سلامت

ریزش موی سر و کمبود مواد تغذیه ای که دلایل عمده ریزش مو در انسان است

ریزش موی سر

کمبود مواد تغذیه ای یکی از دلایل عمده ریزش موی سر

ریزش موی سر

شانه ای مکملی

مشخص شده است دلیل اصلی ریزش مو در زنان کمبود مواد تغذیه ای می باشد. تاثیر مواد تغذیه ای در رشد موهای بدن و پیشگیری از ریزش آنها موضوعی است که بیش از هر موضوع دیگری توجه دانشمندان را جلب کرده و نتیجه تحقیقات آنها نشان می دهد که تعدادی از این ترکیبات در این زمینه اهمیت بیشتری دارند. دانشمندان برای درمان و یا پیشگیری از ریزش مو، هفت ترکیب شامل بیوتین ، اسید پانتتولیک، اینوزیتول روی، پروتئین، ویتامین E و کولین را بیشتر از سایر ترکیبات توصیه می کنند.

ریزش مو یکی از اختلالاتی است که همه مردم دنیا با آن مواجه بوده و یکی از شایعترین آنها در جوامع انسانی می باشد. این عارضه می تواند در مردان یا زنان رخ دهد. هر چند شیوع آن در آقایان بسیار بالاتر است. از نظر عاطفی طرز برخورد آقایان در رابطه با طاسی نسبت به خانم‌ها بسیار متفاوت است. ریزش مو در مردان وضعیت نامطلوبی تلقی شده ولی حداقل پدیده قابل انتظاری بوده و جزئی از زندگی مردانه محسوب میشود در حالیکه ریزش مو در خانم‌ها ویران کننده بوده و به هیچ عنوان پذیرفتنی نمی باشد. طاسی خانم‌ها حتی در سنین بالا موجب کاهش حس زنانگی و اعتماد به نفس و افت جایگاه وی در جامعه و خانواده شده و باعث ایجاد استرس شدید در فرد میگردد.

جنس مو از چیست؟

درانسان مو در همه جای بدن به جزکف دست و پاها رشد میکند. مو از جنس کراتین است که در فولیکولهای مو ساخته شده و به خارج فرستاده میشود. هر سلول جدیدی سلولهای قدیمیتر را به سمت بیرون رانده و باعث رشد مو با سرعت حدود ۶ اینچ ( یا حدود ۱۵ سانتیمتر) در سال میشود. در یک انسان بالغ سالم حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار مو وجود دارد که روزانه ۱۰۰عدد از آنها میریزد. ریزش مو وقتی اتفاق می افتد که سرعت ریزش از رشد مو بیشتر باشد. عوامل فراوانی در ریزش مو موثر شناخته شده اند.

ریزش مو در برخی از بیماریها به عنوان نشانه بیماری به شمار می آید.

تاثیر ژنتیک بر ریزش موی سر

استعداد ژنتیکی و اختلالات هورمونی نیز در این زمینه حائز اهمیت هستند بطوریکه مشخص شده است دلیل اصلی ریزش مو در زنان کمبود مواد تغذیه‌ای می باشد. تاثیر مواد تغذیه‌ای در رشد موهای بدن و پیشگیری از ریزش آنها موضوعی است که بیش از هر نوع موضوع دیگری توجه دانشمندان را جلب کرده و نتیجه تحقیقت آنها نشان میدهد که تعدادی از این ترکیبات در این زمینه اهمیت بیشتری دارند دانشمندان برای درمان در یا پیشگیری از ریزش مو هفت ترکیب شامل بیوتین، اسید پانتتونیک، اینوزیتول، روی، پروتئین، ویتامین E و کولین را بیشتر از سایر ترکیبات توصیه میکنند.

بیوتین:

بیوتین با نام دیگر ویتامین H یکی از اعضای گروه ویتامینهای B می باشد. تاثیر بیوتین در تقویت رشد موهای بدن و پیشگیری از ریزش شدید آنها توسط دانشمندان ثابت شده است. به نظر می رسد که بیوتین در متابولیزه کردن اسیدهای چرب شرکت می کند و اسیدهای چرب از عوامل مهم در رشد عمومی بدن و از جمله موها به شمار میرود.

 • نشان داده شده است که بیوتین در تغییر رنگ موها نیز نقش دارد آن را به تاخیر می اندازد.
 • در مردانی که ریزش مو را تجربه نموده اند مصرف مکملهای حاوی بیوتین می تواند موجب افزایش دوام موها گردد.

پانتتونیک اسید:

اسید پانتتونیک یکی دیگر از اعضای گروه ویتامین B می باشد که در سلامت پوست و مو بسیار اهمیت دارد. این ویتامین برای رشد طبیعی و انجام عملکردهای هر سلولی مورد نیاز می باشد و بدون آن کربوهیدراتها و چربی ها قادر به تبدیل شدن به انرژی نیستند. اسید پانتتونیک در عملکرد غده آدرنال که ترشح کننده بسیاری از هورمونهای جنسی مردانه است نیز موثر است.

اینوزیتول:

اینوزیتول در مغز، عضلات کبد، کلیه و چشم ها یافت می شود. کمبود انتخابی اینوزیتول در حیوانات آزمایشگاهی منجر به موهای آنها شده و این در حالیست که با افزودن آن به رژیم تغذیه ای این جانوران، ریزش مو در آنها جبران می گردد.

 • کمبود اینوزیتول می تواند منجر به بروز اگزما در پوست نیز گردند.
 • پزشکان معمولا برای افرادی که ریزش موی شدید دارند اینوزیتول را همراه با سایر ویتامینهای گروه B تجویز می کنند.

روی:

 • تاثیر کمبود روی در ریزش موی سر جانوران آزمایشگاهی به اثبات رسیده است.
 • نشان داده شده است که کمبود روی در این جانوران منجر به بروز تغییراتی در ساختار پروتئین در موهای آنها میگردد.
 • کمبود شدید روی میتواند باعث ریزش شدید مو و مشکلاتی در پوست گردد.
 • مصرف روی می تواند مانع تغیر رنگ موها نیز گردد.

پروتئین:

 • پروتئین از ترکیبات عمده در شامپوها و حالت دهنده های مو می باشد.
 • پروتئین ها به طورگسترده در ساختار مو شرکت کرده و حدود نود درصد مو از پروتئین است.
 • مقدار مورد نیاز بدن به پروتئین ممکن است در رژیم غذایی موجود نباشد.

در مطالعه ای که در رابطه با تاثیر پروتئین ها بر سلامت مو انجام گرفته نشان داده شده است که در افراد شرکت کننده در مطالعه ای که به مدت دو ماه تحت رژیم تغذیه ای مکمل سازی شده با پروتئین به طور روزانه قرار گرفته بودند، میزان ضخامت رشته های مو در آنها تا ۴۵درصد افزایش نشان میداد.

ویتامینE:

 • ویتامین E می تواند فرآیند پیری را در انسان به تعویق بیندازد.
 • موی سفید یکی از نشانه های پیری و نشان دهنده تخریب و تحلیل در بدن می باشد.

یک پزشک کانادایی توانست با مصرف ۸۰۰ واحد بین المللی ویتامین E در هر روز مانع از تغییر رنگ موهای خود شده و در سن ۶۵ سالگی و پس از ۱۵ سال مصرف ویتامین E همچنان سری پراز موهای سالم داشته باشد.

کولین:

کولین ترکیبی مشابه ویتامین B بوده و در خنثی نمودن تاثیرات مضر استرس و اضطراب در بدن بسیار تاثیر دارد. مکملهای غذایی حاوی کولین در افرادی که ریزش موی سر دارند توسط پزشکان تجویز شده و اثرات سودمند قابل ملاحظه ای در این زمینه مشاهده گردیده است. لذا این تاثیرات دانشمندان را متقاعد ساخته است که که کولین می تواند در کاهش شدت ریزش موی سر بسیار موثر باشد.

فرهاد پوپل: دانشجوی داروسازی
منبع: مجله پیام حکیمان

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن