پوست، مو و زیبایی

رنگ مرجانی | به مناسبت انتخاب «رنگ مرجانی» رنگ زیبای سال

به مناسبت انتخاب «رنگ مرجانی» رنگ زیبای سال

مرجان های دریا را به خاطر بیاور!

همان طور که می دانید هر سال قبل از رسیدن سال نوی میلادی یک یا دو رنگ به عنوان رنگ سال انتخاب می شود. در واقع، تعدادی از بهترین طراحان مد، هنرمندان، بازیگران، افراد مشهور، روان شناسان و حتی سیاستمداران دور هم جمع می شوند تا با انتخاب یک رنگ برای سال، روی انرژی ذهنی مردم دنیا تاثیر بگذارند و روحیه جهان را به سمت تعادل سوق دهند. این کار نوعی کارکرد روانکاوانه هنر و سبک زندگی برای آرامش انسان و ایجاد صلح در دنیاست. یکی از رسومی که مردم سراسر دنیا بر سر آن توافق دارند و سعی می کنند در گوشه ای از زندگی خود آن را به کار ببندند تا به این منظور اتفاقات بد سال گذشته را فراموش کنند و شانس زندگی پر از آرامش را نصیب خود کنند.

رنگ سال چگونه انتخاب می شود؟

انتخاب رنگ سال فرایند پیچیده ای است که به اقتضای اتفاقات و حوادثی مثل جنگ ها، بلایای طبیعی، بحران های اقتصادی، بیماری های همه گیر و… که در سال گذشته جهان را تحت تاثیر خود قرار داده، انتخاب می شود. به عنوان مثال وقتی در یک سال بلایای طبیعی زیادی مانند سیل و زلزله به کشورهای زیادی آسیب وارد می کند و دنیا را تحت تاثیر خود قرار می دهد، روی رنگ آن سال اثری مستقیم می گذارد و رنگی متناسب با این اتفاقات انتخاب می شود تا از لحاظ روانی بر مردم سراسر جهان تاثیر بگذارد و آرامش نسبی در جهان برقرار کند.

انتخاب این رنگ ها یک کار روان شناسانه در جامعه جهانی است که کارکردهای فرهنگی و اجتماعی فراوانی دارد. دلیل انتخاب یک رنگ در سال را باید در سلسله اتفاقاتی که در سال قبل رخ داده، دنبال کرد زیرا رنگ ها با روحیات جامعه ارتباط مستقیم دارند و می توانند رفتارهای اجتماعی از قبیل خشونت و صلح طلبی را در جامعه رواج دهند.

انتخاب رنگ سال در اتاقی سفید

رسم انتخاب «رنگ سال» را موسسه پنتون که ابتدا یک شرکت چاپ و رنگ بود بنا نهاد و با استقبال قابل توجهی از سوی طراحان مد و هنرمندان روبرو شد. از سال ۲۰۰۰ میلادی، هر ساله و معمولا در پاییز، موسسه رنگ پنتون رنگ سال را اعلام می کند. برای این کار ۲ بار در سال، در ماه های می و نوامبر، این شرکت با حضور نمایندگانی از سراسر جهان جلسه ای برگزار می کند.

این جلسه در اتاقی با دیوارها و وسایل با رنگ سفید مطلق برگزار می شود، به طوری که هیچ رنگی وجود نداشته باشد تا ایده ای را تلقین کند. سپس هر کدام از کارشناسان، رنگ هایی را ارائه می کنند و پس از ۲ روز بحث و گفت وگو، رنگ سال انتخاب می شود. معاون مدیریت رنگ پنتون در این مورد گفته است: «رنگ سال پنتون پیشروترین رنگ هر سال از منظر طراحان و انعکاسی است از آنچه جهان در سال پیش رو بیش از هر چیز به آن نیاز دارد.»

رنگ سال ۲۰۱۹ میلادی چیست؟

رنگ سال ۲۰۱۹ میلادی «رنگ مرجانی» معرفی شد.

این رنگ قرمز نارنجی که تداعی کننده مرجان های زیبای دریاست نیز از سوی شرکت پنتون به عنوان رنگ سال معرفی شده تا بیش از پیش دنیای طرفداران مد از لباس و لوازم آرایش گرفته تا دکوراسیون داخلی را تغییر داده و جلوه ای خاص ببخشد. در دنیای امروز که استرس و نگرانی کم و بیش انسان ها را آزار می دهد، انتخاب رنگ های شاد مانند «رنگ مرجانی» می تواند تاثیر خوبی در افزایش شادی درونی داشته باشد. در واقع، چنین شرایطی نیاز انسان برای آشتی دوباره با طبیعت و دریافت انرژی مثبت را نشان می دهد. علاوه بر این، «رنگ مرجانی» را می توان طیفی از قرمز، نارنجی و صورتی دانست که می توانند انتخاب خوبی برای افرادی باشند که استفاده از این رنگ ها را به تنهایی نمی پسندند یا به نوعی شهامت کاربرد آنها را در لباس، آرایش، دکوراسیون و… ندارند.

« رنگ مرجانی » را چطور بپوشیم؟

زمانی که رنگی را دوست داریم، معمولا تمایل داریم بیشتر از آن در انواع البسه و وسایلمان استفاده کنیم. گرچه « رنگ مرجانی» رنگ سال و به اصطلاح مد است، نباید در کاربرد آن به خصوص در مورد رنگ مرجانی تند، مایل به نارنجی و براق زیاده روی کرد.

در صورتی که رنگ پوست شما روشن است:

 • رنگ مرجانی را برای لباس های پایین تنه مانند شلوار و دامن در نظر بگیرید.

اگر پوستی مات، تیره یا برنزه دارید:

 • لباس های بالاتنه را مرجانی انتخاب کنید تا پوست را بازتر و روشن تر جلوه دهد.

اگر مایل به پوشیدن لباس سرهمی، بلوز دامن یا بلوز شلوار همرنگ هستید، به شرطی رنگ مرجانی را انتخاب کنید که هر دو از یک جنس باشند و رنگشان ملایم باشد. در مورد این رنگ، هیچگاه جداگانه دو لباسی که قرار است با هم پوشیده شود را خریداری نکنید زیرا به ندرت ممکن است همرنگ باشند. زیورآلات، کفش و کیف مرجانی نیز بسیار زیبا هستند. در صورتی که مایل به پوشیدن لباس به این رنگ نیستید، این انتخاب را از دست ندهید.

رنگ مرجانی | به مناسبت انتخاب «رنگ مرجانی» رنگ زیبای سال

همراه رنگ مرجانی چه بپوشیم؟

با توجه به علاقه خود، از رنگ های آبی تیره (سرمه ای روشن)، بژ یا شتری، همراه رنگ مرجانی استفاده کنید. سیاه یا سفید به دلیل تضاد بالا، برای افرادی که این سبک را می پسندند، مناسب است. جالب است بدانید این رنگ با صورتی شاداب یا تند همخوانی ندارد. همچنین اگر قصد دارید بیش از دو رنگ را به کار ببرید، مرجانی را از لباس اصلی حذف کرده و به عنوان لوازم جانبی مانند روسری، اشارپ (شال بلند و سه گوش که خانم ها روی دوش شان می اندازند)، کمربند و… انتخاب کنید. البته در هر حال بیش از ۳ رنگ را هرگز در یک زمان نپوشید. لازم به ذکر است ست کردن رنگ مرجانی با قهوه ای نیز فاجعه بار خواهد بود.

رنگ ها و تاثیر انکارناپذیرشان بر احساسات

شاید تا به حال در مورد کاربرد رنگ ها و تاثیر آنها بر احساساتی مانند استرس، تندخویی، اختلالات خواب و… مطالبی شنیده باشید. کروموتراپی یا رنگ درمانی یکی از طب های مکمل در هند و چین باستان است که ارتباط بسیار جالب و دقیقی میان رنگ ها و احساسات انسان را نشان می دهد.

 • بعضی رنگ ها احساس آرامش را در وجود ما تقویت می کنند.
 • بعضی دیگر سبب تحریک گرسنگی می شوند.
 • برخی نیز خشم را تشدید می کنند.

این ها اطلاعات غیرواقعی نیستند. در واقع، زمانی که یک رنگ را می بینیم، مجموعه ای از حواس در شبکیه چشممان فعال می شود. این اطلاعات بینایی به یک سیگنال الکتریکی تغییر می کنند و سپس به مغز انتقال می یابند. با توجه به ادراک رنگ، مغز پیام هایی را ایجاد می کند که بر بدن تاثیر می گذارند. نکته جالب اینکه براساس تحقیقات انجام شده خانم ها، رنگ ها را بسیار دقیق تر از آقایان تشخیص می دهند. از همین رو، کروموتراپی برای آنها قابلیت اجرای بهتری خواهد داشت.

قرمز، انرژی بخش و محرک روحیه

 • رنگ قرمز برای همه مردم نمادی از هیجان، انرژی و عجله است.
 • از لحاظ بیولوژیک، این رنگ قدرت توجه را افزایش می دهد.
 • حافظه کوتاه مدت را تحریک و هیجانات را تشدید می کند.
 • در حقیقت رنگ قرمز بیانگر غرایز انسانی است.
 • در کاربرد رنگ قرمز باید احتیاط به خرج داد.
 • قرمز، رنگی گرمابخش است.

به عنوان مثال برای اتاق خواب نوجوانان و جوانان به خصوص اگر بیش فعال باشند، توصیه نمی شود. برعکس، رنگ قرمز در اتاق خواب زن وشوهر به دلیل تحریک قوای جنسی می تواند در رفع مشکلات و بهبود روابط آنها موثر باشد.

 • دمای اتاقی که با رنگ قرمز رنگ آمیزی شده، به طور متوسط ۳ تا ۴ درجه بیشتر احساس می شود. (با توجه به مطالعات پژوهشگران آمریکایی).
 • استفاده از رومیزی و ظروف غذا با رنگ قرمز نیز می تواند در تحریک اشتها موثر باشد.

آبی؛ آرامبخش و محرک خواب

محققان چینی تایید کرده اند رنگ آبی می تواند فشارخون، ضربان قلب و ریتم تنفس را کاهش دهد. جالب اینکه با رنگ آمیزی اتاق خواب با طیف آبی می توان برای تسکین استرس روانی کمک گرفت، به خصوص آبی تیره تاثیر بیشتری دارد و فرایند به خواب رفتن را تسهیل می کند. استفاده از رنگ آبی در محیط کار نیز کمک می کند فرد آرامش خود را حفظ کند. همچنین این رنگ برای هنرپیشه ها بسیار عالی است زیرا در تقویت قدرت تصور و تخیل تاثیر دارد.

 • با این حال رنگ آبی برای همه افراد مناسب نیست.
 • رنگ آبی فرد را به درون نگری و دوری از ارتباط با دیگران ترغیب می کند.
 • از این رو، برای افراد افسرده توصیه نمی شود.

صورتی؛ موثر در حفظ اخلاق خوب

البته به شرط استفاده کم! صورتی را تقریبا می توان رنگ مورد دلخواه دختران دانست که به عقیده محققان می تواند تاثیراتی مشابه رنگ آبی را در بدن داشته باشد. علاوه بر این، رنگی گرم است که فرد را به ارتباط با دیگران ترغیب می کند اما براساس کروموتراپی، در استفاده از این رنگ نباید افراط به خرج داد. زیرا در این حالت مانند رنگ قرمز محرک خواهد بود.

 • دیگر رنگ مناسب برای مقابله با استرس و حفظ آرامش، رنگ صورتی روشن است. (علاوه بر رنگ آبی).
 • طیف رنگ آبی سبز یا رنگ هلو (صورتی روشن) بسیار آرامش بخش هستند.

زرد؛ برانگیزنده شادی زندگی

 • رنگ زیبای خورشید انرژی بخش است و با ایده های تیره درون ذهن مقابله می کند.
 • زرد در عین گرما بخشی و ایجاد اطمینان، شادترین رنگ در ایجاد احساس نشاط درونی است.
 • همچنین اولین رنگ تاثیرگذار در برقراری ارتباط محسوب می شود. (به خصوص اگر زرد مایل به نارنجی باشد).
 • رنگ زرد برای فرونشاندن بحث و جدل یا سخن گفتن افراد خجالتی بهترین اولویت است.
 • استفاده محدود از زرد مایل به نارنجی در محیط کار سبب برانگیختن هوش در زمینه شغل می شود.
 • همچنین سبب افزایش تمرکز، تسهیل یادگیری و تقویت برنامه ریزی خواهد شد.

استفاده نکردن افراطی از رنگ سفید

سفید عالی ترین تداعی کننده معنویت است که احساس دوری از خطا را بر می انگیزد اما براساس کروموتراپی، محیطی کاملا سفید و بدون هیچ رنگ دیگری تاثیرات منفی بر سلامت دارد. حتی برای بسیاری از مردمان دنیا، این رنگ نماد مرگ است. جالب اینکه مطالعه ای در دانشگاه آنکارا نشان می دهد میزان غیبت مکرر، عدم تمایل به کار و خستگی کارمندان در محیطی که تنها از رنگ سفید استفاده شده، افزایش می یابد. همچنین فرسودگی شغلی در چنین محیطی بیشتر است. از طرفی، رنگ سفید دشمن قوای جنسی است، به طوری که استفاده از رنگ سفید در اتاق خواب در مقایسه با رنگ قرمز، تمایل همسران را برای ارتباط جنسی کاهش می دهد.

سبز؛ محرک هیجانات آرام

طبیعی ترین رنگ را باید سبز دانست که تداعی گر جوانی، امید، سلامت، باروری و پول است. براساس روان شناسی رنگ ها، سبز رنگی شاداب و سازگار است و هیجانات بسیار آرام را برمی انگیزد. همچنین بهترین رنگ برای رهایی از تنش های روانی و تسکین روح و روان به نظر می رسد. گرچه به طور کلی رنگ سبز جنبه مثبت را دربر دارد، گاهی مرتبط با حسادت و زهر نیز تلقی می شود.

قهوه ای، کم طرفدار اما قابل همخوانی

رنگ قهوه ای نشان دهنده بیکاری، تنبلی، آلودگی و نازیبایی است و جزو رنگهایی است که طرفداران زیادی ندارد. با این حال رنگ چوب و پاییز است و تداعی گر کلبه های چوبی، گرم و دوست داشتنی است و حتی برای بسیاری از افراد یادآور شکلات و قهوه خواهد بود. قهوه ای در اطراف ما بسیار دیده می شود و همخوانی بسیاری با رنگ های دیگر پیدا می کند.

بنفش؛ آمیخته با مفاهیم مبهم

براساس روان شناسی رنگ ها، بنفش مرتبط با دنیای لوکس، مذهب و جنسیت است و مفاهیم مبهمی دارد. اجسام بنفش جذاب و جنبه ای دو سویه دارند. این رنگ در طبیعت رایج نیست اما اگر به درستی استفاده شود، به راحتی به چشم می آید. به جایگاه هر رنگ باید به صورت خاص و ویژه نگاه کرد. بعضی از رنگ ها تاثیرات تحریک کنندگی دارند، مانند رنگ های گرم که موجب هیجانات روانی و بالا رفتن تحریک و هیجان خواهی فرد می شوند و به همین دلیل کسانی که دچار ضعف هستند باید بیشتر از این رنگ ها استفاده کنند. همچنین بعضی رنگ ها خاصیت دل مردگی دارند، مثلا کسانی که از رنگ های خاکستری و مشکی استفاده می کنند بیشتر حالت های دل مردگی و افسردگی را تجربه خواهند کرد.

هر رنگی، چه حرفی را می زند؟

بعضی رنگ ها هم اقتدار را در انسان تداعی می کنند. مثلا:

استفاده از رنگ سبز یشمی می تواند موجب شود در برابر دیگران احساس اقتدار کنیم.

البته تعریف رنگ ها با توجه به ویژگی های اقلیمی و ویژگی های فرهنگی و جامعه شناختی هر کشوری متفاوت است. به عنوان مثال:

 • در فرهنگ ما رنگ سیاه، نماد عزاداری است.
 • در هند رنگ سفید نماد عزا محسوب می شود.

آیا رنگ ها اثر درمانی دارند؟

نکته مهم تر اینکه رنگ ها اثر درمانی ندارند، بلکه فقط می توانند روی انرژی، حالات روانی و نیز روی خلق و خوی افراد تاثیراتی داشته باشند، مانند قرمز که می تواند منجر به افزایش هیجان و اضطراب، خاکستری حالت بی حالی و احساس بی هویتی، رنگ آبی آرامش و آسودگی، رنگ سبز افزایش شوق زندگی و رنگ های قهوه ای سوخته و مشکی موجب دل مردگی در افراد شوند.

همچنین رنگ های گرم باعث احساس گرمای مطبوع می شوند.مانند:

 • قهوه ای
 • خاکستری
 • سبز تیره

رنگ های سرد منجر به احساس سرما در افراد می شوند. مثل:

 • کرم
 • یاسی
 • صورتی کمرنگ
 • آبی

رنگ ها می توانند به روح انسان طراوت ببخشند اما استفاده از رنگ های مختلف بیشتر از خود فرد بر اطرافیان وی اثر می گذارد. نتایج بررسی ها نشان می دهد سلامت روانی ترکمن ها که از رنگ های شاد و روشن استفاده می کنند، بیشتر است. یادتان باشد رنگ های مختلف با سن و سال افراد ارتباطی ندارد و افراد در هر سنی با توجه به سلیقه و علاقه خود می توانند رنگ های مختلف را در لباس ها و وسایلشان به کار بگیرند.

منبع: هفته نامه سلامت

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن