گیاهان دارویی

خواص گیاه روناس

روناس

روناس از هندوستان، چین، سریلانکا، ایالات متحده، اندونزی، افریقای شمالی و دیگر مناطق جهان می‌آید. روناس، به خانواده قهوه مرتبط است. طول آن به ۹۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر می‌رسد و گل‌های زرد کوچک دارد.

در بیشتر موارد، ریشه روناس مورد استفاده قرار می‌گیرد اما برخی افراد از برگ‌های آن نیز استفاده می‌کنند.

روناس، معمولا به صورت قطعات خشک شده ریشه یا پودر، استفاده می‌شود.

مواد موجود در روناس

روناس، حاوی روبیان، آلیزارین، روبیادین، پورپورین، اسید روبریتریک، اسید کربوکسیلیک پرپورین، پورپواگزانتین، سودوپورپورین، لوسیدین، کوئینزارین، تانین و میزان زیادی گلوکوزید است.

۱٫ طب سنتی چینی

روناس، در طب سنتی چینی برای نقصان طحال و معده که در اثر خوردن غذاها و نوشیدنی های سرد و خام به‌وجود می‌آید استفاده زیادی دارد و برای بیش از ۲۰۰۰ سال، در چین به عنوان رنگ مورد استفاده قرار گرفته است.

 ۲:خواص روناس ضد التهاب قوی

روناس یک عامل ضدالتهاب خوب است که به آرتریت، درد مفاصل، قرمزی، ورم و درد عمومی کمک می‌کند. التهاب، نخستین مرحله بیماری است بنابراین بسیار مهم است که قبلا از بیمار شدن، التهاب را متوقف کنید.

۳٫ ادرار را قرمز می‌کند

روناس به دلیل وجود رنگ‌دانه‌های قرمز، ادرار را به رنگ قرمز درمی‌آورد اما جای نگرانی نیست. کاملا طبیعی است.

۴٫ عامل ضد اسهال قوی

مطالعات جدید نشان می‌دهند روناس، اسهال حیوانات را سریع و به طور موثر، درمان می‌کند.

۵٫ سنگ کلیه و مثانه را درمان می‌کند

روناس، حاوی اسید روبریتریک است که به پایین آوردن کلسیم و منیزیم کمک کرده و در نتیجه از تشکیل سنگ مثانه جلوگیری می‌کند. روناس، یک عامل ضد انقباض است که کمک می‌کند سنگ کلیه با درد کمتری دفع شود.

۶٫ به سرفه کمک می‌کند

روناس، یک اکسپکتورانت و درمانی برای سرفه است که به سرعت عمل می‌کند.

۷٫ برای مشکلات پوستی عالی است

روناس، به درمان دانه‌های پوستی، خارش، آکنه، تاول و دیگر تحریکات پوستی، معروف است. می‌توان از آن، خمیر درست کرد و به صورت موضعی بر ناحیه آسیب دیده قرار داد.

 

۸٫ آکنه را درمان می‌کند

۱۰۰ گرم پودر روناس، ۵۰ گرم پودر پوست پرتقال خشک شده، ۵۰ گرم زردچوبه، ۵۰ گرم چوب صندل را مخلوط کرده و خمیر درست کنید. خمیر را بر پوست گذاشته و اجازه دهید خشک شود. سپس با آب بشویید. این کار به از بین رفتن آکنه کمک می‌کند.

۹٫ خونریزی داخلی را متوقف می‌کند

روناس، خونریزی داخلی و خونریزی بینی را متوقف می‌کند و قرن‌ها برا این کار مورد استفاده قرار گرفته است.

۱۰٫ به رگ‌های واریسی کمک می‌کند

روناس به رگ‌های واریسی کمک کرده و در کوچک کردن آنها و کم کردن این ناراحتی، موثر است.

۱۱٫ زخم‌های مزمن را درمان می‌کند

روناس، در هندوستان، به درمان زخم‌های مزمن پوستی معروف است و آنها را به حدی خشک می‌کند که درمان شوند. می‌توان برای تسریع درمان، پودر روناس را مستقیما بر زخم‌ها قرار داد.

۱۲٫ رنگ موی قرمز طبیعی می‌سازد

روناس، قرن‌ها برای رنگ کردن لباس‌ها به کار رفته است و رنگ قرمز فوق‌العاده‌ای می‌سازد.

عوارض جانبی

روناس در تحقیقات انسانی، جای خاصی ندارد. برخی افراد معتقدند می‌تواند باعث سرطان شود و برخی دیگر معتقدند ممکن است از سرطان جلوگیری کند اما روناس، در داروسازی چینی، کاربرد بسیاری دارد. به نظر من، روناس، اگر به صورت متعادل مصرف شود، می‌تواند بسیار مفید باشد، مخصوصا برای مشکلات پوستی و دیگر مشکلات. اما مثل همیشه، زنان باردار، شیرده یا کودکان نباید از روناس استفاده کنند. توصیه من این است که روناس، باید تحت نظارت یک استاد گیاه شناس یا متخصص طب سنتی چینی مورد استفاده قرار بگیرد.

میزان مصرف

اکثر افراد، ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی‌گرم روناس یا پودر آن را در آب جوش گذاشته و اجازه می‌دهند ۱۵ دقیقه بماند و ۳ یا ۴ بار در روز آن را می‌نوشند. فقط باید ۷ روز از روناس استفاده کرد، سپس باید به گیاه دیگری روی آورد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن