سلامت

روزه داری و مشکلات معده

برای خیلی از ما این سوال پیش می آید که آیا با معده درد میشه روزه گرفت یا نه ؟

روزه داری و مشکلات معده

برای خیلی از ما این سوال پیش می آید که آیا با معده درد میشه روزه گرفت یا نه ؟

ترش کردن معده و ماندن غذا سر دل یا سفتی شکم و دهها مشکل دیگر از دلایلی هستند که مانع از روزه گرفتن می شوند ولی آیا این مشکلات با روزه بدتر می شود؟

معده درد و روزه گرفتن در ماه رمضان جزو مباحصی است که بسیاری بدون داشتن اگاهی کافی از آن عمل می کنند. برخی معتقدند که روزه گرفتن برای معده ضرر دارد و دسته ای خلاف این را می گویند. بسیاری از افراد به دلیل اندکی ناراحتی گوارشی، از روزه‌گرفتن اجتناب می‌کنند، در حالی که با رعایت چند نکته تغذیه‌ای می‌توان این عوارض را به حداقل خود رساند. دکتر مظهری به این افراد توصیه می‌کند مصرف مواد غذایی سرخ کرده، پر از ادویه، روغن و شکر بالا را کنار بگذارند.به گفته این متخصص تغذیه، از آنجا که در هنگام روزه‌داری، اسیدیته معده بالا می‌رود، مصرف این‌گونه مواد می‌تواند احساس سنگینی در معده، ترش کردن و دیگر مشکلات گوارشی را به همراه داشته باشد. در عوض مواد غذایی حاوی فیبر نظیر میوه ‌‌و ‌‌سبزیجات می‌توانند از تولید بیش از اندازه اسید در معده جلوگیری کنند.کسانی که هپاتیت مزمن دارند که به سیروز کبدی منجر شده، نباید روزه بگیرند؛ زیرا کبد قادر به ساخت گلوکز از گلیکوژن نیست و گرسنگی در این افراد باعث می شود قند خونشان به شدت پایین بیاید.

سوء هاضمه از شایع ترین مشکلات گوارشی است که با احساس ترش کردن و سوزش معده یا احساس پر بودن شکم همراه است. افرادی که به سوءهاضمه دچار هستند، ممکن است احساس کنند غذا سر دل شان مانده است. اگر شما هم به چنین مشکلی دچار باشید، ممکن است گاهی نیز نفخ داشته باشید یا احساس زود سیر شدن را تجربه کنید. اغلب افرادی که مثل شما با این مشکل درگیر هستند، اگر دچار مشکلات دیگر مثل التهاب یا مشکل جسمی خاصی نباشند یا زخم معده یا بیماری اثنی عشر در آنها تشخیص داده نشده باشد، می توانند با خیال راحت روزه بگیرند و تنها کافی است که در زمان افطار و سحر پرخوری نکنند.  شمایی که با چنین مشکلی دست و پنجه نرم می کنید، افطار را ابتدا با مایعات ولرم شروع کنید و از چای شیرین ولرم یا شربتی که خیلی خنک نباشد، استفاده کنید. مایعات شیرین، کالری سریع به بدن تان می رساند و به شما کمک می کند تا احساس سیری کنید.

روزه داری و مشکلات معده
روزه داری و مشکلات معده

اگر در گذشته سابقه زخم معده داشته اید اما مشکل جدی نبوده است و الان سالم هستید، می توانید با خیال راحت روزه بگیرید. فقط سعی کنید از غذای های سبک استفاده کنید و زیاد هم سرخ کردنی نخورید اما اگر با آندوسکوپی یا عکس بیماری های زخم معده یا اثنی عشرتان تشخیص داده شده و هنوز بیماری تان درمان نشده، نباید تا زمان بهبودی کامل روزه بگیرید. پس خونریزی معده تان را جدی بگیرید و قبل از ماه رمضان حتما با پزشک تان مشورت کنید و اگر روزه داری خونریزی معده تان را تشدید می کند، به توصیه پزشک تان توجه کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا