بیماری

خارش بدن ؛ چرا تنم میخاره؟

اگزماهای پوستی و حساسیت ها شایع ترین عامل خارش هستند

چرا تنم میخاره؟

خارش بدن احساس ناخوشایندی است که ممکن است فقط ناحیه خاصی از بدن یا تمامی آن را درگیر کند. خارش می تواند به خصوص در شب، زمانی  که فرد در حال تلاش برای خواب است، او را در وضعیت بدی قرار دهد و کیفیت خواب و زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. وجود خارش می تواند با یک مشکل پوستی یا یکی از بیماری های سیستیمک مرتبط باشد.

چه عواملی باعث ایجاد خارش در بدن می شوند؟

 خارش یکی از شایع ترین شکایت های بیماران در مراجعه به کلینیک پوست است. علل متعددی می توانند در سطح پوست خارش ایجاد کنند که مهم ترین آنها شامل:

 • بیماری های پوستی
 • آلودگی های قارچی و انگلی
 • گزیدگی
 • ابتلا به بیماری های سیستمیک
 • علل روانی
 • مصرف برخی داروها
 • عوامل محیطی مانند موادشیمیایی و البسه حساسیت زاست.

کدام بیماری های پوستی در ایجاد خارش بدن نقش دارد؟

بسیاری از مشکلات پوستی از جمله انواع اگزماهای پوستی و حساسیت ها شایع ترین عامل خارش هستند.
شیوع اگزما در فصل پاییز و زمستان بیشتر است و شب ها خارش تشدید می شود.
معاینه و توجه به ضایعات قرمز رنگ خارش دار و پوسته پوسته به تشخیص ضایعات اگزمایی و حساسیت های پوستی کمک می کند.
اگزما می تواند سرشتی و از دوران کودکی وجود داشته باشد یا اینکه توسط عوامل محیطی و شغلی ایجاد شود، مثلا اگزماها در بناها که با خاک و سیمان در تماس هستند، بیشتر دیده میشود و بالطبع خارش شدید وجود دارد.
لیکن پلان یا پسوریازیس نیز ممکن است با خارش های شدید همراه باشد.

در مورد بیماری های زمینه ای چطور؟

از عوامل خارش عبارتند از:

 •  دیابت
 • کم کاری و پرکاری تیروئید
 •  بیماری های کلیوی (نارسایی مزمن کلیه و دیالیز) و کبدی (به خصوص هپاتیت C یا سیروز صفراوی)
 • ایدز
 • سرطان
 • اختلالات خونی از جمله کم خونی شدید فقر آهن و غلظت خون بالا
 • علل روانی
 • استرس و اضطراب

در بیماران مبتلا به بیماری های توهم زا فرد به دلیل اینکه احساس می کند موجودی زیر پوستش حرکت می کند، با خاراندن شدید، پوستش را زخم می کند و به خود آسیب می زند. در این افراد بیشتر علل سایکولوژیک یا روانی مطرح است. حالت توهم در مصرف کنندگان داروهای روانگردان یا به ندرت در افراد مبتلا به تومور مغزی یا کمبود ویتامین B12 نیز دیده میشود.

 مصرف چه داروهایی باعث ایجاد خارش یا تشدید آن می شود؟

مصرف داروهای چربی خون، فشارخون، داروهای عصبی هورمونی مثل استروژن و پروژسترون یا داروهای مخدر مثل مورفین و ترکیبات آن و آنتی بیوتیک ها مانند آزیترومایسین می توانند با خارش همراه باشند. به همین دلیل در گرفتن شرح حال بیمارانی که از خارش شکایت دارند، اطلاع از داروهایی که چند هفته قبل از شروع علائم خاراندن بدن، مصرف کرده اند، اهمیت بسزایی دارد.

 کسانی که در محیطهای عمومی مثل پادگان های مدارس، مهدکودک ها و… حضور دارند در معرض چه بیماری های پوستی خارش داری هستند؟

در مراکز شلوغ مانند مهدکودک ها، آسایشگاه ها، خوابگاه های دانشجویی، سربازخانه ها، محل اسکان مسافران و …. عفونت های انگلی گال و شپش یکی از علل مهم و شایع خارش بدن هستند که به سرعت قابل سرایت به اطرافیان است. در حال حاضر شپش شایع ترین موردی است که می تواند با خارش ناحیه سر، پشت گوش و گردن همراه باشد. آلودگی به این انگل از طریق معاینه قابل تشخیص و درمان است.

 علت طولانی شدن خارش بدن در برخی افراد چیست؟

 مراجعه دیرهنگام بیمار به پزشک که باعث مزمن شدن بیماری می شود، عدم گرفتن شرح حال دقیق و معاینه کامل توسط پزشک، مصرف نکردن مناسب دارو توسط بیمار، وجود بیماری های زمینه ای داخلی، بدخیمی ها یا بیماری هایی مثل گال که دیر تشخیص داده می شوند، از علل طولانی شدن خارش است. از این رو، بررسی علت خارش مزمن و طولانی که به درمان پاسخ نمی دهد، از نظر بدخیمی ها، ارزیابی ارگان های داخلی بدن و گرفتن یک آزمایش کامل، لازم و ضروری است.

 چرا خارش بدن شب ها تشدید می شود؟

 خارش شبانه معمولا بیشتر در اگزماها، بیماری های گال و خارش های ناشی از مسائل روانی دیده می شود. گرم شدن و افزایش دمای بدن زمان خواب بر شدت خارش می افزاید. بیماران مبتلا به مشکلات روانی هم معمولا شبها درگیری فکری بیشتری دارند و در نتیجه خارشهایشان به دلیل افزایش استرس شدت می یابد.

فرد از نظر بهداشتی چه کارهایی باید برای کاهش خارشهایش انجام دهد؟

رعایت دستورات بهداشتی و مراقبتی، استفاده منظم از داروهای تجویزی، شستشو و ضدعفونی کردن لوازم شخصی مانند حوله، ملحفه، لباس زیر و کاهش مصرف غذاهای ادویه دار در کاهش شدت خارش موثر است. ضمن اینکه باید توجه داشت قرار گرفتن در محیط گرم، پوشیدن لباس های زبر و پشمی، تماس با پشم و پر حیوانات و استرس باعث تشدید خارش می شود.

منبع: هفته نامه سلامت

برچسب ها

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن