سلامت

خشکی رحم چیست؟

جداره‌ی واژن دارای غددی است که ترشح هورمونی به شکل مایعی دارد و وقتی...

خشکی رحم چیست؟

⁣جداره‌ی واژن دارای غددی است که ترشح هورمونی به شکل مایعی دارد. وقتی به هر علت در بانوی متاهل آمیزش و نزدیکی انجام نشود و یا بدون تحریک رحم آمیزش صورت پذیرد، امنیت آناتومی رحم را مختل می‌کند و در ادامه این امر منجر به سندروم رحمی و نهایتا خشکی واژن می‌شود.

راهکارهای ایجاد امنیت در رفع خشکی

۱- تغذیه‌های خشک اعم از سرد و خشک و یا گرم و خشک پرهیز شده و مصرف غذای خشکی مثل برنج و سرخ‌کردنی‌ها بسیار کم‌مصرف شده و یا با مصلح برنج یعنی اندکی از پودر زیره و یا پودر لیمو استفاده شود و مصرف ماکارونی و لازانیا به‌شدت خشکی دهنده هستند.

۲- غذای سودازا مثل عدس، بادمجان، چای سیاه، قارچ، رب گوجه کارخانه‌ای، گوشت گاو و گوساله، نخودفرنگی، قارچ ،روغن‌های نباتی و مایع (گریس اروپا ) به‌شدت مضر و خشکی دهنده و کاهنده طول عمر هستند.

۳- برای رطوبت دهی موثر در سلول‌های بدن و بالاخره واژن باید از تغذیه‌ی گرم و تر یا سرد و تر مثل آش ها، آب برگه زردآلو و یا قیسی و یا هلوی خشک، شربت گلاب و بیدمشک، شربت خاکشیر، شربت سکنجبین، شربت به، شربت شیره انگور و خرما با توت و انجیر و … استفاده موثر شود.

۴- هنگامی‌که خشکی واژن سبب تقویت یبوست و بواسیر و خارش و سوزش های رحمی و مجرای ادراری زنان شده باشد می توان در ایام غیر پریود و نیز غیر بارداری از ترکیب گل ختمی ۲۰ گرم، پنیرک ۲۰ گرم، بنفشه ۲۰ گرم، گل سرخ ۱۵ گرم را به صورت مخلوط به مدت ۱۵ دقیقه در ۷ پارچ آب جوش دم نوش کرده و سپس صاف کرده و در آب آن به مدت ۲۰ دقیقه گرماگرم لگنچه و رحم را در آب قرار داده و متناسب با حجم خشکی و درد به صورت هفتگی و ماهانه در این آب قرار گرفته شود و یا اینکه نشستن در وان حمام و ریختن روغن بنفشه با پایه‌ی بادام یا کدو و مالش دادن کشاله ران ها و زیر ناف در غیر پریودی میتوان تا هفت روز از عرق خارشتر و عرق کاسنی روزی یک لیوان برای ۱۴ روز از هرکدام استفاده کرد.

۵- سپس روزانه در غیر پریودی روغن زرد گاوی ( همان حیوانی ) به اندازه‌ی یک قاشق چای خوری زیردل و کشاله ران ها را به مدت ۲۰ دقیقه آرام مالش داده شود تا روغن جذب لایه های زیرین پوست و مویرگهای رحم گردد.

۶- مصرف پودر گیاهان تند مزاج و گرم و خشک در تغذیه ها به حداقل بسنده شده و از مصرف تغذیه‌های فست فود و نوشابه جات و کلم ها و شلغم و قند و شکر و آلبالو و گیلاس و انبه و آناناس و غیره به‌شدت پرهیز شود و متعاقبا سبزی‌ها بالاخص خرفه و گشنیز مصرف شود .

۷- تغذیه‌های رافع خشکی واژن عبارتند از : آب هویج با آب میوه به، با آب سیب، اندک آبغوره، ماءالشعیر خانگی، عرق بومادران، شوید پلو و یا ضماد روغن آن از زیر ناف تا روی رحم، بادکش دستی استکانی ۵ دقیقه‌ای زیر دل پس از ضماد روغن های بالا، ضماد مخلوط یک تخم محلی با یک قاشق چای خوری از لعاب به دانه به دهانه‌ی رحم و دیواره اش با رعایت بهداشت، مصرف عرق رازیانه در ایام غیر قاعدگی.

۸- شست و شوی رحم در ایام قاعدگی مطلقا ممنوع است؛ چون کلکسیونی از تنوع بیماری رحم و کیست ها و آلودگی ها شکل می‌گیرد.

۹- اگر در بانو لک بینی مکرر قاعدگی فعال است برای برطرف کردن آن در ایام غیر قاعدگی فرمول زیر باید اجرا شود:

• عرق رازیانه بین یک دوم استکان تا یک لیوان در صبح هنگام
• عرق بومادران بین یک دوم استکان تا یک لیوان در بعد از ظهر هنگام
• ضماد روغن زرد گاوی طبق فرمول بالا و از روز سوم بادکش دستی به مدت ۵ دقیقه ( دقت شود در دوران قاعدگی محورهای فوق مبادا اجرا شود )
• به محض شروع قاعدگی موارد بالا قطع شود .

خشکی رحم چیست؟

در ایام شروع قاعدگی

  • آمیزش و دخول شرعی حرام و به‌شدت مضر و سبب بیماری های متنوعی می شود حتی ملاعبه هم مضر است .
  • پوشیدن شلوارک نخی موثر است .
  • شست و شوی رحم در ایام قاعدگی فوق العاده مضر بوده و سبب ضعف تخمدان و بوی مشمئز کننده رحم و لک و ترشحات سفید و کیست ها و درد زیر دل می‌شود .
  • استعمال دود عنبر نسارا روزی دو دانه در ایام غیر قاعدگی سبب دفع عفونت های رحمی می گردد ؛ فقط پس از دود دادن فوری استحمام نشود .
  • روش دود آتش زدن عنبر نسارا همانند اسفند و قرار دادن در یک پیاله و کاسه توالت فرنگی و دهانه رحم را در معرض نور قرار دادن.
  • توجه شود که خشکی واژن ریشه در غلبه سودا دارد برای برطرف کردن آن باید از موارد رفع سودا بهره جست.
برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن