گیاهان دارویی

خواص درمانی گل صد تومنی یا پائونیا

گل صد تومنی یا پائونیا

گل صد تومانی گلی جذاب و زیبا با رنگ هایی دلفریب که به خاطر گل های درشت با رنگ ها تابان و گاهی معطر آن پرورش داده می شود. گل صدتومانی گیاهی چند ساله و شاخه بردنی است که گل های جدا شده تا هفته ها شاداب و قابل استفاده است. این گل برای اکثر افرادی که به گل و گیاه علاقه دارند، نام آشنا می باشد.

مشخصات:

گل صد تومانی با نام علمی “PAEONIA” دارای انواع زیادی می باشد که در ردیف اول باید گل صد تومانی درختی را نام برد ولی چون این نوع دارای بوته چوبی است جز گل های بوته چوبی ذکر می شوند. نام دیگر گل صد تومانی پائونیا می باشد و موطن این گیاه کشور چین است و در این سرزمین لقب گل امپراطور را دارد.

ارتفاع این گیاه در ارقام علفی ۵۰ الی ۱۲۰ سانتیمتر و در ارقام درختی ۱۰۰ تا ۲۰۰ سانتیمتر می‌ باشد. عمر گیاه معمولاً به ۵۰ سال می‌ رسد. رنگ برگ ها سبز تیره مات است. برگ ها در زمستان از بین می‌ روند ولی دوباره در فصل بهار سبز می ‌شوند. معمولاً سه سال طول می‌کشد تا گیاه به گل نشیند.

رنگ گل ها سفید، زرد، صورتی و قرمز است و اغلب معطر اند. گل ها از اواسط اردیبهشت تا اواخر خرداد (و گاهی اوایل تابستان) دیده می ‌شوند و عمر آنها کوتاه (معمولا دو هفته) است. گل ۱۰۰ تومانی گیاهی مقاوم به سرما می ‌باشد و به خاکی غنی از مواد غذایی و با زهکش مناسب نیاز دارد.

علت نامگذاری گل صد تومانی

۱- فردی به نام جرج پترویا در یکی از سفرهایش از فرنگ پیاز گلی را به همراه خود آورد و در کاخ مظفرالدین شاه کاشت، زمانی که این گل بزرگ شد و گل هایش باز شدند، مظفرالدین شاه بسیار تحت تاثیر زیبایی و ظاهر آن قرار گرفت و زمانی که متوجه شد پترویا این گل را کاشته ۱۰۰ تومان به او هدیه داد، در آن زمان ۱۰۰ تومان مبلغ بسیار زیادی بود به همین علت نام صد تومانی روی این گل ماند.

۲- همچنین در روایتی دیگر می گویند به دلیل اینکه این گل قبل از انقلاب وارد ایران شد و قیمت هر شاخه آن گران بوده است و در آن زمان واژه صد تومان نشان دهنده گرانی یک جنس بود، به این گل، صد تومانی گفتند.

انواع گل صد تومانی

گل صد تومانی چینی : به طور گسترده ای به عنوان یک گیاه زینتی در باغ ها با چند صد رقم گوناگون پرورش داده میشود. بسیاری از ارقام این گل اصلاح شده و دارای گلبرگ های اضافی است.

گل صد تومانی طلایی : این نوع گل بیشتر در آسیا، جنوب اروپا و شمال غرب آمریکا یافت می‎شود. مرزهای بین گونه ها مشخص نیست.

گل صد تومانی درختی : بومی کشور چین است و نماد مهم در فرهنگ چینی است. از خصوصیات قابل توجه این گل تنوع بسیار آن از نظر شکل و رنگ و رایحه است
خواص گل صد تومانی
گل صدتومانی در صنعت داروشناسی کاربرد فراوان داشته و در تهیه چای نیز از آن استفاده می کنند. گل صدتومانی حاوی ترکیبات بسیار مؤثری است که طبق تحقیقات گسترده بر میزان کلسترول خون اثرگذار بوده و به کاهش آن کمک می کند.

خواص درمانی گل صد تومانی

۱- از آنجا که افزایش کلسترول در خون و رسوب آن در عروق، مخاطرات بسیاری را به همراه دارد، مصرف روزانه یک فنجان از چای گل صدتومانی برای مدتی کوتاه توصیه می شود اما نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.

۲- به سلامت قلب و عروق کمک کرده و با افزایش میزان خونرسانی و اکسیژن رسانی به بافت ها به تنظیم عملکرد قلب و تعادل بخشی به میزان فشار خون کمک می کند.

۳- پیشگیری از تجمع پلاکت ها و لخته شدن خون نیز از دیگر فوایدی است که بعد از نوشیدن چای گل صدتومانی حاصل می شود.

۴- از دیگر خواص دارویی گل صد تومانی این است که می‌تواند از بروز سرطان به طور طبیعی جلوگیری کند. این تاثیر ناشی از مقدار بالای آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این دمنوش است.

نکته:

توجه داشته باشید که نمونه پیازهای گل صد تومانی در ایران معمولا به رنگ های قرمز یا ارغوانی می باشد و غیر معطر هستند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن