روان شناسی

حسادت کودکان را جدی بگیرید. بچه ها دوست دارند جلب توجه کنند!

حسادت کودکان

حسادت کودکان

بچه ها دوست دارند جلب توجه کنند. حسادت کودکان را جدی بگیرید!

 

مامان، بابا لطفا من را ببینید…

همه انسانها دوست دارند اعمال و رفتارشان مورد توجه و نظر اطرافیان قرار بگیرد و همیشه از آنها تعریف و تمجید شود. در این میان کودکان:

 • بیش از بزرگسالان خواستار این حس هستند.
 • نیاز بیشتری به این حس دارند.
 • دوست دارند توجه والدین و جمع را به طرف خود جلب کنند.

در واقع کودکان خواهان محبت و نوازش والدین و اطرافیان به صورت همیشگی و انحصاری برای خود هستند. بنابراین وقتی در دنیای واقعی کسی به حرف ها و رفتارهایشان آن گونه که می خواهند توجه نکند و آنها را مورد تشویق و تعریف قرار ندهد، معمولا برای جلب توجه و خودنمایی بیشتر و اینکه به دیگران نشان دهند که «لطفا من را ببینید، من مهم هستم» دست به رفتارهای مختلف و گاهی عجیب وغریب می زنند.

این رفتار ها در بعضی از موارد به حسادت کودکان تبدیل میشود.

نیاز به توجه

کودک برای دیده شدن و جدی گرفته شدن در دنیای بزرگسالان نیاز به جلب توجه زیادی دارد.

او برای رسیدن به خواسته هایش به روش های زیر دست میزند:

 • گاهی از روش های مثبتی مانند کمک به مادر در کارهای خانه
 • گرفتن نمرات بالاتر و… شروع می کند.
 • گاهی هم با درآوردن صداهای عجیب وغریب و داد و بیداد کردن برای جلب توجه بیشتر استفاده می کند.
 • گاهی گفت وگوی سایر اعضای خانواده را قطع می کند.
 • نسبت به خواهر و برادر کوچکش بددهانی و پرخاشگری یا زورگویی می کند.
 • حتی بعضی اوقات تصمیم می گیرد برای جلب توجه بیشتر دیگران در مدرسه بدون اجازه صحبت کند.
 • سرکلاس، به عنوان دانش آموز شلوغ و تنبل، هر شیطنتی می خواهد بکند.
 • حتی به اطرافیان خود دروغ های اغراق آمیز و ناسزا بگوید.

در واقع او همه این کارها را با هدف اینکه به دیگران گوشزد کند بزرگ شده، انجام می دهد. که گاهی این موارد از دید بزرگتر ها حسادت کودکان گفته میشود.

تمارض

گاهی هم کودک برای جلب توجه والدین:

 • تظاهر به بیماری هایی مانند سردرد یا دل درد می کند.
 • از دردهای عجیب وغریبی مانند بدن دردهای ساختگی شکایت می کند.

اگر در این هنگام موفق شود توجه والدین خصوصا مادر را به خود جلب کند، نتیجه می گیرد می تواند به این ترتیب و با استفاده از این روش به سرعت به خواسته خود که جلب توجه است، برسد. به این ترتیب، درخواست توجه توسط کودک، به شکل نشان دادن علائم شدید جسمی نیز در وجود او نهادینه می شود. این رفتارها معمولا در مهمانی ها و زمان هایی که پدر و مادر درگیر کاری هستند یا سرشان شلوغ است و وقت نمی کنند به اندازه کافی به فرزندشان رسیدگی کنند بیشتر خود را نشان می دهد. چرا که کودک احساس می کند کسی او را به حساب نمی آورد یا او را فرد مهمی تلقی نمی کند.

والدین با تکرار این گونه رفتارها از جانب کودک باید بیشتر به رفتارهای خود دقت کنند و ببینند فرزندشان با تکرار این گونه رفتارها چه هدف و در واقع چه پیامی برای آنها دارد.

علل نیاز بیش از حد کودک

روان شناسان معتقدند موارد زیر، همه می توانند در گسترش رفتارهای توجه طلبی در کودک موثر باشند:

 • تحقیر و سرکوب کودک
 • رقابت های ناسالم و تلقین منفی
 • نادیده گرفتن محسنات و خوبی های کودک
 • تنبیه و البته محبت افراطی
 • در اختیار نداشتن وسیله مثبت خودنمایی
 • توجه نکردن به استعدادها و مهارت های کودک و…

اما والدین نباید در برابر این واکنش های ساختگی کودک تسلیم شوند، بلکه باید با صبر و حوصله ابتدا به شناخت و رفع ریشه و علت این ناملایمت ها بپردازند و سپس با «رفتار درمانی مناسب»؛ یعنی بی توجهی به رفتار نامناسب فرزند و در مقابل تشویق رفتار مطلوب، تمجید صادقانه کودک، تقویت کارهای مثبت و رفع نیازهای مختلف او و در اختیار قرار دادن راه های مثبت خودنمایی کودک به اصلاح این گونه رفتارهای مخرب بپردازند. که بتوانند از بروز حسادت کودکان جلوگیری کنند.

افزایش صبر و آگاهی والدین

اگر چه رفتارهای منفی و البته بی خطر کودک باعث ناراحتی و عصبانیت والدین می شود، بهتر است والدین برای موفقیت در کنترل رفتار کودک و مقابله با خواسته های نابجا و غیرمنطقی او کمی صبور باشند و سریع در مقابل رفتار نامطلوب کودک، هرچند کوچک و جزیی، واکنش نشان ندهند و به جای برخورد مثبت با رفتار کودک مثلا با گفتن «دختر خوب از این حرفا نمی زنه»، «عزیزم، این کار رو نکن» یا برخورد منفی با رفتار کودک مثلا «دیگه دوستت ندارم»، «دیگه من مادر تو نیستم»، «کاری نکن به بابات بگم تو رو تنبیه کنه» و… سعی کنند از روش «نادیده گرفتن سنجیده» استفاده کنند؛ یعنی با توجه به نوع و شدت رفتار منفی کودک، کمتر به رفتار نامطلوب او توجه کنند. اینگونه حسادت کودکان کمتر میشود.

تقویت اعتماد به نفس کودک

والدین در مقابل این بی توجهی ها باید توجه داشته باشند اعتماد به نفس کودکان از بین نرود؛ یعنی هر بار که فرزندشان توانست از عهده فعالیت ها و وظایف محوله، هرچند کوچک و جزیی، به خوبی بربیاید هم، حتما او را از راه های مختلف تشویق و به او این حس را القا کنند که می تواند موفق تر هم بشود، به شرط آنکه بخواهد و تلاش کند. آنها می توانند در جملات تشویقی خود بدون هرگونه یادآوری رفتارهای نامطلوب کودک به او تنها رفتار مثبتش را بزرگنمایی کنند و آن رفتار را مورد توجه بیشتری قرار دهند، مثلا به جای آنکه بگویند: «این رفتار خوب بود، نه مثل دیشب که …» می توانند بگویند: «این رفتار با… عالی بود» یا اینکه «این رفتار باعث شد تو بچه باهوشی به نظر بیایی.»

تقویت اعتماد به نفس کودک یکی از راههای جلوگیری حسادت کودکان است.

حس آرامش و اطمینان خاطر

والدین می توانند با حرف ها و رفتارهای درست خود به فرزندشان احساس آرامش بدهند و باعث شوند کودک متوجه شود دیگران او را همان طور که هست دوست دارند، نه برای کاری که انجام می دهد. مثلا به جای آنکه بگویند: «چون امروز به حرفهام گوش دادی، پس دوستت دارم» بگویند: «از اینکه بچه من هستی، خوشحالم» یا «تو برای من خیلی اهمیت داری.» آنها باید مراقب تعداد دفعاتی که فرزندشان در موقعیت های رقابتی قرار می گیرد، باشند. تاکید زیاد بر انجام بازی های رقابتی و علاقه شدید به برنده شدن هم می تواند انگیزه ای برای کودک باشد تا با خودنمایی، بی کفایتی های خود را بپوشاند. والدین می توانند به فرزندشان کمک کنند آلبوم خاطرات درست کند و مدارک، جوایز و عکس های او را در آن قرار دهند.

حس ارزشمندی و عزت نفس

یادبودهای بازی ها با تکالیف رقابتی را نیز مانند یادداشت ها یا کارت هایی که از دیگران دریافت کرده یا لطیفه هایی که دوست دارد، در آلبوم بگذارند. این آلبوم به مرور زمان نه تنها می تواند به عنوان یک کار هنری و جذاب کودک را سرگرم کند، بلکه عزت نفس و احساس ارزشمند بودن را نیز در وی تقویت خواهد کرد.

البته این موضوع را فراموش نکنید که هیچ کودکی همیشه رفتارهای منفی و نامطلوب از خود نشان نمی دهد که بخواهد مایه رنجش اطرافیان شود. والدین می توانند فهرستی از رفتارهای مثبت و منفی فرزندشان تهیه کنند. این فهرست به آنها کمک می کند تا بدانند اگر فرزندشان رفتارهای منفی دارد، در مقابل آن رفتارهای مثبتی هم دارد که باید به تقویت آنها بپردازند. با این نگاه، کودکشان را قابل تحمل خواهند دید و کمتر احساس باخت و رنجش خواهند کرد.ضمن اینکه فراموش نکنید کودکان آینه تمام نمای رفتارهای والدین هستند و اگر مشکلات زیادی در رفتارشان دارند، قبل از هر چیز والدین باید به بررسی و اصلاح رفتار خودشان بپردازند، نه اینکه دائم کودکان را متهم به بازیگوشی و شیطنت و… کنند.

بررسی علل حسادت در کودکان

به عقیده درمانگران، بهترین روش پی بردن به حسادت و دیگر مشکلات رفتاری کودک «بازی درمانی» و «نقاشی درمانی» است. بازی و نقاشی برای کودک لذتبخش است و نه تنها باعث سازمان دهی ذهن و ایجاد امنیت روانی در او می‌شود، بلکه به دلیل ویژگی نمادی بودن آن اجازه می‌دهد کودک احساسات، نیازها و افکار خود را به‌صورت کارآمد در موقعیت های مختلف زندگی به عنوان یک مهارت شناسایی و توصیف کند و از این طریق بررسی علل حسادت در کودکان در نظر گرفت.

 

دکتر سارا ساعدی
متخصص روان شناسی سلامت و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی
منبع: هفته نامه سلامت

 

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن