بیماری

سرطان سینه در خانم ها و آقایان | با علائم آن بیشتر آشنا شوید!

سرطان سینه در خانم ها و آقایان | با علائم آن بیشتر آشنا شوید!

سرطان سینه در خانم ها

سرطان سینه یکی از انواع شایع سرطان ها در بین افراد جامعه است. سرطان سینه آقایان را هم درگیر می کند ولی نسبت بیماران آقا به خانم بسیار کم است. اگر این بیماری زود تشخیص داده شود می توان جلوی آن را گرفت و از پخش شدنش به بقیه ی جاهای بدن جلوگیری کرد. بافت سینه از چربی، بافت پیوندی و هزاران غده ی کوچک به نام لوبول تشکیل شده است. سرطان سینه علائم تشخیصی زیادی دارد ولی از شایع ترین آن ها ظاهر شدن برجستگی و سفتی در بافت سینه و ضخیم شدن بخشی از سینه است. بیشتر برجستگی ها و توده های سینه سرطانی نیستند ولی به هر حال باید توسط پزشک معاینه شوند.

سرطان سینه در خانم ها و آقایان | با علائم آن بیشتر آشنا شوید!

علائم سرطان سینه در خانم ها

از علائم دیگر سرطان سینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱) تغییر در شکل و سایز یک سینه یا هر دو سینه

۲) خارج شدن ترشح از نوک سینه (ممکن است ترشح خونی نیز باشد)

۳) برجستگی یا التهاب در زیر بغل

۴) ظهور راش در اطراف نوک سینه

۵) تغییر در شکل ظاهری نوک سینه

پس از این که پزشک عمومی فرد را معاینه کرد و به این سرطان شک کرد، او را برای بررسی بیشتر به پزشک متخصص ارجاع می دهد و شاید لازم باشد در آن جا ماموگرافی انجام بدهند. تقریبا از هر ۸ زن برای ۱ نفر تشخیص سرطان‌سینه قرار می دهند و خبر خوش این است که اگر این تشخیص در مراحل اولیه ی بیماری صورت بگیرد، جای نگرانی نیست. ریسک ابتلا به سرطان سینه با افزایش سن، افزایش پیدا می کند و به همین دلیل توصیه می شود خانم های بین ۵۰ تا ۷۰ سال حتما به طور سالانه برای چک آپ سینه های خود به پزشک مراجعه کنند.

درمان سرطان سینه در خانم ها

درمان این بیماری ترکیبی از جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی است.

سرطان سینه در آقایان

اکثریت آدم ها تصور می کنند که سرطان سینه فقط خانم ها را درگیر می کند ولی این تصور درست نیست، سرطان سینه مردان را نیز درگیر می کند ولی شیوع آن نسبت به خانم ها بسیار کمتر است. توصیه می شود اگر آقایان هر نوع تغییری در نوک سینه ی خود مشاهده کردند حتما برای بررسی و معاینه به پزشک مراجعه کنند.

علل ابتلا به سرطان سینه در آقایان

علت ابتلا به این بیماری در آقایان واضح نیست ولی برخی عوامل می توانند موجب افزایش ریسک ابتلا به این بیماری باشند:

۱) سن: بیشتر بیماران آقا بالای ۶۰ سال سن دارند.

۲) داشتن سابقه ی خانوادگی ابتلا به سرطان سینه (خانم و آقا)

۳) چاقی: داشتن BMI، ۳۰ یا بالاتر.

درمان سرطان سینه در آقایان

درمان این سرطان در آقایان عموما با جراحی و برداشتن بافت سرطانی صورت می گیرد. همچنین در ادامه ی آن یک دوره ی طولانی مدت باید درمان بلاک هورمونی توسط دارویی به نام تاموکسیفن انجام بشود. تاموکسیفن دارویی است که اثرات هورمون های تحریک کننده ی رشد سلول های سرطانی را مهار می کند و همچنین از بازگشت دوباره ی سرطان نیز جلوگیری می کند. همچنین در برخی از کیس ها از شیمی درمانی و رادیوتراپی هم استفاده می شود. به منظور کاهش ریسک ابتلا به این بیماری توصیه می شود:

۱) الکل مصرف نکنید.

۲) سعی کنید در وزن سلامت خود باقی بمانید و یا به آن برسید. (این کار با رعایت رژیم غذایی متعادل و ورزش و تحرک مداوم امکان پذیر است).

تشخیص سرطان سینه در آقایان

تشخیص این بیماری در استیج های اولیه اش بسیار حائز اهمیت است چرا که موجب می شود تا درمان با موفقیت همراه باشد ولی متاسفانه در بسیاری از موارد آقایان هنگامی به پزشک مراجعه می کنند که سرطان به استیج های بعدی رفته است و سلول های سرطانی در سراسر بدنشان منتشر شده اند.

در مورد جراحی سینه بخوانید:جراحی پلاستیک سینه

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن