گیاهان دارویی

خواص بی نظیر رازک

 رازک

توضیحات: این گیاه بیشتر در نواحی شمال ایران از جمله گرگان، چالوس، تنکابن، رشت، لاهیجان و آستارا می روید. برگ های گیاه متقابل، دندانه دار و مرکب از ۵-۳ لوب نامساوی است.کاربرد عمده رازک در تولید آب جو به دلیل طعم تلخ آن است.گونه های دارویی رازک عبارتند از: دم کرده رازک ،تنتور رازک و شربت آن. عصاره رازک، به عنوان طعم دهنده در غذا و صنعت نوشابه سازی مصرف می شود. در قدیم، از خاصیت مدر آن استفاده می شد.

آسان‌ترین راه دسترسی به رازک، ماءالشعیر می‌باشد. ذکر این نکته ضروری است که برای بهره بردن از خواص متنوع این گیاه بهتر است به عطاری‌ها سر بزنید و دمنوش این گیاه را تهیه و استفاده نمایید. نه اینکه به بهانه اینکه ماءالشعیر دارای رازک است، مصرف آن را افزایش دهید؛ زیرا ماءالشعیر علاوه بر رازک، حاوی مواد نگه‌دارنده، رنگ‌های مصنوعی و … است که مصرف بیش از حد آن‌ها عوارضی را به همراه دارد.

خواص دارویی:

رازک، به صورت دم کرده با مزه ی تلخ به عنوان مقوی معده، محرک اشتها و افزاینده ی ترشحات معده کاربرد دارد؛ اسیدهای تلخ آن شامل لوپولون و هومولون دارای خواص ضد میکروبی است.
برای رفع بی خوابی بهتر است از گل های ماده تازه، خشک شده تازه و یا گل های فریز شده استفاده نمود. در این صورت بر روی ۲ قاشق چایخوری از گل ها یک لیوان آب جوش ریخته و پس از ۵ تا ۱۰ دقیقه صاف نموده و میل کنید.
تقویت کننده ی معده است.
برای تصفیه خون مقدار ۱۵ – ۱۰ گرم از میوه رازک را دم‌کرده یک فنجان قبل از غذا به مدت ۷ روز بنوشند.
بیماران مبتلا به انواع بیماری‌های مفصلی مانند آرتریت روماتوئید، آرتروز، نقرس و … فعالیت آنزیم سیکلواکسیژناز را مهار می‌کنند.
تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد نارنجینین که ماده شیمیایی موجود در مرکبات و رازک می‌باشد، تخریب سلول‌های کبدی را محدود می‌کند. همچنین اسیدهای تلخ موجود در رازک اثرات ضد فیبروژنیک دارند و از فیبروزه و تجزیه شدن بافت‌های کبدی جلوگیری می‌کنند. در نتیجه می‌توان رازک را برای بهبود بیماری کبدی معرفی کرد.
عرق‌آور می‌باشد از دمکرده این گیاه یک فنجان صبح و عصر به مدت یک هفته بنوشند.
در بهبود عفونت مثانه، درمان سل، کلسترول بالا و کاهش مقاومت انسولین موثر است

نکات قابل توجه:

رازک، باید دور از نور و در هوای سرد نگهداری شود. حداکثر مدت نگهداری یکسال است.
در صورتی که در دوران حاملگی یا شیردهی قرار دارید از مصرف رازک اجتناب کنید.
گل های ماده تحت عنوان Strobiles مشهور می باشند که قسمت دارویی رازک، هستند.
حداقل از دو هفته پیش از جراحی مصرف رازک را متوقف کنید؛ زیرا رازک ممکن است احساس خواب‌آلودگی را (بالأخص زمانی که همراه با داروهای بی‌هوشی مصرف شده باشد) در شما افزایش دهد. با افزوده شدن اثر خواب‌آور رازک، به داروهای بی‌هوشی، حالت‌های خواب‌آلودگی و کسالت به طور فزاینده‌ای افزایش می‌یابد.
زیاده‌روی در خوردن آن باعث یبوست می‌گردد.
خانم‌هایی که در دوران قاعدگی دچار تشنج و دردهای سخت می‌گردند ۳ گرم میوه خشک این گیاه را در ۲۰۰ سی‌سی آب‌جوش ۱۰ دقیقه دم‌کرده پس از صاف کردن با عسل شیرین سازند قبل از ناهار و شام یک فنجان بنوشند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن