دارو

دوستاکسل (DOCETAXEL)؛ عوارض و موارد مصرف آن

دوستاکسل (DOCETAXEL)

موارد مصرف

دوستاکسل در درمان بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته موضعی یا متاستاتیک سینه، بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته موضعی یا متاستاتیک ریه (از نوع non – small cell)، سرطان پروستات متاستاتیک نوع مقاوم به هورمون، آدنوکارسینومای پیشرفته معده، سرطان پیشرفته موضعی سر و گردن از نوع Squamous cell به کار می‌رود و همچنین می‌تواند در درمان بیماران مبتلا به سرطان تخمدان، مثانه، سارکوم بافت نرم و سرطان ریه از نوع Small cell نیز مصرف شود.

مکانیسم اثر

 این دارو باعث از هم گسیختگی شبکه میکروتوبولی که جهت تقسیم میتوز ضروری است، می‌شود.

فارماکوکینتیک

 این دارو به سرعت در بافت‌های بدن توزیع شده و به طور وسیعی توسط کبد متابولیزه شده و عمدتا از راه مدفوع (به صورت متابولیت‌ها) دفع می‌شود.

موارد منع مصرف

  • این دارو در صورت وجود سابقه واکنش‌های حساسیت مفرط شدید به دوستاکسل و با سایر داروهای فرموله شده با پلی سوربات ۸۰ و همچنین در صورتی که تعداد نوتروفیل‌ها کمتر از ۱۵۰۰cell/m3 باشد، نباید مصرف شود.
  • این دارو در بیمارانی که میزان بیلی روبین آنها بیشتر از حد بالای محدوده طبیعی است، نباید تجویز شود.
  • این دارو در بیمارانی که میزان الانبن آمینوترانسفراز با آسپارتات آمینوترانسفراز آنها بیشتر از ۱/۵ برابر حد بالای محدوده طبیعی بوده و به طور همزمان میزان الکالین فسفاتاز آنها بیشتر از ۲/۵ برابر حد بالای محدوده طبیعی می‌باشد، نباید تجویز شود.

هشدارها

 این دارو در بیماران مبتلا به اختلال کبدی باید با احتیاط فراوان مصرف شود. 

عوارض جانبی

کم خونی و واکنش‌های پوستی معمول بوده و ممکن است شدید باشند. احتباس مایعات که منجر به خیز، آسیت، افوزیون پلورال و پری‌کاردیال و افزایش وزن می‌شود، نیز شایع می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به تک‌نگار پاکلی‌تاکسل مراجعه شود.

 تداخل های دارویی

 امکان بروز تداخلات مهمی بین این دارو و داروهایی که آنزیم‌های CYP450 را مهار با القا می‌نمایند (نظیر ریفامپین، فنوباربیتال، اریترومایسین، کتوکونازول)، وجود دارد.

نکات قابل توصیه

 در صورت بروز تب بالای ۳۷/۷ درجه مشاهده علائم عفونت، احساس گرما، سختی تنفس، خارش، برافروختگی یا بثورات پوستی در طی درمان، مشاهده علائم احتباس مایعات، تورم دست‌ها و پاها یا افزایش غیرمعمول وزن، درد عضلانی یا مفاصل، باید سریعا به پزشک اطلاع داده شود.

مقدار مصرف

برای اطلاع از مقدار و نحوه مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

اشکال دارویی

Injection: 20mg, 80mg

Injection (Solution): 160mg/16ml

برچسب ها

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن