گیاهان دارویی

خواص و فوائد فیسالیس

معرفی گیاه عروسک پشت پرده یا فیسالیس و خواص آن

عروسک پشت پرده یک گیاه زینتی محبوب بوده و در نقاط مختلف دنیا یافت می شود. برگ و میوه رسیده آن جنبه خوراکی، دارویی و صنعتی دارد. این گونه از عروسک پشت پرده فقط در جنگل‌های شمال می روید.

مشخصات:

عروسک پشت پرده یا فیسالیس یک گیاه علفی و دائمی است که ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر با سرعت زیاد رشد می کند. از تیره سیب زمینی با ریزومی خزنده می باشد و ساقه ها زاویه دار و راست است. دارای برگ های سبز تخم مرغی شکل می باشد که در گروه دوتایی قرار گرفته اند.

گلهای آن ستاره ای شکل، سفید و کوچک هستند. گل ها دوجنسی بوده و توسط زنبورها گرده افشانی می گردد. کاسه گل پس از گرده افشانی و لقاح می‌روید، درشت، متورم و رنگین می‌شود و به رنگ نارنجی تند با برگ‌های برجسته در می‌آید. درون آن میوه گیاه به شکل سته نارنجی رنگی تشکیل می‌شود.

معمولأ در پاییز پوشش کاسه گل تحت تأثیر فعالیت‌های باکتری‌های سلولز خوار تجزیه می‌شود، در نتیجه فقط شبکه رگبرگ های کاسه به شکل تور سفید رنگ ظریف و نازکی باقی می ماند و میوه گرد درون آن نمایان می‌شود. به همین علت است که این گیاه را عروسک پشت پرده می‌نامند.

خواص دارویی عروسک پشت پرده:

• عروسک پشت پرده طبعی سرد و خشک دارد و اثراتی نظیر ادرار آور، تب بر، ضد انگل، تصفیه‌کننده خون و قاعده آور دارد.

• جهت دفع کرم معده و کرم کدو ۲ گرم میوه خشک این گیاه را با نظر پزشک میل کنند (نباید بیش از ۴ گرم در روز میل شود – مصرف زیاد این گیاه مرگ‌آور است).

• میوه عروسک پشت پرده شبیه گیلاس است و ویتامین C آن بیشتر از لیمو است.

• از میوه آن برای تسهیل زایمان نیز می‌توان استفاده کرد.

• برای درمان ناراحتی‌های پوستی مانند جوش و کورک به صورت مخلوطی از روغن با سوخته میوه استفاده می شود.

• در درمان بیماری هایی نظیر زخم مجاری ادراری، بواسیر، هپاتیت برونشیت و تنگی نفس، رماتیسم و نقرس مفید می باشد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن