تغذیه

خواص درمانی کاهو و کرفس و سیب

در این مطلب می‌خواهیم به خواص درمانی کاهو، کرفس و سیب از دیدگاه طب اسلامی بپردازیم.

خواص درمانی کاهو و کرفس و سیب

در این مطلب می‌خواهیم به خواص درمانی کاهو، کرفس و سیب از دیدگاه طب اسلامی بپردازیم. برای اینکه از خواص این گیاهان مطلع شوید توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و از دست ندهید.

فواید کاهو

انواع کاهو دارای ویتامین های(آ) و (ب) بوده ، سرشار از ویتامین (ث) است و به همین جهت ضد رقت خون بوده و سازنده خون سالم می باشد.

امام صادق علیه السلام فرمود : بر شما خوردن کاهو لازم است چون که آتش خون را خاموش می کند و خون را تصفیه می‌کند و شما خوردن کاهو لازم است چون که فشار خون را قطع و پایین می آورد.

فواید کرفس

کرفس دارای ویتامین (آ)و (ب) و (ث) و املاح سدیم ، پتاسیم ، فسفر و آهک است ، عطر مطبوع، طعم گوارا و خاص انکارناپذیر است .

آن را بین سبزی ها ممتاز کرده است . امام صادق علیه السلام فرمود: خوردن (حزاء)که شبیه کرفس است با آب سرد برای معده خوب است .

پیامبر خدا سلام الله فرمودند: بر شما خوردن کرفس لازم است چون که غذای حضرت الیاس علیه السلام و حضرت یعس علیه السلام و حضرت یوشع بن نون است . کفرس سبزی پیامبران است.

فواید سیب

ویتامین (آ ) و (ب۲) ویتامین (ث)، سیب را میوه ای مغذی و سرشار از ویتامین و مواد غذایی ساخته است که نه تنها برای کودکان و جوانان ضروری است بلکه برای بزرگان اثر درمانی و تامین کننده سلامتی دارد .

امام باقر (ع): وقتی می خواهی سیب بخورید اول آن را بو کرده ، سپس آن را بخور، چون اگر اینگونه عملکردی هر درد و اندوه و مرزی از بدن خارج می شود و موجب تسکین و آرامش چیزهایی است که از ناحیه ی ارواح به وجود می آید .

امام صادق (ع) فرمودند: اگر مردم می‌دانستند چه خواصی در سیب هست، بیماران خود را فقط با سیب درمان می‌کردند سیب بخور،که حرارت زیاد بدن را خاموش و معده را سرد می‌کند و تب بر است

پیامبر خدا (ص): سیب را ناشتا بخورید چون تمیز کننده معده است. در کل توصیه شده میوه ها بین وعده مصرف شوند نه همراه غذا و فقط در بعضی از آنها خوردن ناشتا توصیه می شود .

به عنوان مثال خربزه و هندوانه اصلا نباید ناشتا مصرف شود .یکی از خواص مصرف ناشتای سیب، پاک کردن معده و گوارش است چون هنگام ناشتا و صبحگاهان معده و ابتدای روده از غذا خالی شده و فقط بر بلغم ها و رطوبت های سفت شده یا ذرات و بقایای ریز غذایی بین مخاط باقی مانده اند و این موقع بهترین وقت کندن آنها است، لذا اگر این موقع سیب خورده شود، به دلیل تماس موثر بافت سفت میوه با مخاط، عمل پاکسازی به خوبی انجام می شود.

خوب است افراد در هفته( هفته ای یکبار) یا حداقل در ماه (۲ تا ۳) بار این کار را انجام دهند و تا ۲ ساعت بعد از آن چیزی نخورند. در این موارد توصیه می‌شود هنگام نماز صبح یک عدد سیب بخورند و صبحانه را با فاصله از آن میل کنند.

پیامبر (ص) فرموده اند: چهار چیز عمر را می افزاید که یکی از آنها خوردن سیب در سحرگاهان است .

امروزه یکی از شاخه های طب مکمل ، رایحه درمانی است که در آن از اسانس ها و روغنهای فرار دارای بوهای مختلف برای اهداف درمانی استفاده می‌شود .

در بخش‌های زیادی از طب سنتی یا اسلامی به این موضوع برخورد می‌کنیم که برای تکمیل درمان توصیه به بوییدن ماده گیاهی شده که در مورد سیب هم این را داریم.

از طریق جذب مخاط بویایی روی مغز و اعصاب تاثیر گذاشته در نهایت روی فرآیند های مغزی ما اثر درمانی و پیشگیری دارد.

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن