دسته‌بندی نشده

ریزش ابرو و موها | چند نکته برای داشتن مو و ابروی سالم

جلوی ریزش ابرو و موی خود را بگیرید!

برای جلوگیری از ریزش ابرو و مو چه کنیم؟

اولین قدم برای داشتن مو و ابروی سالم اصلاح هضم است. به طور کلی بعضی از مواد برای بدن لازم هستند و باید حفظ شوند و برخی دیگر، باید از بدن دفع شوند تا بدن سالم بماند. دفع شدن مواد ضروری و عدم دفع مواد زائد هر دو باعث ایجاد بیماری می شود. از دیدگاه طب ایرانی رویش مو نوعی دفع ماده از بدن است.

در واقع، مو جزو مواد دفعی طبیعی بدن است و کسانی که عمدا جلوی این عمل را می گیرند، مثلا با لیزر موهای طبیعی بدن یا هر روش غیرطبیعی مانع از رشد مو می شوند، به طور قطع دچار بیماری خواهند شد. به همین دلیل فرد ممکن است در اثر استفاده از مواد شیمیایی برای از بین بردن موی ابرو و استفاده از تاتو به جای آن، برای همیشه ابروی طبیعی خود را از دست بدهد و دچار بیماری های دیگر ناشی از احتباس ماده موی ابرو در بدن شود.

ریزش ابرو و موها |  چند نکته برای داشتن مو و ابروی سالم

به چند نکته توجه کنید:

خروج بخار و دخان از بدن

بد نیست بدانید بدن از ۴ خلط تشکیل شده و از هر خلطی بخاراتی متصاعد می شود. اگر حرارت طبیعی بدن بر ماده خشک (خلط خشک) اثر بگذارد، دخان از آن متصاعد می شود و اگر این حرارت بر ماده تر (خلط تر) تاثیر بگذارد بخار از آن متصاعد خواهد شد. پس در بدن هم بخار تولید می شود هم دخان. بخار و دخان باید به طریقی از بدن خارج شوند. یکی از راه های خروج، منافذ پوست است. وقتی بخارات دخانی به منافذ پوست می رسند، در اثر تفاوت دمای داخل بدن با هوای بیرون که سردتر است منعقد می شوند.

تغییر قطر مو

مو، حاصل انعقاد بخارات دخانی بدن در زیر پوست است. حالا باتوجه به اینکه منافذی که بخارات دخانی از آن خارج می شوند، چقدر باز باشند، قطر مو تغییر می کند.

  • وقتی منافذ تنگ باشند (مثلا در سردمزاجان یا مناطق سردسیر) مو نازک می شود. (چون بخارات دخانی از منافذ تنگ خارج می شوند).
  • اگر منافذ گشاد باشند (مثلا در گرم مزاجان و مناطق گرمسیر) مو ضخیم می شود.

بنابراین اگر در بدن اخلاط خوب و سالمی تولید شوند، بخار دخانی آنها هم با کیفیت خواهد بود و موی خوبی تولید می کند اما اگر به دلیل بیماری، خلط خوب در بدن تولید نشود، موی باکیفیت هم نخواهد رویید.

بنابراین برای داشتن مو و ابروی سالم اولین قدم اصلاح هضم است.

دفع مواد زائد بدن از طریق مو

تجمع مواد زائد زیر پوست هم مانع روند درست تشکیل موی ابرو و درنهایت ریزش آن می شود بنابراین منافذ خروج موی ابرو زیر پوست باید از مواد زائد از جمله موادی که در تاتوها استفاده می شود، پاک باشند. اگر راه های خروج مواد زائد از بدن بسته باشد، ممکن است بخارات ناشی از مواد زائد برای خروج به منافذ پوست حمله و به شکل غیر طبیعی انعقاد پیدا کنند. در نتیجه موی زائد در محل غیر طبیعی می روید.

پس راه برطرف کردن موی زائد لیزر نیست، بلکه باید مواد زائد از بدن دفع شود.

اصلاح دستگاه گوارش

در صورتی که دفع مواد زائد از بدن به خوبی انجام بگیرد، موی ابرو باکیفیت تولید می شود. از این رو، زنانی که عادت ماهانه نامنظمی دارند و مبتلایان به یبوست اجابت مزاج مطلوبی ندارند معمولا ابروی خوبی ندارند. به همین دلیل اصلاح دستگاه گوارش و برطرف کردن بیماری‌های رحم و تخمدان برای داشتن ابروی باکیفیت و زیبا اهمیت دارد.

رژیم لاغری نادرست

کسانی که از رژیم های غذایی نادرست پیروی می کنند یا برای مدت طولانی غذای مناسب نمی خورند، به دلیل اینکه خلط کافی برای تولید بخار دخانی تامین نمیشود، دچار ریزش موهای ابرو می شوند.

این نوع ریزش ابرو در برخی رژیم های لاغری نادرست مشاهده می شود.

تاثیر کم خونی بر ریزش مو

اگر کم خونی منجر به ریزش ابرو شود، استفاده از موادغذایی زیر که کم خونی را برطرف می کنند، در کنترل ریزش ابرو مفیدند.

  • شیره انگور
  • عصاره استخوان سردست گوسفند و…

غلبه رطوبت بدن

گاهی ریزش ابرو در اثر غلبه رطوبت در بدن ایجاد می شود چون منافذ پوست بیش از حد باز می شوند. برای رفع این مشکل، استفاده از غذاها و داروهای موضعی که تحلیل برنده رطوبت هستند، مفید خواهد بود. برعکس این مساله هم صدق می کند. گاهی موهای ابرو، به دلیل بیش از حد تنگ بودن منافذ پوست در اثر غلبه خشکی میریزد زیرا ماده موی ابرو نمی تواند به خوبی از آن خارج شود. اگر هم مویی به سختی از این منافذ تنگ خارج شود، دوام و استحکام کافی ندارد و به اشاره ای کنده میشود. رطوبت بخشی به مزاج و همین طور استفاده از روغن های موضعی در جلوگیری از این نوع ریزش ابرو، موثر خواهد بود.

تاثیر ورزش بر ریزش ابرو

ورزش، یکی از اصول حفظ سلامت است که در ریزش ابرو باید به آن توجه کرد. انجام فعالیتهای ورزشی:

  • حرارت طبیعی داخلی بدن را تقویت می کند.
  • مواد زائد را تحلیل می برد.

بنابراین اگر بیماری دچار ریزش ابروست، باید از برنامه ورزشی منظم پیروی کند.

تاثیر افسردگی و استرس

کنترل هیجانات روانی هم در تقویت ابرو مهم است. غم، افسردگی و استرس باعث سرد شدن مزاج بدن و بی کیفیت شدن ماده مو و ابرو می شود. پس استفاده از مواد غذایی نشاط آور در کنترل ریزش مو مفید است. مثل:

  • «شربت زعفران و گلاب»
  • «فالوده سیب با عرق بیدمشک»

منبع: هفته نامه سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا