بیماری

درمان هموفیلی

درمان هموفیلی

درست است که درمان هموفیلی به صورت قطعی میسر نمی باشد، ولی بیشتر افراد مبتلا به این بیماری می‌توانند زندگی نسبتا طبیعی داشته باشند.

درمان‌های لازم برای متوقف کردن خونریزی، به نوع هموفیلی بستگی دارد:

 • درمان هموفیلی خفیف نوع A: تزریق آرام هورمون دسموپرسین (DDAVP) به داخل رگ می‌تواند موجب تحریک آزادساری فاکتور انعقادی بیشتری شود و خونریزی را متوقف کند. گاهی DDAVP از طریق بینی به بدن وارد می‌شود.
 • درمان هموفیلی نوع A یا هموفیلی نوع B متوسط تا شدید: ممکن است خونریزی تنها پس از تزریق فاکتورهای انعقادی نوترکیب یا فاکتورهای انعقادی به دست آمده از خون‌های اهدائی انسانی متوقف شود. در صورت شدید بودن خونریزی داخلی، به انجام تزریق‌های مکرری نیاز داریم.
 • درمان هموفیلی نوع C: فاکتور انعقادی یازده که در این نوع هموفیلی کم است، فقط در اروپا موجود است. می‌توان برای قطع خونریزی از روش تزریق پلاسما استفاده کرد.

درمان هموفیلی به صورت مداوم

ممکن است که پزشک موارد زیر را توصیه کند:

 • تزریق‌های منظم DDAVP یا فاکتور انعقادی: این تزریق‌ها به پیشگیری از خونریزی کمک می‌کند. با این روش می‌توان زمان سپری شده در بیمارستان را کاهش داد و عوارض جانبی مانند صدمه به مفاصل را کمتر کرد. پزشک نحوه‌ی انجام تزریق‌ها را به شما نشان می‌دهد.
 • داروهای حفظ لخته‌ی خون (antifibrinolytics): این داروها به پیشگیری از تحلیل لخته‌های خون کمک می‌کنند.
 • چسب‌های بافتی (Fibrin sealants): این داروها را می‌توان به طور مستقیم بر روی محل زخم قرار داد تا به تشکیل لخته‌ی خون و بهبود زخم کمک کنند. چسب‌های بافتی به ویژه برای بیماری‌های دهان و دندان مفید هستند.
 • درمان‌های فیزیکی (physical therapy): درمان‌های فیزیکی موجب کاهش علائم و نشانه‌ها در زمانی می‌شود که خونریزی داخلی به مفاصل صدمه زده است. اگر خونریزی داخلی موجب صدمات شدیدی شده باشد، انجام عمل جراحی ضروری خواهد بود.
 • کمک‌های اولیه برای بریدگی‌های جزئی: با فشار آوردن به محل بریدگی و پانسمان، به طور کلی می‌توان خونریزی را مهار کرد. برای نواحی کوچکی از خونریزی در زیر پوست، از کیسه‌ی یخ استفاده کنید. تکه‌های یخ برای کاهش سرعت خونریزی‌های جزئی در داخل دهان نیز قابل استفاده است.
 • واکسیناسیون: با وجود بررسی و آزمایش فرآورده‌های خونی، هنوز هم احتمال آلوده شدن به بیماری‌های گوناگون از طریق این فرآورده‌ها وجود دارد. اگر مبتلا به هموفیلی هستید، با انجام واکسیناسیون می‌توانید خود را در برابر بیماری‌هایی مانند هپاتیت A و B ایمن کنید.

سبک زندگی و درمان‌ هموفیلی به صورت خانگی

برای پیشگیری از خونریزی بیش از حد و محافظت از مفاصل خود:

 • به طور منظم ورزش کنید. فعالیت‌هایی مانند شنا، دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی به تقویت عضلات و حفاظت از مفاصل کمک می‌کند. ورزش‌هایی که در آنها احتمال برخورد زیاد است مانند فوتبال، هاکی یا کشتی برای افراد مبتلا به هموفیلی مناسب نیستند.
 • از مصرف برخی از داروهای مسکن اجتناب کنید. داروهایی که موجب افزایش شدت خونریزی می‌شوند، شاملِ آسپرین و ایبوپروفن (ادویل، موترین و غیره) هستند. در عوض، می‌توانید از استامینوفن (تیلِنول و غیره) استفاده کنید که جایگزین مطمئنی برای تسکین دردهای خفیف است.
 • از مصرف داروهای رقیق کننده‌ی خون اجتناب کنید. داروهایی که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کنند، شاملِ هِپارین، وارفارین (کومادین)، کلوپیدوگرِل (پلاویکس) و پراسوگرِل (Effient) هستند.
 • بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. هدف از این کار، جلوگیری از کشیدن دندان و اعمال دندانپزشکی است که می‌تواند موجب خونریزی شدید شود.
 • فرزندتان را از آسیب‌هایی که می‌تواند موجب خونریزی شود، محافظت کنید. استفاده از زانوبند، آرنج‌بند، کلاه ایمنی و کمربند ایمنی می‌تواند از وارد شدن صدمات ناشی از افتادن و سایر حوادث جلوگیری کند. در منزل نیز، از مبلمان و وسایلی که دارای گوشه‌های تیز هستند، استفاده نکنید.

مقابله با بیماری و اقدام‌های حمایتی

شما باید برای کمک به خود و فرزندتان برای مقابله با هموفیلی کارهای زیر را انجام بدهید:

 • از دستبند هشداردهنده‌ی پزشکی استفاده کنید. این دستبند به پرسنل پزشکی امکان می‌دهد تا در مواقع اورژانسی متوجه شوند که شما یا فرزندتان به بیماری هموفیلی مبتلا هستید و چه نوع فاکتور انعقادی‌ای در مواقع اضطراری نیاز دارید.
 • از مشاور کمک بخواهید. ممکن است که در مورد ایجاد تعادل مناسب میان حفظ ایمنی فرزندتان و تشویق او به داشتن فعالیت‌های عادی و طبیعی، با مشکل مواجه شده باشید. در این صورت صحبت کردن با مددکار اجتماعی یا مشاوری که از دانش کافی در رابطه با بیماری هموفیلی برخوردار است به شما کمک می‌کند تا نگرانی‌های خود را برطرف کنید و حداقل محدودیت‌های ضروری برای فرزندتان را بدانید.
 • دیگران را آگاه کنید. حتما باید با تمام افرادی که مراقبت از فرزند شما را بر عهده دارند (پرستار کودک، کارکنان مرکز مراقبت از فرزندتان، بستگان، دوستان و معلمان)، در مورد شرایط فرزند خود صحبت کنید. اگر لازم است که فرزند شما ورزش‌های غیربرخوردی انجام دهد، حتما این مسئله را به مربی ورزش او بگویید.

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن