. اما همانطور که در حال فشردن هستید، چرک و جوش (سلول های مرده پوست و سبوم) فقط به بیرون نمی ریزند بلکه به درون منافذ نیز فرو می رود.

این فشار همچنین می تواند باعث ریزش دیواره منافذ زیر سطح پوست شما شود و اجازه دهد مواد آلوده در غشاء میانی پوست پخش شوند.
همه اینها باعث می شود صدمات بیشتری به پوست وارد شود.
همچنین هرچه پوست بیشتر آسیب ببیند احتمال ایجاد جای آکنه نیز بیشتر می شود.

بهترین کاری که می توانید برای تخلیه جوش انجام دهید این است که یک متخصص پوست یا زیبایی تخلیه جوش سر سفید یا جوش سرسیاه را انجام دهد بدون آنکه به پوستتان صدمه بزند.

درمان جوش صورت با عسل

هزاران سال است که از عسل برای درمان بیماری های پوستی مانند آکنه استفاده می شود.
این ماده حاوی آنتی اکسیدان است که می تواند منافذ پوست را پاکسازی و مسدود کند.
پزشکان به دلیل خاصیت ضد باکتریایی و بهبود زخم از عسل در پانسمان زخم استفاده می کنند.

جوش صورت

نحوه استفاده از عسل برای درمان جوش صورت

با استفاده از انگشت تمیز یا پد پنبه ای، کمی عسل را روی جوش ها بمالید.
یا می توانید از عسل به عنوان ماسک روی صورت یا بدن خود استفاده کنید.

پماد های موثر برای درمان جوش صورت

 

جوش صورت

طیف وسیعی از درمان های موضعی می توانند با باکتری ها، التهاب ها و روغن اضافی مبارزه کنند.

بنزوئیل پراکسید: این پماد برای جوش صورت در درجه اول با باکتری های Propionibacterium acnes مبارزه می کند.

رتینوئیدهای موضعی: برای کاهش روغن های اضافی روی صورت و به انسداد منافذ کمک می کنند.
یک نمونه آن ژل آداپالن است (Differin 0.1٪).

اسید سالیسیلیک: در درجه اول برای رفع انسداد منافذ کار می کند.

برای موارد شدیدتر مثل آکنه های ملتهب پزشک ممکن است یک دوره از آنتی بیوتیک ها را برای مقابله با باکتری ها و کاهش التهاب تجویز کند. این دارو به صورت آنتی بیوتیک موضعی یا خوراکی می باشد.

ایزوترتینوئین یا آکوتان (Accutane) یا قرص راکوتان برای درمان آکنه های شدید مصرف می شود. معمولاً افراد آن را بیش از ۴ الی ۵ ماه مصرف می کنند، اگرچه مدت زمان درمان ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.
با این حال، ایزوترتینوئین می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد.
افراد باید قبل از شروع درمان، در مورد اثرات این دارو با پزشک خود مشورت کنند و آنها فقط باید تحت نظارت مداوم پزشک این دارو را مصرف کنند.

پزشکان ایزوترتینوئین یا آکوتان را به عنوان رایج ترین درمان آکنه پیشنهاد می کنند.

پزشک ممکن است برای درمان آکنه های هورمونی داروهای ضد بارداری خوراکی را پیشنهاد کند که چندین مورد آن با تأیید اداره غذا و دارو (FDA) برای درمان آکنه وجود دارد.

کارشناسان معتقدند که داروهای ضد بارداری می توانند با کاهش هورمون هایی که از طریق تولید سبوم ممکن است به آکنه کمک کنند را از بین ببرند. داروهای ضد بارداری ترکیبی بعد از ۶ ماه استفاده می توانند به اندازه آنتی بیوتیک های خوراکی مؤثر باشند. سایر داروهای ضد بارداری که فقط حاوی پروژسترون هستند، مانند Nexplanon، می توانند آکنه را بدتر کنند.

نهایتا درمان طبیعی یا دارو؟

برای درمان آکنه نخست باید عامل به وجود آورده جوش شناسایی شود سپس با توجه به عامل به وجود آورنده آن را درمان کنید.
اگر مصرف داروهای گیاهی و ماسک های طبیعی به درمان جوش های شما کمک نمی کنند، بهتر است به متخصص پوست مراجعه کنید.
درمان سریعتر جوش ها از آسیب دیدن بیشتر پوست و به جای گذاشتن جای جوش جلوگیری می کند.
البته رعایت رژیم غذایی هم باعث کاهش علائم آکنه می شود.

منبع:www.medicalnewstoday.com
منبع: www.verywellhealth.com
منبع: www.humnutrition.com
منبع: mayoclinic.org
منبع: healthline.com
منبع: balanceone.com

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا