پوست، مو و زیبایی

جوش چرکی سر ؛ علل بروز و درمان جوش های چرکی پوست سر

جوش چرکی سر و علل بروز و درمان آن‌ها

پوست چرب علت بروز جوش چرکی سر است

جوش های روی صورت، مشکل پوستی شایعی هستند که همه ما در دوره های سنی متفاوت به دلیل استرس یا وجود اختلالاتی در بدن دچار آنها شده ایم اما جوش ها ممکن است در نقاط دیگری از بدن مثل سرظاهر شوند که البته خیلی شایع نیست؛ جوش های چرکی ای که لمسشان دردناک است و بعضا سوزش و خارشی غیرقابل تحمل دارند که نیاز به بررسی و درمان دارد.

جوش چرکی سر

اگر می خواهید در مورد چگونگی ایجاد جوش کف سر و راههای درمان آن بیشتر بدانید، این مقاله را بخوانید.

چرا روی پوست سر جوش می زند؟

 ۱٫مسدود شدن مجاری چربی ساز

مسدود شدن مجاری چربی ساز روی سر می تواند از عوامل موثر در پدیدآمدن جوش چرکی سر باشد. وقتی غدد چربی از پوست در سر صورت، و … انسداد پیدا می کنند، چربی در این نواحی تجمع می یابد و گاهی با آلوده شدن آن با میکروب، عفونی می شود. آن وقت جوش، دمل چرکی یا کیست در پوست شکل می گیرد.

۲٫موی چرب

از دیگر عوامل موثر در پدید آمدن جوش چرکی سر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن موهای چرب
 • زمینه ابتلا به خارش
 • اگزما
 • آکنه
 • روزاسه
 • بیماری های پسوریازیس
 • لیکن پلان
 • لوپوس جلدی

این بیماریها معمولا با خارش همراه هستند و به دلیل خارش زیاد پوست سر و ایجاد خراش و زخم بستر رشد عفونت را فراهم می کنند. در نتیجه جوشهای چرکی ایجاد می شود که معمولا هم لمسشان با درد همراه است.

۳٫شوره سر

دلیل دیگر این مساله وجود شوره سر است. وقتی شوره سر شدت پیدا کند به شکل بیماری ظاهر می شود که به آن «درماتیت سبورئیک» می گویند. درماتیت سبورئیک معمولا با ظهور جوش های چرکی و دانه های قرمز روی سطح پوست سر همراه است و به دلیل مقاومت به درمان، معمولا تا سال ها باقی می ماند.

گاهی هم عامل وراثت در بروز جوش کف سر دخالت دارد.

۴٫عفونت های قارچی

عفونت های قارچی و باکتریایی نیز می توانند باعث ظاهر شدن جوش های سر شوند. این ضایعات ممکن است در پی عفونت در اثر استفاده از لوازم آلوده در آرایشگاه ها یا به واسطه مشاغلی مثل دامداری و دامپروری و ارتباط با حیوانات ایجاد شوند. البته از نظر سنی، بروز عفونت های قارچی در کودکان شایع تر از بزرگسالان است.

۵٫فولیکولیت دکلوان

بیماری پری فولیکولیت آبسدانس یا فولیکولیت دکلوان هم عامل موثر در بروز جوش کف سر است. گاهی این جوش های دردناک و آزاردهنده و با خارش همراه هستند و وضعیتشان با شانه کشیدن یا خاراندن بدتر می شود.

چرب بودن موها در بروز این ضایعات تاثیر دارد؟

بله، جوش چرکی سر در کسانی که پوست و موی چربی دارند، بیشتر تظاهر پیدا می کند. پوست و موی این افراد، به دلیل چرب شدن به مراقبت بیشتری نیاز دارد. از این رو، مبتلایان باید علاوه بر مصرف داروهای آنتی بیوتیکی که پزشک تجویز می کند، موهای خود را با شامپوهای مخصوص موی چرب بشویند. اگر هم بعد از یک دوره درمان، مجدد جوش ها نمایان شد، از انواع شامپوهای طبی که خاصیت ضدعفونی کننده دارند، استفاده کنند.

گاهی در مراحل خفیف بیماری، علاوه بر این توصیه ها، استفاده از شامپوی بتادین نیز برای ضدعفونی کردن سر پیشنهاد می شود تا از بروز دوباره جوش های چرکی جلوگیری شود.

معمولا کسانی که پوست و موی چربی دارند، دچار چه مشکلات پوستی ای می شوند؟

 • شوره سر از مشکلاتی است که ممکن است این افراد تجربه کنند.
 • شوره سر باعث ایجاد پوسته روی سر می شود و با خارش همراه است.
 • خاراندن مکرر سر منجر به ایجاد زخم و در نهایت عفونی و دردناک شدن آن می شود.

البته موی چرب، زیبایی و ظاهر این افراد را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

به همین دلیل، اغلب افراد مبتلا از این مساله شکایت دارند که حتی پس از شستشو احساس می کنند موهایشان چرب است و به اصطلاح خودشان احساس سنگینی روی موها می کنند. معمولا از کم پشت بودن موها هم گله مند هستند چون وقتی مویشان چرب است، به کف سر می چسبد و کم پشت، روغنی و کثیف به نظر می رسد. پس از شستشو هم فقط برای مدتی کوتاه مو حجم بیشتری به خود می گیرد و ظاهر خوش حالت تری دارد.

برای کاهش این علائم استفاده از شامپوهای مخصوص موی چرب چقدر موثر است؟ 

هر بار استفاده از شامپوهای مخصوص موهای چرب برای شستشو، رضایت بیشتری را برای این افراد به دنبال دارد. البته کنار این نوع شامپوها شاید برای کاهش بهتر چربی سر، استفاده از داروهای موضعی نیز توصیه شود. با این حال در درصد کمی از این بیماران، تنها استفاده از داروهای موضعی در رفع چربی بیش از حد مو جوابگو نیست و باید داروهای خوراکی هم دریافت کنند، مثلا آنتی بیوتیک های خوراکی برای آکنه متوسط تا شدید تجویز می شوند تا بار باکتری در بدن کاهش یابد.

در هر نوبت حمام، چند بار باید موها را شامپو زد؟

روش درست شامپو زدن مو این است که چند دقیقه ای روی سر بماند. بنابراین بهتر است ابتدا یک بار موها خیلی سریع، با یک شامپوی معمولی یا حتی مخصوص موهای چرب شسته شود تا آلودگی های سطحی روی پوست سر و مو از بین بروند. سپس برای بار دوم، لازم است به مدت ۵-۳ دقیقه شامپو روی سر بماند تا چربی بهتر از بین برود.

 بالا بودن چربی خون در بروز مشکلات پوستی تاثیر دارد؟

 بالا بودن چربی خون ارتباطی با افزایش چربی سر ندارد و باعث بروز چنین مشکلاتی در پوست نمی شود ولی استفاده از برخی داروها برای بهبود مشکلات معده یا پارکینسون منجر به افزایش ترشح غدد چربی می شود و پوست را چرب تر می کند.

داروها چه تاثیری در بهبود جوش ها دارند؟

 •  کتوکونازول، یک نوع شامپو است که علاوه بر کاهش چربی مو، تا حدودی خاصیت ضد میکروبی و ضدقارچی دارد.
 • کپسول ریفامپین هم به عنوان آنتی بیوتیک، برای درمان عفونت به کار می رود.

به دلیل عفونی بودن، لمس این جوش های پوستی دردناک است و حین شانه زدن یا شستشوی روزانه سر که با دست ماساژ داده میشود، فرد احساس درد و ناراحتی می کند. بنابراین استفاده از شامپو، به تنهایی در رفع جوش های چرکی موثر نیست و باید آنتی بیوتیک مصرف شود. آنتی بیوتیکها باعث کنترل عفونت و چرک می شوند و از شدت درد می کاهند ولی بیماران باید توجه داشته باشند ممکن است بدن برخی از آنها نسبت به این داروها مقاومت پیدا کند. از این رو، آنتی بیوتیک های متفاوت در دفعات مختلف تجویز می شود تا ببینیم کدام یک اثر بهتری دارد.

و حرف آخر؟

بیماران باید به این نکته توجه کنند که تاثیر داروها موقت است و احتمال تکرار و عود جوش چرکی سر وجود دارد، مخصوصا در فولیکولیت دکلوان که جزو بیماری های آزاردهنده و مزمن است. در بعضی مواقع عمق جوش های سر به قدری زیاد می شود که تخریب ریشه مو را به دنبال دارد و بیمار مجبور است به کرات از داروها استفاده کند. حتی مصرف رآکوتان هم نمی تواند صددرصد آن را رفع کند.

منبع: هفته نامه سلامت

در مورد آکنه بیشتر بدانید!

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن