سلامت

دیابت زناشویی بر زندگی زناشویی تان چگونه تاثیر می‌گذارد؟

دیابت زناشویی

دیابت زناشویی

دیابت زناشویی

مشکلات جنسی دیابت

فرد دیابتی هم می تواند مانند دیگران زندگی زناشویی سالم و لذت بخشی داشته باشد، اما لازم است در این باره اطلاعات و آگاهی های لازم را داشته باشید.
دیابت زناشویی در مردان می تواند مشکلاتی مانند کاهش میل جنسی و اختلال در نعوظ ایجاد کند اما کارشناسان معتقدند کنترل دقیق دیابت:

 • مانع ایجاد این عوارض جنسی می شود.
 • مشکلات موجود را خفیف تر می کند.
 • درمان آنها را ساده تر می کند.

اختلال نعوظ

ناتوانی در رسیدن به نعوظ یکی از شکایات اصلی مردان دچار دیابت است. البته هر مردی به خصوص با افزایش سن ممکن است در زمانی مشکل نعوظ را تجربه کند.
آسیب عصبی و شریانی ناشی از کنترل نشدن دیابت علت احتمال این عارضه است چرا که این آسیب جریان خون به آلت تناسلی مرد را مختل می کند. همین آسیب عروقی ممکن است شما را در معرض بیماری قلبی قرار دهد زیرا باعث کاهش خونرسانی به عضله قلب می شود.

اختلال خلقی

ناتوانی در نعوظ ممکن است بر خلق و خوی شما تاثیر بگذارد. این عارضه می تواند :

 • عزت نفس شما را کاهش دهد.
 • باعث اضطراب شود.
 • افسردگی ایجاد کند.
 • باعث استرس در رابطه شما و همسرتان شود.

کاهش میل جنسی

 • اگر میل جنسی‌تان هم کاهش یافته، ممکن است مقدار هورمون جنسی مردانه یا تستوسترون خونتان پایین باشد.
 • احتمال کاهش یافتن تستوسترون هم مانند ناتوانی در نعوظ با بالا رفتن سن افزایش می یابد.

دچار بودن به دیابت نوع ۲ با داشتن اضافه وزن یا هر دو، احتمال کاهش تستوسترون را بیشتر می کند. اثر کمبود تستوسترون در جنبه های دیگر زندگی هم خود را آشکار کند. انرژی شما، قدرت عضلانی تان و خلق و خویتان نیز ممکن است با میل جنسی تان افت کند و نعوظ های کمتر و ضعیف تری داشته باشید.

چکار باید بکنید؟

اگر دیابت دارید و دچار مشکلات جنسی شده اید، احتمال اینکه قندخونتان به طور بلندمدت بالا بوده باشد، زیاد است. راه اصلی برای پیشگیری و حل مشکلات جنسی است، راه های زیر است:

 1. کنترل قند خون
 2. کنترل فشار خون
 3. کنترل کلسترول خون

این کار یک راهبرد برد- برد است؛ هم سالم تر خواهید بود و هم توانایی جنسی‌تان بهبود می یابد. حتی اگر از قبل به علت دیابت کنترل نشده دچار آسیب عصبی شده باشید، کنترل قند خون کمک می کند تا مشکلات جنسی تان به حداقل برسد.

عمل به این توصیه ها در این راه به شما کمک می کند

 • اگر لازم است، وزن کم کنید:

اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، کاهش وزن می تواند به شما کمک کند.

نتایج یک بررسی کوچک در سال ۲۰۱۱ میلادی نشان داد مردان چاقی دارای دیابت نوع ۲ که ۵ درصد با میزان بیشتری از وزن بدنشان را کم کرده اند، در طول چند هفته نعوظ بهتر و میل جنسی بیشتری پیدا می کنند. وزن اضافی احتمال بروز مشکلاتی مانند آسیب عصبی را بالا می برد چرا که توانایی بدن شما را در استفاده از انسولین کاهش می دهد. اضافه وزن احتمال کاهش تستوسترون را هم افزایش می دهد. حتی کاهش وزن کمی در حد ۵ تا ۷ درصد می تواند تاثیر بزرگی در این مورد ایجاد کند.

 • تحرکتان را زیاد کنید:

افرادی که بیشتر ساعاتشان را در حالت نشسته می گذرانند، با احتمال بیشتری دچار ناتوانی نعوظی می شوند. ورزش منظم جریان خون را بهبود می بخشد و باعث محافظت در برابر ناتوانی نعوظی می شود.

با پزشکتان صحبت کنید

خجالت نکشید و با پزشکتان در این باره صحبت کنید. حدود نیمی از مردان دارای دیابت زناشویی مشکلات جنسی‌شان را با پزشکتان در میان می گذارند.
سایر مشکلات بهداشتی مانند فشار خون بالا و بیماری کلیوی هم ممکن است در ناتوانی نعوظی شما دخیل باشند. علت کاهش میل جنسی شما ممکن است کاهش تستوسترون نباشد، بلکه افسردگی تان باشد. پزشکتان می تواند به یافتن علت مشکل و راهنمایی شما برای دریافت درمان مناسب کمک کند.

درباره داروهایتان آگاهی کسب کنید

شناختن داروهایتان دلیل دیگری برای مشاوره شما با پزشک است. ممکن است دارویی که مصرف میکنید باعث اثر جانبی جنسی شما باشد. برای مثال برخی از داروهای ضدفشارخون می توانند باعث ناتوانی در نعوظ شوند و برخی از داروهای ضدافسردگی میل جنسی را کاهش می دهند. اگر داروی شما زندگی زناشویی تان را مشکل کرده باشد ممکن است پزشکتان بتواند دوز این دارو را کم یا آن را با داروی دیگری تعویض کند.

درمان ناتوانی نعوظی

برای هر مردی با توجه به ماهیت مشکل جنسی و سایر بیماری های او درمانی وجود دارد. در ادامه به برخی از این درمان ها اشاره می کنیم:

داروهای خوراکی

داروهای زیر می توانند هنگام تحریک جریان خون آلت تناسلی مردان را افزایش دهند:

 • سیلدنافیل (ویاگرا)
 • تادالافیل (سیالس)
 • واردنافیل (لویترا)

شایع ترین عارضه جانبی این داروها سردرد و گرفتگی بینی معمولا خفیف و گذراست. عوارض جانبی مانند نعوظ‌های بسیار طولانی در حد چند ساعت نادر هستند. داروهای خوراکی شایع ترین دارو برای ناتوانی نعوظ هستند و تا ۶۰ درصد مردان دیابتی را بهبود می بخشند.

داروهای تزریقی

تزریق داروی آلپروستادیل میتواند:

 • رگهای خونی را گشاد کند.
 • به افزایش جریان خون در آلت تناسلی بینجامد.
 • مشکل نعوظ را در تا ۹۰ درصد مردان دچار دیابت حل کند.

شما می توانید این دارو را در پایه آلت تا ۳ بار در هفته تزریق کنید.

عارضه جانبی اصلی این دارو احساس سوزش در بیضه ها و نعوظ های طولانی است.

شیاف ها

شیاف آلپروستادیل نیز به صورت حبه های کوچکی به اندازه دانه برنج – در دسترس است که باید آن را درون نوک آلت بگذارید تا عضلات را شل و رگهای خونی را گشاد کند.

 • این شیاف را می توان ۲ بار در روز مصرف کرد.
 • حدود ۳۵ درصد مردان از این شباف نتیجه مثبتی می گیرند.

وسایل کمکی

پمپ های خلاء که در دراگ استورها در دسترس هستند، خود را داخل آلت می کشند و به ایجاد نعوظ در آن کمک می کنند. اگر میخواهید نعوظنان را حفظ کنید، می توانید پس از استفاده از پمپ از یک نوار کشی که دور قاعده آلت قرار داده می شود، استفاده کنید تا خون را در حالت نعوظ در آن نگه دارد. نوارهای فشاری نیز که حین آمیزش آلت را در حالت نعوظ نگه می دارند هم ممکن است برای برخی افراد دچار ناتوانی نعوظ سودمند باشند.

ایمپلنت های آلت

این وسایل ممکن است برای حل مشکل افراد دچار ناتوانی نعوظ که به سایر درمان ها پاسخ می دهند، گزینه مناسبی باشند. طبیعی ترین این ایمپلنت ها وسایل بادشدنی دارای سیلندرهای پرشونده از مایع هستند که در محفظه های نعوظ آلت قرار داده میشوند، فرد کنترل این پمپ کاشته شده که مایع را درون سیلندرها حرکت می دهد تا نعوظ به وجود بیاید در دست دارد.

درمان کاهش تستوسترون

کاهش تستوسترون می تواند اثر عمده‌ای بر زندگی شما بگذارد اما درمان آن کار سختی نیست، پزشکتان ممکن است برای حل این مشکل موارد زیر را تجویز کند:

 • ژل
 • بر چسب پوستی
 • تزریق تستوسترون
 • حبه تستوسترون

درمان جایگزینی تستوسترون می تواند انرژی، میل جنسی، نعوظ، توده عضلانی و خلق و خوی شما را بهبود ببخشد. نتایج یک بررسی در سال ۲۰۱۳ میلادی نشان داد تجویز تستوسترون در مردان چاق دارای دیابت با سطح پایین تستوسترون خون، همه جنبه های زندگی جنسی و نیز کیفیت کلی زندگی را بهبود می بخشد. البته تاثیر تجویز تستوسترون در مردانی که بیشتر چاق بودند یا دچار افسردگی بودند، کمتر بود که بیانگر یک دلیل دیگر برای کاهش وزن یا کمک گرفتن برای درمان افسردگی است.

مشکلات جنسی زنان دیابتی

اثر دیابت زناشویی در زنان ممکن است کمتر از مردان آشکار باشد اما زنان دبابتی هم ممکن است مشکلاتی را تجربه کنند، از جمله:

 1. خشکی:

خشکی واژن شایع ترین مشکل جنسی زنان دیابتی است.
قند بالای خون ممکن است باعث سخت شدن دیواره رگهای خونی در دیواره واژن شود.
این عارضه می تواند بر لغزنده سازی تاثیر منفی بگذارد و آمیزش را دردناک کند.
استفاده از ژلهای لغزنده کننده که در داروخانه ها در دسترس است می تواند به حل این مشکل کمک کند.

 1. اختلال حس:

قند خون بالا بر عروق خونی که خون را به رشته های عصبی می رسانند، تاثیر می گذارد. اگر این اعصاب به درستی کار نکنند، ممکن است حس شما در واژن کاهش یابد و در نتیجه در برانگیختگی یا رسیدن به اوج لذت دچار مشکل شوید.

 1. عفونت‌های واژن:

اگر قندخون به درستی کنترل نشود، با احتمال بیشتری ممکن است دچار عفونت های قارچی تناسلی یا عفونت دستگاه ادراری شوید. خارش، سوزش و تحریک ناشی از این عفونت ها ممکن است آمیزش را دردناک کند. اگر این نشانه های عفونت در شما ظاهر شد، برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

 1. افسردگی:

مشکلات کنترل دیابت زناشویی ممکن است باعث اضطراب یا افسردگی شما شود، این وضعیت گامی بر میل جنسی شما تاثیر می گذارد. دیابت نوع ۲ همچنین ممکن است با افزایش وزن همراه باشد که به نوبه خود بر عزت نفس شما تاثیر می گذارد. روان درمانی، دارودرمانی با ترکیبی از این دو می تواند به شما کمک کند.

چه کار باید کرد؟

اگر دیابت بر ارضایی زناشویی شما تاثیر می گذارد. این راه حل ها ممکن است به شما کمک کند:

 1. قندخونتان را کنترل کنید:

کنترل دقیق قند خون می تواند در بلندمدت بسیاری از مشکلات جنسی از جمله خشکی واژن، عفونت قارچی و کاهش میل جنسی را حل کند، همچنین کنترل قند خون می تواند تا حدی آسیب های عصبی ناشی از دیابت زناشویی را برطرف کند.

 1. با پزشکتان صحبت کنید:

خجالت نکشید و مشکلتان را با پزشکتان در میان بگذارید. به کمک پزشکان علل احتمالی پیدا و درمان های لازم تجویز می شوند، ممکن است مشکلات جنسیتان ناشی از داروهای مصرفی تان مانند داروهای ضد افسردگی و ضدفشار خون باشد اگر از صحبت درباره این امور با پزشکتان احساس راحتی نمی کنید، به متخصص پزشکی جنسی مراجعه کنید.

 1. با همسرتان صحبت کنید:

عوارض جنسی ناشی از دیابت زناشویی ممکن است بر رابطه شما با همسرتان تاثیر بگذارد بنابراین مهم است که درباره احساسات و مشکلاتتان با همسرتان صحبت کنید. صراحت داشتن در این مورد تنش شما را کاهش می دهد و به بهبود رابطه زناشویی تان کمک می کند.

منبع: هفته نامه سلامت

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن