بیماری

سرطان مقعد | علل، علائم و راه های درمان آن

سرطان مقعد

سرطان مقعد عبارت است از تشکیل سلول های بدخیم (سرطانی) در بافت های مقعد. پوست اطراف سطح خارجی مقعد، ناحیه اطراف مقعد (perianal area) نامیده می شود و تومورهای این ناحیه، تومورهای پوستی هستند و سرطان مقعد به شمار نمی آیند.

عوامل خطر عبارتند از:

ا. سن بالای ۵۰ سال
۲. آلودگی با عفونت پاپیلوما ویروس انسانی (HPV)
٣. داشتن شرکای جنسی متعدد
۴. مقاربت مقعدی
۵. قرمزی، تورم و زخم مکرر مقعد
۶. ابتلا به فیستول های مقعدی
۷٫ استعمال دخانیات

 علایم احتمالی:

  • خونریزی از مقعد یا رکتوم
  •  وجود برجستگی (توده) در نزدیک مقعد
  •  احساس درد یا فشار در اطراف مقعد
  •  وجود خارش یا ترشح در ناحیه مقعد
  •  تغییر در عادات اجابت مزاج

درمان های مرسوم

ابتدا باید بیماری به وسیله پزشک متخصص و با استفاده از شرح حال، معاینه فیزیکی، معاینه انگشتی راست روده (رکتوم)، آنوسکوپی، پروکتوسکوپی، سونوگرافی داخل مقعد یا راست روده و نمونه برداری (بیوپسی) تشخیص داده شود.

درمان سرطان مقعد به مرحله سرطان، محل قرار داشتن تومور در مقعد، ابتلا یا عدم ابتلای بیمار به HIV (ویروس ایدز) باقی بودن یا نبودن سرطان پس از درمان آن یا عود کردن یا نکردن سرطان بستگی دارد.

درمان استاندارد سرطان مقعد عبارت است از :

  • پرتودرمانی (رادیوتراپی)، شیمی درمانی و جراحی
  • استفاده از رادیوسنسیتایزرها (داروهایی که سلول های سرطانی را نسبت به رادیوتراپی حساس تر میکنند) و نیز رادیوتراپی همراه با شیمی درمانی و یا رادیوسنسیتایزرها در مرحله کارآزمایی بالینی.

پرسش و پاسخ

  • احتمال بهبود سرطان مقعد چقدر است؟

 پیش آگهی سرطان مقعد (احتمال بهبود آن) به اندازه تومور در زمان شروع درمان، محل قرار گرفتن تومور در مقعد و انتشار یا عدم انتشار سرطان به گره های لنفاوی بستگی دارد.

شانس ۵ سال زنده ماندن بعد از جراحی رادیکال سرطان مقعد (شامل برداشتن همراه با نمونه برداری از گره‌های لنفاوی و انجام کولوستومی دایمی)، در صورت عدم گرفتاری گره های لنفاوی ۵۵ تا ۷۰ درصد و در صورت گرفتاری این گره‌ها، کمتر از ۲۰ درصد است. چنانچه از رادیوتراپی به اضافه شیمی درمانی استفاده شود، در ضایعات اولیه کوچکتر از ۳ سانتی متر، بیش از ۸۰ درصد است.

احتمال عود تومور در این بیماران کمتر از ۱۰ درصد است، و این یعنی حدود ۷۰ درصد بیماران مبتلا به سرطان مقعد با درمان غیر جراحی بهبود می یابند و باید جراحی را به مواردی اختصاص داد که به روش شیمی درمانی و رادیوتراپی توأم پاسخ نمی دهند.

  • آیا بیماری ایدز احتمال بروز سرطان مقعد را افزایش میدهد؟

 بله. احتمال ایجاد این بیماری در زنان و مردان مبتلا به ایدز افزایش می یابد که علت آن، احتمالا شدیدتر بودن عفونت پاپیلوما ویروس به دلیل ضعف ایمنی در افراد مزبور است.

منبع: کتاب راهنمای جامع سلامت در خانواده

برچسب ها

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن