دارو

دیفن هیدارمین کامپاند؛ اطلاعات عمومی و توصیه های ضروری آن

دیفن هیدارمین کامپاند (DIPHENHYDRAMINE  COMPOUND)

موارد مصرف

دیفن هیدارمین کامپاند برای تسکین سرفه و نشانه های احتقانی آن مصرف می شود. همچنین انقباض نایژه ها ناشی از هیستامین را نیز تخفیف میدهد.

 مکانیسم اثر

این ترکیب دارای اثر ضدهیستامین و آنتی کولینرژیک است و باعث تسکین سرفه و کاهش ترشحات نایژه می شود. به دلیل داشتن کلرور آمونیم خلط آور است.

فارماکوکینتیک

اثر فرم خوراکی این دارو پس از ۶۰-۱۵ دقبقه ظاهر می گردد. دفع دیفن هیدرامین از طریق کلیه بوده و به صورت متابولیت است. کلرور آمونیم از راه دستگاه گوارش طی ۶-۳ ساعت جذب شده و در کبد متابولیزه و از کلیه دفع می گردد.

موارد منع مصرف

این دارو در صورت نارسایی شدید کبد و کلیه، اسیدوز اولیه تنفسی و پورفیری نباید مصرف شود.

 هشدارها

١. این فراورده در اختلال کار کلیه باید با احتیاط تجویز گردد.

۲. مصرف این دارو در صرع، هیپرتروفی پروستات، احتباس ادرار، گلوکوم و بیماری های کبد باید با احتیاط صورت گیرد.

 عوارض جانبی

احتمال تحریک مخاط معده، بی اشتهایی، تهوع و استفراغ با مصرف زیاد آن وجود دارد. در بیماران مبتلا به اختلال کار کلیه ممکن است عوارض پوستی و حساسیتی افزایش یابد. این دارو همچنین به دلیل داشتن دیفن هیدرامین می تواند عوارض ضدموسکارینی از خود نشان دهد.

 تداخل های دارویی

به دلیل وجود دیفن هیدرامین در این فراورده، استفاده همزمان با مضعف‌های CNS ممکن است اثرات مضعف این دارو را افزایش دهد. استفاده همزمان آن با داروهای آنتی کولینرژیک اثرات جانبی این دارو را تشدید می کند.
مصرف همزمان داروهای با سمیت گوشی مانند سالیسیلات ها و وانکومایسین با این دارو ممکن است علائم اثرات سمی آنها بر روی گوش (از جمله وزوز گوش و سرگیجه) را بپوشاند. به دلیل وجود سیترات سدیم در فراورده احتمال تداخل با کینیدین، ضداسیدها به خصوص بی‌کربنات سدیم، داروهای حاوی کلسیم و دیگوکسین وجود دارد.

نکات قابل توصیه

۱- این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی گردد.
۲- به منظور کاهش تحریک گوارشی، دارو همراه با غذا، آب یا شیر مصرف گردد.
٣- با مصرف این دارو، تشخیص آپاندیسیت و علائم سمیت گوشی ناشی سایر داروها سخت تر می شود.

مقدار مصرف

بزرگسالان: مقدار ۵ تا ۱۰ میلی‌گرم هر دو یا سه ساعت مصرف می گردد.

 کودکان: مقدار مصرف این دارو برای کودکان ۵-۱ ساله ۲/۵ میلی‌گرم هرسه یا چهار ساعت و در کودکان ۱۲-۶ ساله ۵ میلی‌گرم هر سه یا چهار ساعت است.

اشکال دارویی

Syrup: (Diphenhydramine HC112.5mg + Ammonium Chloride125mg)/5ml

برچسب ها

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن