سلامت

دلیل سردرگمی (از دست دادن حس مکان‌یابی) چیست؟

سردرگمی (از دست دادن حس مکان‌یابی)

مطمئنا، این بسیار ناراحت کننده است که هنگام خروج از یک فروشگاه برای لحظاتی فراموش کنید خودروی خود را در کجا پارک کرده‌اید. این که راه خود را در شهری غریب گم کنید بسیار تاثیر برانگیز است، اما تصور کنید که چه فاجعه آمیز است هنگامی که در اتاق نشیمن خود نشسته‌اید به ناگهان فراموش کنید در کجا قرار دارید و یا حتی بدتر از آن این که ندانید روز است یا شب.این گونه سردرگمی می‌تواند نشانه‌ای از حملات هراس باشد.

چه هنگامی به پزشک مراجعه کنید

  • هر گونه بروز حس باید با پزشک در میان گذاشته شود.

آنچه علایم به شما می‌گویند

از عوامل این مشکل می‌توان به کاهش قندخون، نقص در جریان گردش خون یا کم خونی، تشنج، بیماری آلزایمر، تومور، سکته مغزی یا ایسکمی گذرای مغزی، یا سکته مغزی کوچک که موجب بروز علایم شبه سکته‌ای نظیر اختلال گفتاری و از دست رفتن حافظه می‌شود، اشاره کرد.

تسکین علایم

سردرگمی نشانه‌ای نیست که بتوان به آسانی از کنار آن گذشت.
این مشکل عارضه‌ای است جدی که باید به سرعت توسط پزشک مورد توجه قرار گیرد.
این هشدار دکتر ماریس هانسون متخصص اعصاب است.
چنانچه پزشک شما به این نتیجه رسید که این عارضه ناشی از یک مشکل جدی پزشکی نیست، آنگاه شما می‌توانید این احتمالات را مورد توجه قرار دهید.

داروهای خود را بررسی کنید.

سردرگمی می‌تواند عارضه یک دارو باشد. فهرست تمامی داروهایی را که در حال حاضر از آنها استفاده می‌کنید به پزشک خود نشان دهید.

بیاموزید که آسوده و آرام باشید.

دکتر رابرت اسلیتر استادیار بیماری‌های اعصاب در دانشگاه پنسیلوانیا می‌گوید: یک سوم از جوانانی که از سردرگمی شکایت دارند در اصل از اضطراب و حملات هراس رنج می‌برند.
تمرین روش‌های تنش زدایی مانند آرام سازی پیشرفته، یوگا، تنفس عمیق می‌تواند به برطرف ساختن علایم یاری رساند.

منبع: کتاب راهنمای کامل علایم و درمان بیماری‌ها برای خانواده

برچسب ها

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن