تغذیه

خواص انار را بیشتر بدانید؛ در شب یلدا از انار غافل نشوید!

خواص انار را بیشتر بدانید؛ در شب یلدا از انار غافل نشوید!

خواص انار و ویژگی های مختلف آن

خواص انار

جغرافیای کشت انار

انار جزو میوه های بومی ایران است که سطح کشت مناسبی هم در کشورمان دارد. این میوه از شهرهای شمالی ایران تا نواحی مرکزی مانند ساوه و یزد کشت می شود. انواع پرطرفدار انار ایران را می توان بین انارهای نواحی خشک و کویری پیدا کرد.

طبع انار

انار شیرین، طبیعتی سرد و تر دارد و می توان با مخلوط کردن آن با انار ترش یا زنجبیل، باعث متعادل شدن مزاج آن شد. انار ترش هم طبعی سرد و خشک دارد و معمولا از عسل به عنوان مصلح آن در طب سنتی نام برده می شود.

ارزش تغذیه ای انار

ویتامین C، فیبر، پتاسیم و ویتامینهای گروه B به جز ۱۲B، از مهم ترین مواد مغذی انار محسوب می شوند. از این رو، مصرف انار تازه با استفاده از آن در غذا، می تواند ارزش تغذیه ای نهایی غذا را بالاتر ببرد.

جویدن خوب انار

دانه های انار، دارای اسیدهای چرب غیر اشباع و مفید برای بدن هستند. به همین دلیل هم تاکید می شود اگر دندان هایتان مشکلی ندارند، حتما دانه های انار را هنگام خوردن این میوه خوش طعم، به خوبی بجوید.

جلوگیری از ابتلا به سرطان

بهتر است خانم ها بدانند روغن موجود در دانه انار حاوی فیتواستروژن است که به پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان کمک می کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

انار، قوی ترین آنتی اکسیدان های موجود در طبیعت را در خود جا داده و مصرف آن علاوه بر افزایش قدرت سیستم دفاعی بدن، باعث جلوگیری از ابتلا به سرطان های مختلفی از جمله سرطان های زیر می شود:

  • پستان
  • روده بزرگ
  • ریه
  • پوست
  • پروستات

خواص آنتی اکسیدانی انار، حدود ۲ تا ۳ برابر بیشتر از چای سبز است.

درمان چربی خون

فلاونوئیدها و آنتوسیانین های موجود در انار می توانند مانع گرفتگی عروق شوند. از این رو، مصرف انار یا آب انار بعد از وعده های غذایی برای افراد مبتلا به فشار خون یا چربی خون بالا، بسیار مفید خواهد بود.

بهبود بیماری دهان و دندان

مصرف آب انار به دلیل خواص ضدالتهابی، ضدمیکروبی و ضدقارچی آن برای کمک به بهبود سریع تر بیماری های دهان و دندان مفید خواهدبود.

خواص رب انار

خواص رب انار طبیعی، به اندازه خواص آب انار یا حتی کمی بیشتر از آن است.

درمان نفخ انار

از آنجایی که مصرف انار می تواند باعث ایجاد نفخ شود، خوردن آن با زیره و گلپر، مفید خواهد بود.

منبع: هفته نامه سلامت

به ۷ دلیل انار بخورید!

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن