تغذیه

دم کرده ها و مخلوط های گیاهی برای جوشانده؛ داروهای گیاهی و تاثیر گسترده آنها

دم کرده ها و مخلوط های گیاهی برای جوشانده

دم کرده ها و دمنوش ها

داروهای گیاهی بر حسب میزان مواد موثره ی مختلف بسیار پیچیده اند. دامنه ی تاثیر آنها اغلب بسیار گسترده است و بستگی به این دارد که از گیاهان به تنهایی استفاده کنیم یا مخلوطی از آن ها را مورد استفاده قرار دهیم. تاثیر آنها ممکن است به مقدار مواد موثره و روش درمانی، نوع و مدت نگهداری آنها بستگی داشته باشد. مقدار مصرف، نوع مصرف و تجمع مواد موثره در بدن نیز از عوامل مهم به شمار می روند.

دم کرده ها و دمنوش ها

داروهای گیاهی بر حسب نوع و اثرشان به دسته های زیر تقسیم می شوند:

۱) داروهای ساده با یک اثر انحصاری

۲) داروهای مخلوط با اثرات مکمل

۳) داروهای مخلوط کمکی (جوشانده های معرق)

۴) داروهای مخلوط چند منظوره با اثرات مختلف (دم کرده هایی که در صورت وجود ناراحتی های مختلفی نظیر ناراحتی عصبی، مشکلات بدن به علت یائسگی، یا در دوران نقاهت مصرف می شوند).

درمان دیابت

گیاه درمانی در برخی مواقع اثر کمک درمانی نیز دارد (نظیر درمان دیابت یا بیماری عفونی که درمان کلی به کمک دیگر داروها انجام می شود).

طرز تهیه جوشانده

برای تهیه ی جوشانده باید همیشه از ظروف زیر استفاده کرد:

  • شیشه ای
  • چینی
  • لعابی

از به کار بردن ظروف فلزی جدا اجتناب کرد. چرا که در صورت وجود تانن، ظرف عکس العمل نشان خواهد داد. همچنین باید مراقب مقدار آب مصرفی نیز بود، حتی در برخی مواقع بهتر است مقدار آبی را که برای تهیه ی جوشانده استفاده می شود اندازه گیری کرد؛ خصوصا در بعضی بیماری ها که مصرف زیاد مایعات می تواند مضر باشد (بیماری های قلبی و کلیوی). دم کرده های درمانی را معمولا ۳ بار در روز مصرف می کنند. دم کرده های ملین را نیز باید شبها قبل از خواب مصرف کرد چون اثرات آنتراکنین پس از ۸-۱۰ ساعت آشکار می شود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن