گیاهان دارویی

خواص زبان گنجشک

معرفی کامل زبان گنجشک

درخت زبان گنجشک

نام های دیگر: لسان العصفور، لسان العصافیر، دردار، وان، وند، ونو، بناو، بنو، بینو، نباوج، اهر، قوش دیلی، تلک، تلکوچی، خوش تباخ.

مشخصات کلی: این گیاه دارای چند گونه است، به طور کلی درختی است از خانواده Oleaceae جنس Fraxinus، دارای قامتی متوسط با جوانه های سیاه رنگ، پوست تنه آن خاکستری تیره و برگ های آن شانه ای مرکب دارای ۹ تا ۱۵ برگچه بیضی شکل و کمی نوک دار با دانه های ریز، پشت برگ ها صاف و عاری از کرک است. گل های آن به رنگ قرمز مایل به قهوه ای و معمولا قبل از برگ ها در بهار ظاهر می شود. میوه آن خوشه ای و هر میوه دارای بال بیضی شکل، انتهای آن تیز ولی قاعده آن قوسی و در آن یک دانه قرار دارد، هر دانه باریک، طویل و شبیه به زبان گنجشک و قهوه ای رنگ. این درخت در نواحی معتدل زمین می روید.

برگ زبان گنجشک

خواص درمانی: معرق، ملین، مسهل، ادرارآور، درمان ورم و سنگ کلیه و مثانه، درمان تب های دایره ای، درمان نقرس و روماتیسم

تخم زبان گنجشک

نام دیگر: حب الوز

خواص درمانی: درمان لکنت زبان، ادرارآور، رفع ورم و سنگ کلیه و مثانه،

تذکر: برای افراد گرم مزاج مضر است.

پوست درخت زبان گنجشک

خواص درمانی:

اشتهاآور، تب بر، خلط آور و نرم کننده سینه

از انواع دیگر این گیاه می توان به زبان گنجشک کاذب که گیاهی است از خانواده نارنج، چندساله و به بلندی ۴۰ تا ۱۰۰ سانتی متر و دارای ۷ تا ۱۵ برگچه بیضی نوک تیز و بسیار معطر، این نوع به دلیل گل های بسیار زیبا در برخی باغ ها کاشته می شود و زبان گنجشک تلخ که درختچه ای کوچک و بوته گونه است، این گیاه هندی است، دارای گل های سفید رنگ است و در سرتاسر هند می روید اشاره کرد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن