دارو

داروهای OTC چه داروهایی هستند؟ عوارض مصرف خودسرانه این داروها را بدانید

داروهای OTC :

داروهای OTC چه داروهایی هستند؟ عوارض مصرف خودسرانه این داروها را بدانید

داروهای OTC چه داروهایی هستند؟

داروهای (OTC (Over The Counter،داروهایی هستند که تهیه ی آن ها بدون داشتن نسخه ی پزشک و با مراجعه کردن به داروخانه امکان پذیر است. هنگام تهیه ی داروهای OTC اگر در مورد مشکل و بیماری خود مطمئن نیستید، اگر علائم بیماری را به صورت خیلی شدید نشان می دهید و اگر با آن مشکل خیلی وقت است که دست و پنجه نرم می کنید،حتما از دکتر داروساز مشاوره بگیرید و حتما او را از داروهای نسخه ای دیگر، مکمل های غذایی و گیاهان دارویی که مصرف می کنید، آگاه کنید. این مسئله به خصوص در خانم های باردار و شیرده و کودکان بسیار حائز اهمیت است.

این که داروهای OTC بدون نسخه قابل تهیه شدن هستند به این معنی نیست که این داروها هیچ خطری ندارند (پس آن ها را از دسترس اطفال دور نگه دارید).

اگر از داروهای OTC برای کودک استفاده می کنید، برای تعیین دوز دقیق حتما به سن و وزن کودک و جدول دوزینگ روی بسته بندی توجه کنید.

هیچ وقت دوز دارو برای کودک را با توجه به دوز دارو برای بزرگسال که در ذهن خود دارید، حدس نزنید.

اگر داروهای OTC در داروخانه به شکلی در دسترس شما است که خودتان باید آن را از قفسه بردارید (عموما در کشور ما این طور نیست) حتما به لیبل روی بسته بندی، تاریخ انقضا و اطلاعات ذکر شده از قبیل ماده ی موثره ی دارو و جدول تعیین دوز دقت کنید. دارو های OTC را در بسته بندی اصلی خود نگهداری کنید و از انتقال آن به قوطی های دیگر خودداری فرمایید تا کسی داروی اشتباه مصرف نکند. داروهای OTC را در مکان خشک و خنک نگهداری کنید.

اگر در خانه داروی OTC دارید که تاریخ انقضای آن گذشته است، از مصرف آن خودداری کنید و آن را حتما دور بریزید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن