پوست، مو و زیبایی

۷ روش های طبیعی و موثر رفع افتادگی پوست

فتادگی پوست، یکی از اصلی‌ترین نشانه‌های پیری است که روی پوست صورت بیش از سایر قسمت‌ها، خود را نشان می‌دهد. نخستین نشانه‌ی پیری، چین و چروک است

راهکار دائمی رفع افتادگی پوست چیست؟

افتادگی پوست، یکی از اصلی‌ترین نشانه‌های پیری است که روی پوست صورت بیش از سایر قسمت‌ها، خود را نشان می‌دهد. نخستین نشانه‌ی پیری، چین و چروک است. پوست چانه، گونه، بینی، گردن، بازوها و سایر قسمت‌های بدن با افزایش سن دچار افتادگی می‌شود.علاوه بر افزایش سن، پوست می تواند به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه های مضر خورشید، سیگار کشیدن بیش از حد، مصرف منظم مشروبات الکلی، چاقی، بارداری، کاهش وزن سریع، رژیم غذایی نامناسب، استفاده اشتباه از محصولات مراقبت از پوست، کم آبی و مصرف مواد شیمیایی سخت بر روی پوست، باعث تضعیف و افتادگی شود.

روش های طبیعی و موثر رفع افتادگی پوست
روش های طبیعی و موثر رفع افتادگی پوست

چه عواملی باعث افتادگی پوست صورت می شود؟

  • کلاژن و الاستیسیته پوست:

ساختار پوست در تمام انسان ها یکسان است. پوست صورت انسان در بدو تولد صاف و بدون هیچ گونه خطوط و افتادگی می باشد که آن هم بخاطر وجود الاستیک پوست است، علاوه بر این کلاژن نیز یکی از پروتئین هایی است که ساختار کلی پوست را تشکیل می دهد و عامل اصلی در صاف بودن پوست است. به مرور و با افزایش سن الاستیک و کلاژن نیز کمتر می شود و به دنبال آن پوست شروع به چروکیده شدن می کند و به دنبال آن پوست دچار افتادگی یا شل شدن می شود.

  • لاغر شدن صورت و افتادگی پوست:

افرادی که با افزایش سن، صورتشان لاغر می شود معمولا با افتادگی پوست رو به رو هستند. کاهش وزن شدید بدن و عدم استفاده از روش های علمی می تواند تاثیر بسیار زیادی را در افتادگی پوست صورت داشته باشد.

  • نور خورشید:

نور خورشید یکی از عوامل مهم در ایجاد چین و چروک های پوستی است، حتی پزشکان متخصص نیز برای جلوگیری از این عارضه استفاده از کرم های ضد آفتاب را به شدت توصیه می کنند. ماورابنفش که در اشعه خوشید موجود است، به مرور زمان باعث افتادگی و ایجاد چین و چروک های پوستی می شود.

  • استعمال دخانیات و قرار گرفتن در معرض مواد سمی و مضر:

سیگار و دخانیات ارگان های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، پوست نیز از این قاعده مستثنی نیست. پوست صورت افرادی که سیگار و دخانیات مصرف می کنند در مقایسه با دیگر افراد سریع تر و بیشتر دچار افتادگی و چین و چروک می شود.

چه عواملی باعث افتادگی پوست صورت می شود؟
چه عواملی باعث افتادگی پوست صورت می شود؟

راه حل رفع افتادگی پوست چیست؟

امروزه روش های بسیار زیادی برای جلوگیری از افتادگی پوست صورت وجود دارد، اما با اینحال تمام این عوامل می تواند زمان ایجاد این عارضه را به تعویق بیاندازد، چرا که خواه ناخواه با افزایش سن بدن مانند گذشته کلاژن تولید نمی کند و این عامل باعث افتادگی پوست صورت خواهد شد. بسیاری از مراکز زیبایی با ارائه راهکارهایی اعم از تزریق بوتاکس، نخ و … سعی در حل این مشکل داشته اند، ما سعی داریم در این مطلب به بررسی چند مورد از راه حل های خانگی و طبیعی درمان افتادگی پوست بپردازیم .

۶ راه حل خانگی رفع افتادگی پوست صورت:

ماسک موز:

مواد لازم برای تهیه ماسک موز:

۲/۱ موز رسیده

۱ قاشق چای خوری روغن زیتون

۱ قاشق غذاخوری عسل

طرز تهیه ماسک موز:

موز را پوست کرده و خرد کنید تا کاملا له شود. عسل و روغن زیتون را اضافه کنید و به خوبی مخلوط کنید. خمیر به دست آمده را بر روی پوست صورت و گردن خود قرار دهید. ۱۵ دقیقه صبر کنید و سپس آن را با آب بشویید. شستشوی نهایی را با آب سرد انجام دهید تا منافذ پوستتان بسته شود.

فواصل استفاده از ماسک موز:

این ماسک را یک یا دو بار در هفته استفاده کنید.

چه عواملی باعث افتادگی پوست صورت می شود؟
چه عواملی باعث افتادگی پوست صورت می شود؟

تاثیر ماسک موز:

موز غنی از چربی است که پوست شما را نرم و مرطوب می کند. همچنین باعث افزایش کشش پوست شده و به سفتی پوست کمک می کند. عسل و روغن زیتون نیز حاوی آنتی اکسیدان بوده و سلول های آسیب دیده پوست را ترمیم می کنند و به از بین بردن افتادگی پوست صورت کمک بسزایی می کند.

ماسک تخم مرغ:

مواد لازم برای تهیه ماسک تخم مرغ:

۱ تخم مرغ سفید

۱ قاشق غذاخوری ماست

۱/۸ قاشق چای خوری قند

طرز تهیه ماسک تخم مرغ:

سفید تخم مرغ را از زرد جدا کنید و ماست و قند را با آن مخلوط کنید. مخلوط را روی صورت خود بگذارید و منتظر بمانید تا خشک شود، سپس آن را با آب خوب بشویید.

فواصل استفاده از ماسک تخم مرغ:

این ماسک را می توانید به طور منظم و هفته ای یکبار استفاده کنید. نتایج استفاده از این ماسک را پس از چند هفته خواهید دید.

چه عواملی باعث افتادگی پوست صورت می شود؟
ماسک تخم مرغ | چه عواملی باعث افتادگی پوست صورت می شود؟

تاثیر ماسک تخم مرغ:

تخم مرغ را می توانیم یکی از رایج ترین عناصر برای سفت کردن پوست بدانیم. آلبومین موجود در تخم مرغ، پوست شما را تحریک می کند. ماست نیز به پوست شما کمک می کند تا تمیز و پاکیزه شود. شکر هم بهترین لایه بردار طبیعی است. این ماسک پوست شما را پاک و مرطوب می کند، سلول های مرده را از بین می برد و می تواند علائم پیری را نیز کاهش دهد.

ماسک خاک رس قهوه ای:

مواد لازم برای تهیه ماسک رس قهوه ای:

۳-۲ قاشق غذاخوری خاک رس قهوه ای

شیر (به اندازه کافی)

طرز تهیه ماسک رس قهوه ای:

شیر را به اندازه کافی به پودر خاک رس قهوه ای اضافه کنید تا خمیر نرمی ایجاد شود. این خمیر را روی صورت و گردن خود بطور یکنواخت پخش کنید. اجازه بدهید تا در هوای آزاد و به مدت ۱۲-۱۰ دقیقه بر روی پوست شما بماند و سپس آن را بشویید.

فواصل استفاده از ماسک رس قهوه ای:

می توانید هفته ای یکبار از این ماسک استفاده کنید.

چه عواملی باعث افتادگی پوست صورت می شود؟
ماسک خاک رس | چه عواملی باعث افتادگی پوست صورت می شود؟

تاثیر ماسک رس قهوه ای:

خاک رس قهوهای، پوست را بهبود می بخشد و جوش ها و لک های پوستی را از بین می برد. این ماده گردش خون را در صورت شما تحریک می کند. شیر موجود در این ماسک هم پوست شما را نرم تر می کند و از آسیب ها محافظت می کند. این ماسک بیشتر برای پوست های چرب توصیه می شود نه پوست های خشک و حساس.

ماسک جو دو سر و تاثیر بر افتادگی پوست:

مواد لازم برای تهیه ماسک جو دو سر:

۱ قاشق غذا خوری جو دوسر

۱ قاشق غذاخوری آرد

۱ قاشق غذاخوری عسل

گلاب

جو دوسر را پودر کنید و با آرد مخلوط کنید. عسل و گلاب یا آب کافی را به آن اضافه کنید و این بسته را روی صورت و گردن خود قرار دهید و اجازه دهید تا به مدت ۱۰ دقیقه بر روی پوست صورت شما بماند و در نهایت آن را با آب بشویید.

فواصل استفاده از ماسک جو دوسر:

از این ماسک می توانید یک بار درهفته استفاده کنید.

چه عواملی باعث افتادگی پوست صورت می شود؟
جو دوسر | چه عواملی باعث افتادگی پوست صورت می شود؟

تاثیر ماسک جو دوسر:

جو دوسر یک جاذب خوب است. این ماده همه ناخالصی و خاکی که در منافذ پوست شما قرار دارد جذب می کند. همچنین پوست را نرم و از آن در برابر آسیب رادیکال های آزاد  محافظت می کند. آرد و عسل از روند پیری طبیعی جلوگیری می کنند و از بین بردن افتادگی پوست صورت و همچنین تغذیه پوست شما موثر است.

ماسک پلاستیکی:

مواد لازم برای تهیه ماسک پلاستیکی:

۲ قاشق غذاخوری بنتونیت یا کائولن (خاک رس)

۱ قاشق چای خوری شیر خشک

آب یا آب گل رز

طرز تهیه ماسک پلاستیکی:

تمام مواد تشکیل دهنده را با هم مخلوط کنید. با انگشتان دست خود و یا یک برس ماسک صورت آن در سراسر صورت و گردن بطور یکنواخت پخش کنید. بگذارید ماسک برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه  بماند و خشک شود. سپس صورت خود را بشویید.

فواصل استفاده از ماسک پلاستیکی:

هفته ای یکبارمیتوانید از ماسک پلاستیکی استفاده کنید.

چه عواملی باعث افتادگی پوست صورت می شود؟
ماسک پلاستیکی | چه عواملی باعث افتادگی پوست صورت می شود؟

تاثیر ماسک پلاستیکی:

ماسک های رس خالص برای تقویت پوست و جلوگیری از خشک شدن پوست بسیار مناسب هستند. آنها پوست را تمیز می کنند و همچنین التهاب را کاهش می دهند. یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۲ نشان داد که ماسک های خاک رس می توانند تعداد فیبرهای کلاژن در پوست را افزایش دهند. از این رو، این ماسک ها برای سفت کردن پوست بسیار مناسب هستند.

ماسک روغن کرچک برای رفع افتادگی پوست:

مواد لازم برای تهیه ماسک روغن کرچک:

۲-۱ قاشق غذا خوری روغن کرچک

۱ قاشق چای خوری آب لیمو یا چند قطره روغن اسطوخودوس

طرز تهیه ماسک روغن کرچک:

لیمو یا روغن اسطوخودوس را به روغن کرچک اضافه کنید و به خوبی مخلوط کنید و بر روی صورت خود ماساژ دهید. این مخلوط را به صورت حرکات دایره ای رو به بالا بر روی صورت و گردن به مدت چند دقیقه ماساژ دهید، سپس اجازه دهید تا صبح بر روی صورت شما باقی بماند. صبح آن را با آب بشویید.

فواصل استفاده از ماسک روغن کرچک:

بهترین نتیجه از این ماسک را در صورتی می بینید که یک یا دوبار در هفته از آن استفاده کنید.

چه عواملی باعث افتادگی پوست صورت می شود؟
ماسک روغن کرچک | چه عواملی باعث افتادگی پوست صورت می شود؟

تاثیر ماسک روغن کرچک:

یک نرم کننده عالی برای پوست است و با تمام لکه های خشکی بر روی صورت شما را درمان می کند. این ماسک باعث افزایش تولید کلاژن و الاستین شده و پوست شما را سفت و قوی تر می کند.

 

چطور علت افتادگی پوست را تشخیص دهیم؟

  • جنس پوست خود را تشخیص دهید

پزشکان با اشاره به علل و عوامل مربوط به شل شدن و افتادگی پوست در افراد می گوید: افرادی که برای کاهش وزن خود تلاش می کنند نسبت به دیگر افراد، افتادگی و شل شدن قسمت هایی از پوست خود را بیشتر تجربه می کنند و این اتفاق برای آنها بسیار ناخوشایند است برای داشتن پوستی سالم و شاداب به دنبال کرم های مرغوب و ماسک های معجزه گر نباشید. اولین قدم این است که جنس پوست خود را تشخیص دهید و نحوه مراقبت از آن را بیاموزید. اگر پوستی نرمال دارید، روزی دوبار صورت خود را با صابون های ملایم بشویید و از مرطوب کننده هایی مناسب استفاده کنید.

بهترین نوع مراقبت از پوست های چرب که منافذی بزرگ و قابل رویت دارند و زیاد جوش می زنند، این است که روزی دو بار صورت خود را با صابون های فاقد چربی و آب سرد بشویند و حتماً از لوازم آرایش فاقد لانولین استفاده کنند. در صورت داشتن پوست خشک، پوستی که منافذ آن ریز و پوسته پوسته است، آن را با مایع صابون یا صابون های زیتون و گلیسیرین بشویید و از کرم های آرایشی حاوی آلفا هیدروکسی اسید استفاده کنید که باعث از بین رفتن لایه خشک و مرده خارجی پوست می شود.

  • عوامل دخیل در خاصیت کشسانی پوست را بشناسید

با بالا رفتن سن، از خاصیت کشسانی و انعطاف پذیری پوست کم می شود ژن ها روی چگونگی استحکام پوست، هم زمان با بالا رفتن سن اثرگذارند وقتی در زمان کوتاه، وزن زیادی را از دست می دهید، مثلاً با جراحی کاهش وزن، پوست شما فرصت جمع شدن همراه با بدن شما را ندارد و اگر مدت طولانی با وزن بسیار زیاد مانده باشید، ممکن است که پوستتان همیشه کشیده باقی بماند اگر تغذیه ای متعادل نداشته باشید یا مصرف ویتامین ها و مواد معدنی تان کافی نباشد و آب کافی به بدنتان نرسانید، پوست سالمی نخواهید داشت. در معرض آفتاب بودن، می تواند به پوست آسیب زیادی وارد کند؛ سیگار نیز می تواند فرآیند طبیعی پیری پوست را سرعت دهد.

  • استرس خود را کاهش دهید

توصیه می شود برای اینکه پوستی سالم داشته باشید استرس و فشارهای عصبی را از خود دور کنید و به آنچه می خورید بیشتر اهمیت بدهید.
مصرف شکلات، قهوه و سس مایونز را کاهش دهید و بیشتر از میوه، سبزی و سویا استفاده کنید همچنین برای رسیدن به پوست سالم و صاف ورزش کردن از نکات اصلی به شمار می رود.

  • قدم بعدی شاداب کردن پوست

استفاده منظم از جوانه ها مانند جوانه گندم و ماش می توانند باعث طراوت و شادابی پوست شوند؛ چون این مواد غذایی حاوی ویتامین های گروه B بالایی هستند که برای سلامت سلول های پوست لازم می باشند.

رژیم غذایی سالم برای جلوگیری از افتادگی پوست

 

مصرف گوجه فرنگی، هندوانه و اسفناج

مطالعات و تحقیقات جدید در دانشگاه هاروارد نشان داده که راهکار بسیار ساده در مورد پیشگیری از این عارضه، مصرف گوجه فرنگی، هندوانه و اسفناج می باشد. چون این مواد غذایی باعث تحریک بدن به عضله سازی می گردند و اگر فردی به طور منظم، یکی از این مواد غذایی را استفاده نماید، می تواند تا حد زیادی از افتادگی و شل شدن عضلات و باطبع آن از بد قیافه شدن پوست خود جلوگیری نماید.

ممکن است با راه های دیگری هم بتوانید تفاوت هایی ایجاد کنید، مثل ورزش کردن و یا داشتن رژیم های غذایی سالم یک برنامه تمرینات هوازی و قدرتی می تواند به شما در کاهش چربی کمک کرده و هم زمان عضله سازی هم بکنید. زمانی که عضله می سازید، می توانید ظاهر پوست را بهتر کرده و از شل شدن و افتادگی آن تا حدودی بکاهید. بهترین شیوه برای جلوگیری از افتادگی پوست، کاهش وزن تدریجی و آهسته است.به طور میانگین در هفته بهتر است حدود نیم تا یک کیلو وزنتان را کاش دهید کاهش وزن آهسته به شما این اجازه را می دهد که توده عضلانی تان را حفظ کنید و همزمان چربی های اضافی تان را بسوزانید و به پوستتان فرصت دهید خودش را با این کاهش وزن تطبیق دهد.

به اندازه کافی آب بنوشید

گفتنی است که آب در بدن معجره می کند. آب مسئول حفظ قابلیت ارتجاعی پوست شماست، آب به پوست شما رطوبت رسانده و بدنتان را از سموم خلاص می کند. پس توصیه می شود که روزی هفت تا هشت لیوان آب بنوشید زمانی که به حمام می روید، با استفاده از یک لیف زبر، از پوست خود رویه سایی کنید.

اگر به طور مداوم از پوست خود لایه برداری کنید، پوست قدیمی را کنار زده و به رشد سلول های پوستی جدید فضا می دهید وقتی که می خواهید پوست شل بدنتان را سفت کنید، حفظ رطوبت فقط از طریق نوشیدن آب کافی نیست بنابراین عادت کنید که تا هر شب قبل از خواب و هر روز صبح بعد از بیدار شدن به بدنتان لوسیون مرطوب کننده بمالید و آنچه مهم است این است که خیلی تند وزن کم نکنید در این صورت بدون شک با یک پوست آویزان رو به رو خواهید شد.

 راه های مراقبت از پوست جهت جلوگیری از شل شدگی چیست؟

همیشه به دنبال کرم های پوستی باشید که دارای مواد فعال باشند که بتوانند پوست را از آسیب های بیرونی در امان نگه دارد. همیشه از ضد آفتاب استفاده کنید حتی در زمستان. به خاطر داشته باشید با اینکه اشعه های UBV در زمستان کمتر است اما سطح UVA همچنان بالا است. UVA طول موج بلندتری است که می تواند از شیشه نیز عبور کند. UVA در بلند مدت باعث شکست در کلاژن و الاستین می شود.

بنابراین این بسیار ضروری است که مطمئن شوید ضد آفتابتان نه تنها در برابر UBV بلکه در برابر UVA نیز از پوستتان محافظت کند. حتی گفته می شود نورهایی که از صفحه های نمایش نیز تابیده می شود برای پوست ضرر دارند و باید خود را در برابرشان ایمن نگه داشت. برخی از ضد آفتاب ها حاوی آنتی اکسیدان نیز هستند که می توانند پوست را در برابر رادیکال های آزاد محافظت کنند.

لوازم آرایش مناسب لیفت صورت و پوست چیست؟

من به حفظ سلامت پوست با یک رژیم مراقبت از پوست خوب معتقدم، یک برنامه غذایی سالم و انجام مداخلات غیر جراحی مانند میکرونیدلینگ می تواند بسیار کمک کننده باشد. میکرونیدلینگ با کلاژن هایی که از نظر مکانیکی دچار مشکل شده اند کار می کند و در نتیجه ساخت کلاژن های جدید را تحریک می کند.

راهکار های سبک زندگی برای پیشگیری از افتادگی پوست؟

اول از همه سیگار کشیدن را متوقف کنید، سیگار کشیدن درست مانند درمعرض نور آفتاب قرار گرفتن باعث آسیب رادیکال های آزاد می شود. این آسیب باعث افزایش آنزیم هایی نظیر MMP-1 می شود که باعث شکسته شدن کلاژن و الاستین می شود. شواهد رو به افزایشی وجود دارد که آلاینده ها مخصوصا هنگام قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش باعث پیری پوست می شوند.

آنتی اکسیدان های خوراکی و موضعی می توانند به محافظت در برابر رادیکال های آزاد کمک کنند. یک برنامه غذایی سرشار از میوه و سبزیجات می تواند آنتی اکسیدان طبیعی بدنمان را تامین کند. برای مثال فلفل های زرد و نارنجی حاوی کاروتینوئید ها هستند که آنتی اکسیدان هایی قوی اند. گوجه فرنگی حاوی لیکوپن است که پوست را در برابر نور آفتاب محافظت می کند. یک برنامه غذایی سالم، مقداری ورزش و ضد آفتاب به محافظت از پوست کمک می کنند و در نهایت پیری آن را به حداقل می رسانند.

چه عواملی باعث افتادگی پوست صورت می شود؟
چه عواملی باعث افتادگی پوست صورت می شود؟

 

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا