گیاهان دارویی

خواص گل سرشور

گل سرشور

گل سرشور یکی از گل هایی است که در طب سنتی از آن برای درمان استفاده می شود
گل سرشور از مواد طبیعی است که در بسیاری از عطاری ها موجود است و بسیاری از قدیمی ها استفاده از آن را توصیه می کنند. در کتاب ها و متون طب سنتی هم خواص زیادی برای آن درنظر گرفته شده است.درمانگران طب سنتی می گویند گل سرشوی خاصیت ترمیم کنندگی دارد. اگر ساقه مو آسیب ببیند، می توانید از آن استفاده کنید و دوباره ساقه موهای خود را ترمیم کنید و زیبایی را به موهای خود بازگردانید.حتی برای درمان بعضی جوش ها و کهیرها هم می توانید از آن استفاده کنید. البته استفاده از این محصول هم فوت و فن خودش را دارد و استفاده نابجا و غیراصولی آن می تواند مشکلاتی را برای شما ایجاد کند.سرشوی گیاهی ضد چربی و ریزش موی سر،رفع عرق سوز شدن بدن نوزادان، ماسک صورت برای جوش و ضدلک،ضد آکنه،ضد کهیر و خارش و قرمزی.

اگر شما هم طرفدار استفاده از مواد طبیعی هستید و دوست دارید با استفاده از مواد طبیعی به طراوت و زیبایی موهای خود کمک کنید، این مطلب را بخوانید تا بیشتر درباره خواص و نحوه استفاده صحیح گل سر بدانید.

 

دوای درمان موخوره شما

شست وشوی سر با گل سرشوی علاوه بر آنکه می تواند به تقویت مو و افزایش سرعت رشد تارهای مو کمک کند، اثر ترمیم کنندگی نیز دارد و می تواند بسیاری از آسیب های وارد شده به ساقه مو را نیز برطرف کند و نیز خاصیت ترمیم کنندگی مو دارد. در کتاب ها و متون طب سنتی نسخه های طبیعی مختلفی در مورد خواص درمانی گل سرشوی مطرح شده که از میان آنها می توان به خاصیت تقویت کنندگی مو، ترمیم کنندگی موها و زخم ها، درمان جوش ها و برخی از کهیرها و خاصیت ضدموخوره، ضد جوش و نرم کننده گل سرشوی اشاره کرد.

چگونه مصرف کنید؟

یکی از بهترین روش های شست وشوی موی سر با گل سرشوی آن است که ۲ تا ۳ قاشق از این خاک را درون ظرفی بریزید و به تدریج به آن آب اضافه کنید و آن را به آرامی مخلوط کنید تا قوام پیدا کند و به صورت گل در آید. غلظت این گل باید به گونه ای باشد که وقتی آن را روی سر می گذارید جاری نشود و نریزد. مدت زمان مناسب برای استفاده از این گل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه است و سپس آن را به آرامی بشویید.

اگرچه شست وشوی سر با گل سرشوی آلودگی ها و چربی ها را از مو و پوست سر می شوید و از بین می برد اما می توانید بعد از شست وشو با گل سرشو، موهای تان را با شامپو به خصوص شامپوهایی که منشا گیاهی دارند، بشویید.

درمانگران طب سنتی توصیه می کنند افرادی که دچار ریزش مو هستند بهتر است هر ۱۰ روز یا هر دو هفته یک بار از گل سرشوی استفاده کنند. به علاوه موها با خیس شدن سنگین می شوند و ممکن است که به راحتی کنده شوند و بریزند. حتی اگر ریزش مو هم ندارید باید حواس تان باشد که برای پاک کردن موها از گل شست وشو، به آرامی آنها را شست وشو دهید. می توانید برای کاهش عوارض استفاده از گل شست وشو از از مخلوط آب و گلاب استفاده کنید.

از گل سرشور به اندازه استفاده کنید نکات ایمنی را فراموش نکنید.

از آنجا که شست و شوی موها با گل سرشوی و قرار دادن آن روی سر عارضه ای به همراه ندارد و موجب جذب مواد معدنی به واسطه پوست نمی شود، منع مصرف خاصی ندارد اما دانستن نکات زیر به استفاده بهتر از این گل کمک می کند.

• از آنجا که ماده موثره گل سرشوی در خون بالا نمی رود و این خاک از طریق پوست جذب نمی شود بنابراین خطری برای مصرف کننده ندارد اما توصیه شده زنان در دوره بارداری از آن استفاده نکنند.

• برای تهیه گل سرشوی حتما باید از علایق افراد و مراکز معتمد و مطمئن اقدام کرد. گاهی دیده شده افراد سودجو هر نوع خاکی را به عنوان گل سرشوی به مردم ارائه می کنند؛ خاک هایی که احتمال آلودگی آنها زیاد است و ممکن است عوارض نامطلوبی را بر پوست، مو و سلامت مصرف کننده به همراه داشته باشد.

• خاک سرخ یا گل ارمنی از جمله خاک هایی است که در طب سنتی برای درمان مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از پرکاربردترین خاصیت های این خاک خاصیت ضدخونریزی آن است.

• علاوه بر خاصیت درمانی خاک ها برای شست وشوی مو و پوست برخی از درمانگران ازبرخی از گل ها مثل گل ارمنی برای درمان واریس و کاهش دردهای آن استفاده می کنند.

استفاده از گل شست وشو ممکن است در برخی از افراد عوارضی مانند، خشکی پوست یا حتی زخم و ضایعات پوستی ایجاد کند. برای پیشگیری بهتر است ابتدا مقداری از گل شست وشو سر را روی موهای خود امتحان کنید و سپس در اندازه وسیع استفاده کنید. بعد از دیدن اولین عارضه هم بهتر است سریعا استفاده از گل را قطع کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن