روان شناسی

راه کارهای کنترل استرس روز اول مدرسه

روز اول مدرسه برای کلاس اولی ها می تواند بسیار متفاوت باشد! اگر شما هم کودکی دارید که امسال قرار است به کلاس اول ابتدایی برود، حتما سوالات زیادی در ذهن خود دارید؛

راه کارهای کنترل استرس روز اول مدرسه

روز اول مدرسه برای کلاس اولی ها می تواند بسیار متفاوت باشد! اگر شما هم کودکی دارید که امسال قرار است به کلاس اول ابتدایی برود، حتما سوالات زیادی در ذهن خود دارید؛ سوالاتی از قبیل اینکه چطور او را برای ورود به مدرسه آماده کنید؟ چه جنبه هایی را باید در نظر بگیرد و چه اقداماتی را برای روز اول مدرسه انجام دهید؟

روز اول مدرسه

برای روز اول مدرسه باید کودکان را هم به لحاظ جسمی و هم به لحاظ روحی آماده کرد. چه بسا آمادگی جسمی در برخی اوقات مهم تر و اساسی تر از آمادگی روحی است. زیرا بخش روحی آمادگی کودک برای ورود به مدرسه بیشتر به جنبه اجتماعی بودن او و حضورش در محیط های اجتماعی مربوط است.

اگر کودک پیش از این تجربه مهدکودک و پیش دبستانی را داشته باشد یا در کلاس های متفرقه با گروهی از همسالانش در یک محیط قرار گرفته باشد از نظر روحی مشکل چندانی برای تطبیق خود با محیط مدرسه ندارد. البته این بدان معنی نیست که کودک اجتماعی به هیچ مشکلی از این نظر در محیط مدرسه برخورد نمی کند اما مشکلاتی که ممکن است در روزهای شروع مدرسه برای او به وجود بیاید مسائل عمده و پایه ای نیست و عمدتا به صورت موردی قابل حل است.

خاطره روز اول مدرسه

خاطره لحظه اول یا به عبارت دیگر روز اول مدرسه برای کودک بسیار مهم و سرنوشت ساز است. اگر این تجربه مثبت باشد و کودک آمادگی لازم را برای تجربه مدرسه به دست آورده باشد می تواند با علاقه تا انتهای سال تحصیلی را به مدرسه برود اما اگر این تجربه دلپذیر نباشد و کودک به لحاظ جسمی و روحی تحت فشار و اذیت قرار بگیرد ممکن است از همان روز اول مدرسه ناسازگاری در پیش بگیرد و حتی عنوان کند که علاقه ای به مدرسه رفتن ندارد.

با این حساب می بینید که کودک کار نسبتا سختی در پیش دارد و باید با زمینه چینی و به تدریج او را برای این کار آماده کنید. به این ترتیب می توانید خاطره خوشی را از تجربه روز اول مدرسه برای کودک خود رقم بزنید و به او کمک کنید که فاقد مشکل در مسیر تحصیل خود پیش برود.

راه کارهای کنترل استرس روز اول مدرسه

توصیه هایی به معلمان برای روز اول مدرسه

 • کار را به گونه ای شروع کنید که تا پایان سال ادامه یابد.
 • قبل از شروع جلسه اول از کلاس درس بازدید کنید تا مشکلات احتمالی (چراغ پرده تهویه تجهیزات و…) را متوجه شوید.
 • در بدو ورود به کلاس سلام کنید.
 • خود را معرفی کنید و در صورت لزوم نام خود را روی تخته بنویسید.
 • نام دانش آموزان را یاد بگیرید.
 • ژست های مثبت داشته باشید و لحن مطمئن در کلام داشته باشید.
 • از تجربیات و قوانین معلمان دیگر اطلاع پیدا کنید.
 • قوانین در حد توان و متناسب با سن رشدی بچه ها باشد.
 • به شخصیت دانش آموزان احترام بگذارید.
 • با شاگردان در حد تعادل شوخی و مزاح داشته باشید و در این کار زیاده روی نکنید و هم چنین خشک و عبوس نباشید.

روز اول مدرسه برای دانش آموزان

بسیاری از کودکان هنگام جدا شدن از والدین ناراحت می شوند، به خصوص در خانواده هایی که مراقبت های غیرمنطقی از کودک صورت می گیرد. اما برخی از کودکان اضطراب بسیار شدیدی را موقع جدا شدن از مادرشان تلاش می کنند. در موارد بسیار شدید کودک حتی در اتاق مادر را تعقیب می کند، این مشکل موقعی در کودک در مدرسه می رود، آشکار می شود.

اضطراب در برخی کودکان در آغاز سال تحصیلی و روز اول مدرسه طبیعی است به خصوص برای کودکانی که وارد دوره پیش دبستانی یا کلاس اول می شوند.

این دسته از کودکان چون از محیط خانه وارد محیط دیگری می شوند. با افراد نوین مواجهه می شوند و محیط جدیدی را تجربه می کنند و از سوی دیگر آزادی هایی را که در محیط خانه داشتند در مدرسه ندارند دچار اضطراب می شوند.

کودکان در ورود به مدرسه در زمان استراحت، نوع تغذیه و زمان بازی خود دچار تغییر شده و طبیعی است که دچار اضطراب شوند.

مهمترین مسئله در ورود کودکان به مدرسه جدا شدن از والدین به خصوص مادر است و چون کودک چند سال در حالت عادی در کنار مادر بوده است جدا شدن از مادر برایش سخت است. البته اکثریت کودکان در مدت کوتاهی با محیط نوین هماهنگ شده و می توانند خود را سازگار کنند.

مدرسه و اولیای مدرسه نقش مهمی در جذب و آرامش کودک دارند و می توانند کودک را با روش های درست از حالت غریبه و بیگانه خارج کرده و در کاهش اضطراب و آشنایی کودک با محیط نوین مؤثر باشند.

تنظیم ساعت خواب کودک را قبل از شروع رسمی مدرسه به خانواده ها توصیه می شود. در تعطیلات ساعات خواب کودک به هم می خورد چرا که دیرتر می خوابد و دیرتر هم از خواب بیدار می شود. باید ریتم خواب کودک در چند روز انتهایی شهریور تنظیم شود تا کودک متناسب با سن، ساعات خواب کافی داشته باشد تا در هنگام رفتن به مدرسه خواب آلود نباشد.

توصیه هایی به والدین برای کاهش اضطراب کودک در مدرسه

 • مدرسه، ناظم و معلم را وسیله تهدید کودک قرار ندهید.
 • سعی کنید علت اصلی ترس کودک را پیدا و آن را حل کنید.
 • از سرزنش و مقایسه و تحقیر فرزندتان پرهیز کنید و دوست داشتن او را مشروط به مدرسه رفتن نکنید و به او نگویید مدرسه رفتن عامل دوست داشته شدن اوست و اگر مدرسه نرود مادرش نمی شوید.
 • دلیل مدرسه رفتن را برای کودک می توان یک قانون اجتماعی بیان کرد.
 • با او در مورد مشکلات مدرسه نرفتن یا به دست نیاوردن شغل مناسب در صورت مدرسه نرفتن، صحبت نکنید.
 • به او توانایی مراقبت از خود را در مدرسه بیاموزید و سعی کنید حتی اگر کودک سردرد و سایر علائم اضطراب را نشان داد، او را از مدرسه رفتن معاف نکنید چون به زودی این علائم از بین می رود، اما در خانه ماندن این حالت ها را تثبیت می کند.
 • وقتی کودک از مدرسه به منزل برمی گردد، حتما باید یکی از اعضای خانواده در کنار او باشد.
 • اجازه دهید کودک درباره احساسش در مورد مدرسه صحبت کند. اگر لازم شد والدین ساعاتی را در دفتر مدرسه بمانند تا کودک میان ساعات کلاس با دیدن آنها آسوده شود و کم کم این حضور کاهش یابد. می توان ساعات حضور کودک را در مدرسه کم کم افزایش داد.

 

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن